Koyun Yoğurdu Faydaları, Zararları, Besin Değeri Nedir, Koyun Yoğurdu Kaç Kalori ve Zayıflatır Mı?

Koyun sütünden yapılan lezzet ve vitamin değeri yüksek olan bir yoğurt çeşididir. Sade olarak tüketilmek de ayrıca içerisine meyve yulaf gibi yiyeceklerde katılıp tüketilebilir. Koyun yoğurdu diğer yoğurt çeşitlerine göre vitamin değeri besleyiciliği yüksektir. İçerisinde yüksek miktarda b vitamini ve protein içermektedir inek yoğurdu ile kalsiyum kalori açısından hemen hemen aynıdır.

Normal bir inek yoğurduna göre yağ oranı fazladır vücuda yararlı olan ya grubuna girmektedir. Süt alerjisi ve laktoz intoleransı olan insanlarda koyun yoğurdu daha kolay sindirilmek de hazmı kolay olmaktadır. İçerisinde bulundurduğu iyot sayesinde tiroit bezlerinin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Kas yapısına güçlendirerek kas sağlığı için bulunmaz bir nimettir.

Çocukların ve erişkinlerin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı savaşçı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşlanma karşıtı cildin yenilenmesi sağlamaktadır. Ağız kokusundan şikayeti olan kişilerin günlük 3 veya 4 kaşık yemesi önerilmektedir. Diş ve diş etim iltihaplarına önleyerek ağız sağlığına büyük katkılar vermektedir. Zeka gelişimini destekler vererek çocukları zihinlerini geliştirmektedir.

Uyuma problemi olan kişiler için yatmadan önce bir kase koyun yoğurdu tüketmeleri uykularını düzene sokmaktadır. Bayanların kozmetik ürünlerine harcayacaklarını parayı koyun yoğurduna vererek hem vücut sağlığı için hem de güzellik maskesi yaparak ciltlerine parlak gözükmesine destek vermektedir.  İnsan sağlığının korunmasında mikropları öldüren  besin kaynağıdır. Bağırsak sorunu olan kişilerin tüketmeleri ile ishal ve kabız olmaları engellenmektedir. Çocuk felcine içerisinde bulundurduğu vitaminler ve mineraller sayesinde korumaktadır.

Dizanteri tifo  verem gibi hastalıkların mikropların çoğalmasına engellemekte ayrıca bu mikropları öldürmektedir. Mide problemi olan kişilerde gastrit ülser gibi hastalıklarda mide asidini de dengelemektedir. Rahat ve huzurlu bir yaşam için koyun yoğurdu önerilmektedir insan vücudunu dinlendirici etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde göz hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Yaşam boyu kullanılması gereken antibiyotiklerin sonucunda oluşan yan etkiler de bağırsakların doğal florasını bozmakta bu dengeyi de koyun yoğurdu ile sağlayabilmektedir. Sofralardan eksik edilmemesi gereken mucizevi bir besin kaynağıdır. Hamile olan bayanların bebeklerinin kilo almasını da desteklemektedir. Kemik erimesinin yavaşlatarak kalsiyum dengesini sağlamaktadır.

Zayıflama hastalığı olarak bilinen hastalığında önüne geçti gözlemlenmiştir. Ciltte oluşan akne ve sivilce tedavisinde de koyun yoğurdu ondan faydalanmak mümkündür. Kalp damar hastalıkların da inmede, tansiyon gibi ciddi sağlık sorunlarım da büyük faydalar vermektedir. Koyun yoğurdu düzenli olarak tüketilmelidir ancak hijyen kurallarına özen gösterilmesi gereklidir.

Koyun sütünü  kaynatırken dikkat edilmesi  ve uygun tarifleri göre yoğurdun hazırlanması ile organik  olmalıdır. Cildin yenilenmesine hücrelerin canlılığını katkılar vererek yaşlanma karşıtı bir maske  yapılabilmektedir. Magnezyum açısından oldukça zengindir gıda  olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücutta serbest radikallerin  gezmesini artırarak merkezi sinir sisteminin gelişmesine destek vermektedir. Vücut için sağlıklı bakteriler  barındırmaktadır.

Koyun Yoğurdunun Zararları Nelerdir?

 Alışkın olmayan insanlarda değişik problemlere neden olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında tansiyon hastalarına ağır gelerek tüketmeleri önerilmektedir.

İçerisinde bulundurduğu yağ oranının fazla olması ile kilo alımına kolaylaştırmakta olduğu gözlemlenmiştir. Çocuklar için besleyici gücü oldukça yüksek olmasına rağmen yaşlılar için hafif olan inek yoğurdunun kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca diyabet hastalarının koyun yoğurdu mu dikkatli kullanmaları gerekmediği sürece kullanmaması gereklidir.

Yağ oranının yüksek olması çeşitli zararlar vermektedir. Cilt maskesi yapmadan önce cildin hangi cilt yapısında olduğu bilinmesi buna göre uygun yoğurt tipi kullanılmalıdır. Bazı besin gruplarını alerjisi olan kişilerin koyun yoğurdu kullanmadan önce dikkatli olması önerilmektedir.

Koyun Yoğurdunun Besin Değeri Nelerdir?

B vitamini açısından zengin olan koyun yoğurdu da b1 b6 b9 vitaminler içermektedir. Kalsiyum ve çinko açısından zengin yağ oranı bakımından inek sütüne göre fazladır. Magnezyum kaynağı olan bir yoğurt çeşididir. İçerisinde bulunan b2 vitamini dokuların korunmasına ve gelişmesine yardımcı olmak da ayrıca b12 vitamini isem merkezi sinir sisteminin korunmasına destekler vermektedir.

Diğer yoğurt guruplarına göre tadı de lezzeti oldukça güzel olmakla birlikte besin değeri kalitesi yüksektir. Koyun  sütü ve koyun yoğurdu çocuklar için gelişme çağında düzenli olarak kullanılması önerilmektedir. İçerisinde bulundurduğu yüksek kalsiyum oranı ile boy kısalığına çözümler üretmektedir. Etkili bir antioksidan kaynağı a b c vitaminleri ile zengin bir besindir.

Vücuttaki serbest radikallerin gezmesine olanaklar sağlamaktadır. Potasyum 255 miligram, kalsiyum bir 99 miligram fosfor 157 miligram sodyum 77 miligram fosfat 12 miligram kolesterol 10 miligram karbonhidrat 5 g olmakla birlikte içerisinde a c b12 vitaminleri riboflavin niasin, omega 3, omega 6 yağ asidi magnezyum çinko demir b6 vitamini veya içermektedir.

Yüzyıllardan beridir sofralardan eksik edilmeyen besin değeri yüksek olan yoğurt her kesimden insanın tüketmesi gereken önemli bir besin kaynağıdır. Yemeklerin yanında veya ayran olarak da tüketilmesinin büyük faydalar vermektedir.

Koyun Yoğurdu Kaç Kaloridir?

Kalori bakımından diğer yoğurt çeşitlerine göre yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Kilo kontrolü yapan kişilerin yedikleri miktarlar önemlidir. Bir kase  200 gram koyun yoğurdunun kalorisi 94 kcal’dir. Bir kase yarım yağlı koyun yoğurdunun kalorisi  55 kcal’dir. Kalori hesaplamasına  kullanılan kaseleri büyüklük ve küçüklük orantıları önemli bir nokta olmaktadır.

Kalorisi en çok koyun yoğurdunun besin değeri dikkate alınarak tüketilmesine özen gösterilmelidir. Günde bir kase orta boy olacak şekilde tüketilmesinin sağlık açısından hiçbir zararı olmadığı araştırmalarla ortaya konulmuştur. Koyun yoğurdunun hijyen kurallarına özen gösterilerek hazırlanması ayrıca organik olarak alınmasına önem verilmesi gereklidir.

Koyun Yoğurdu Zayıflatır mı?

Yoğurdun kilo vermeye yardımcı olduğu  bilinmektedir. İçerisinde bulundurduğu mineral ve vitaminler ile diyet listelerinin baş tacı olan besin kaynağı yoğurt herkesin insan tarafından tercih edilmelidir. Koyun yoğurdunun yemekten sonra tatlı isteğini bastırması ile kilo vermeye yardımcı oldu ortaya konulmuştur. Ayrıca açlık hissini bastırarak tok tutmaya vesile olarak abur cubur yeme isteğini ortadan kaldırmaktadır.

Zayıflama sürecini hızlandırarak damarlarım iyileşmesine  destek vermektedir. Akşam yatmadan 2 veya 3 saat öncesinde bir kase yoğurt yenilmesi bel ve göbek çevresinde  incelmeler vermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı savaşçı olma özelliği vardır. Yoğurdun demir emilimini azalttığı için öğün aralarında kullanılmasına tercih edilmelidir.

Diyet listesinde ara öğünlerde bir su bardağı koyun yoğurdu tüketilmesi ile metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Koyun yoğurdunun zayıflatmaya büyük destek verdiği doktorlar tarafından ortaya konulmuştur. Yaşlı ve diyabet hastalarının diyet yapmadan önce oyun yoğurdunu kullanıp kullanmamaları  önemlidir çünkü içerisinde bulundurduğu yağ oranı hastalığı tetikleyebilmektedir.

Bel çevresindeki yağların düşmanı olan yoğurt ile egzersizler yapılarak da zayıflamak mümkün olmaktadır. Zayıflamak isteyen kişilerin günlük yarım saat tempolu yürüyüş yapmaları ayrıca yeme ve içmelerine dikkat etmeleri gereklidir. Ambalajlı gıdalar ve alkol kafein sigara kullanmamaları önerilmektedir.

Sağlıklı yaşam için koyun yoğurdu bulunmaz bir nimet olarak karşımıza çıkmaktadır. Koyun yoğurduna alerjisi olan kişilerin doktor kontrolünde olmaları bu şekilde kullanması gereklidir. Koyun yoğurdunu ne kadar fazla tüketirseniz o kadar sağlıklı olursunuz. Zayıflamaya yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir