Kortos Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Written by on Ekim 2, 2020 in Krem

Kortos Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Hemoroid(basur) tedavisinde sıklıkla reçete edilen Kortos krem; hemoroidin en önemli semptomları arasında yer alan anüsteki şişliği, kızarıklığı, kanamayı ve meme oluşumunu gideriyor.

Lokal anestezik etkisi sayesinde sürüldüğü bölgeyi kısa bir sürede uyuşturup, hastanın ağrı ve acı çekmesine engel oluyor.

Anüs bölgesindeki çatlakları iyileştiren bu mucizevi krem, aynı zamanda yaraları da etkili bir şekilde tedavi ediyor.

Bu yazımızda hemoroid tedavisi görenler için kısaca Kortos krem nedir? Kortos krem ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya, bu kremi kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalara değinmeye çalışacağız.

İşte, Kortos kreme dair bilmeniz gereken detaylar:

Kortos Krem Nedir?

Etkin madde olarak her bir gramında 20 mg bizmut subgallat, 100 mg benzalkonyum klorür, 5 mg hidrokortizon asetat ve 25 mg benzokain içeren Kortos krem; topikal antihemoroid ilaçları listesinde bulunuyor.

Yoğun bir sarı renge sahip olan, yumuşak ve pürüzsüz krem formundaki ürün, 30 gram içeren lamine polifoil tüplerde satışa sunuluyor.

Kortos Krem Ne İşe Yarar?

Makat bölgesindeki hemoroid semptomları ile savaşan Kortos krem, antiseptik ve antiinflamatuar olarak anüsteki iltihaplanmayı gideriyor.

Kortos kremin ne işe yaradığını yani bu kremi kullanmanın en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

Kısacası bu kremin hem aneljezik hem antiseptik hem de anestezik bir etki gösterdiğini, hemoroidi başarılı bir şekilde tedavi ettiğini ifade edebiliriz.

Kortos Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi şayet hemoroid şikayetiniz mevcutsa mutlaka doktorunuzun reçetesi üzerine kullanmalısınız.

Doktorunuz farklı bir şekilde reçete etmediği takdirde bu kremi günde bir ya da iki sefer anal bölgeye uygulamalısınız.

Krem kullanımı esnasında asla doz aşımına kaçmamalı, unutulan dozları dengelemek adına çift doz almaya kalkışmamalısınız.

Uygulanışı:

Dış hemoroid tedavisi:

Sizde dış hemoroid mevcutsa yani hemoroid makatın dışında ise öncelikle kremi anal bölgeye sürmeden önce makatın dış kısmını ve anal bölgeyi bol suyla yıkamalı ve kurulamalısınız.

Kremi temiz bölgeye parmak uçlarınızla hafifçe ve nazik hareketlerle sürmelisiniz.

İç hemoroid tedavisi:

Doktorunuz size iç hemoroid teşhisi koyduysa ilacın ambalajında yer alan kanülü ürünün tüpüne takmalı ve makatın iç kısmına uygulamalısınız.

Uygulama sonrası kanülü bol ılık suyla yıkamayı ve temizlemeyi unutmamalısınız.

Kortos Krem Kullanımı Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Bu kremi kullanırken, krem kullanımından en iyi sonucu alabilmek, herhangi bir olası yan etkiye maruz kalmamak adına dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Kortos Krem Reçetesiz Alınır mı?

Bu krem, reçetesiz alınabilen ilaçlar listesinde bulunuyor. Reçete ile alındığında ise SGK tarafından ücreti karşılanıyor.

Kortos Krem Fiyat 

Bu kremi reçetesiz eczanelerden satın almak istediğinizde ortalama 20 TL ödemeniz gerekiyor.

Lakin bu kremin ciddi yan etkileri ile karşılaşmamak adına ürünü mutlaka doktor reçetesi üzerine kullanmalısınız.

Kortos Krem Kortizonlu mu?

Bu kremin içeriğinde etkin madde olarak kortizon yer alıyor. Bu yüzden de kremin rastgale yani gereksiz bir şekilde, reçetesiz kullanılmaması gerekiyor.

Kortos Krem Kullananların Yorumları

İnternette, sözlüklerde, online eczanelerde ve bloglarda bu kremi kullanan kişilerin yorumlarına baktığımızda kullanıcıların genelde kremle ilgili pozitif yorumlarda bulunduğunu görüyoruz.

İç ya da dış hemoroid problemi bulunan pek çok hasta, bu krem sayesinde acılarından kurtulduğunu, kremin onların yardımına koştuğunu dile getiriyor.

Kremin lokal anestezik etkisini hemen gösterdiğinden ağrı ve acıyı kestiğinden, anal bölgeyi hissizleştirdiğinden bahsediyorlar.

Kortos Krem Makat Çatlağı İçin Kullanılır Mı

Makat çatlağı diğer adı ile anal fissür için kortos krem sıklıkla reçete ile kremlerden biridir. Makat çatlağı için kullanılan bu krem genelde doktorunuza muayene olduktan sonra kullanmanız önerilir.

Kortos Krem Emzirirken Kullanılır Mı

Emziren annelerin kortos krem kullanmaları gerekmedikçe önerilmez. Eğer krem size reçete edilirse bebek emzirdiğinizi doktorunuza bildirmeniz gereklidir.

Kortos Krem Gebelikte Kullanılır Mı

Hamileler ve hamile kalmayı düşüneneler kesinlikle bu krem kullanmazlar.

Kortos Krem Günde Kaç Kez Kullanılır

Krem aksi belirtilmedikçe doktorunuzun önerisi ile günde 1 yada 2 defa kullanılması önerilir. Asla bilinçsiz şekilde doz aşımı yapılmamalıdır. Ayrıca kortizon içerdiği için ortalama 7 günden fazla kullanılmaz.

Kortos Krem Kilo Aldırır Mı

Kortizonlu kremlerin yan etkilerinden biride kilo artışına neden olmasıdır. Uzun süre bu kremi kullanmak kilo artışına neden olabilir.

Kortos Krem Yüze Sürülür Mü

Kortizon içeren kremleri asla yüzünüze sürmemelisiniz. Genelde bu krem makat bölgesi sorunlarının tedavisinde kullanılır.

Kortos Krem Yan Etkileri

Bu kremin kullanımı, kremin bileşenlerine karşı aşırı hassasiyeti yani alerjisi bulunan ya da doz aşımına kaçan kişilerde bazı yan etkilere yol açabilir.

Bu önemli yan etkileri aşağıdaki şekilde sınıflandırabiliriz:

Bu kremin ciddi yan etkileri arasında bulunuyor. Bu yan etkiler; Kortos kremin içeriğine karşı alerjiniz olduğunu gösteriyor. Bu yan etkiler; aynı zamanda hastaneye yatırılmanızı ya da acilen tıbbi müdahale görmenizi de gerektirebiliyor.

Ölümcül sonuçlar doğurabilen bu yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşır karşılaşmaz, size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmeyi unutmamalısınız!

Kortos kremin hafif ve geçici yan etkileri arasında bulunuyor. Bu yan etkiler, tedavi sonlandığında genelde kendiliğinden geçiyor.

Farklı bir yan etki ile karşılaşmanız durumunda doktorunuzu bilgilendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kortos kremi 25 0C oda sıcaklığının altında, çocuklarınızın erişemeyeceği bir yerde ve kendi ambalajında, son kullanma tarihi ile uyumlu bir şekilde kullanmalısınız.

Bu yazımızda Kortos krem faydalarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Daha önce bu kremi kullandıysanız ya da şu an bu kremle basur tedavisi görüyorsanız; kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazıp, görüşlerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments«