Küçük Tansiyon Neden Yükselir?

Tansiyon yükselmesi, genel sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer alan sorunlardan biridir. Kan basıncının birden yükselmesi ve damarlara daha fazla baskı yapması ile ortaya çıkan bu sorun, sağlıklı bireylerin birden bire hastalanmasına neden olabilir.

Yaş ya da cinsiyete bakmadan herkeste olabilen tansiyon yükselmesi ve küçük tansiyon yükselmesi mutlaka üzerinde durulması gereken bir sorundur.

Küçük tansiyon, kalbin kan pompalaması sırasında dinlenme evresinde atar damarın kendi elastik yapısı sayesinde kanı pompalama derecesine verilen addır. Kanın pompalanma derecesi ile kalbin de çalışmasını ortaya koyan bu değer zaman zaman düşebilir ya da yükselebilir.

Değerin yükselmesi durumuna küçük tansiyon yükselmesi adı verilir. Küçük tansiyon değerinin 90 mm’den yüksek olması, yüksek tansiyona girer. Bu da mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Küçük tansiyon yüksekliği büyük tansiyon ile benzer nedenlerden dolayı kaynaklanır. Tansiyon problemlerinin büyük kısmı kişinin beslenmesi ile ilgilidir. Düzenli ve dengeli beslenerek büyük ölçüde tansiyon probleminin çözümü sağlanabilir. Beslenme dışında küçük tansiyon yükselmesinin diğer nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Küçük tansiyon yükselmesi, kişinin fazla tuzlu yemesinden kaynaklanabilir.
  • Dönemsel, mevsimsel ya da her hangi bir kötü nedenden dolayı yaşanan aşırı stres hali ani tansiyon yükselmesini tetikleyebilir.
  • Yazın çok sıcağa maruz kalma, güneş ışınlarından fazla etkilenme tansiyonu yükseltir.

Küçük ya da büyük tansiyonun aniden yükselmesi çok sakıncalı ve tehlikeli bir durumdur. Bu durumun önüne geçmek için mutlaka tansiyon yükselmesine neden olan etkenleri ortadan kaldırmanız gerekir. Bu etkenlerin ortadan kaldırılmasından sonra küçük tansiyonun düşürülmesi için uygulanabilecek yöntemler ve alınabilecek besinlere geçebiliriz.

Küçük Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Yükselen küçük tansiyonun düşürülmesi için bazı besinleri almak yeterli olabilir. Özellikle organik beslenmek, tansiyon problemleri için son derece etkilidir. Yükselen tansiyonun düşürülmesinde potasyum açısından zengin besinlerden faydalanılabilir. Potasyum açısından oldukça yüksek olan kabak sebzesi ve muz meyvesi yüksek tansiyonun dengelenmesinde etkilidir.

Potasyumu günde 3000 miligram alarak tansiyonunuzu dengeleyebilirsiniz.

  • Beslenmenin yanında kendinizi stres, sıkıntı ve üzüntüden uzak tutup, bol miktarda su tüketerek ve spor yaparak küçük tansiyon yükselmesinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca hayvansal gıdalardan uzak durmak da tansiyon sorununuzu çözmek için etkili olacaktır. Tansiyonu düşürmek için beslenmenizde süt yerine soya, fındık, badem sütlerini içebilirsiniz.
  • Küçük tansiyonun yüksek olması, demek, genel tansiyonda bir yükselme olması demektir. Bu da hastanın gözlerinde kararma, baş dönmesi, baş ağrısı gibi şikayetlerinin olması anlamına gelir. Bu şikayetlerin, tansiyon yüksekliğinin derecesine göre şiddeti değişebilir. En ufak bir belirti dahi olsa tansiyon yükselmesinden şüphelendiğinizde mutlaka bir doktora başvurmanız ve tansiyonunuzu ölçtürmenizi tavsiye ederiz.
  • Ani ve hızlı tansiyon yükselmesinde hasta vakit kaybedilmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Burada ilk müdahalede tansiyon düşürücü ilaçlar ağız yolu ile değil, daha çabuk etki etmesi için damar yolu ile verilir. Direkt kana karışan ilaçlar, anında etki ederek hastanın kan basıncını düzenler.
  • Kan basıncı ile birlikte tansiyonun da dengelenmesi sağlanır ve hasta yavaş yavaş küçük tansiyon yükselmesine bağlı etkilerden kurtulur. İlk acil müdahalenin ardından gerekli kontrol ve testler yapılarak hastanın genel tedavisine başlanır.
  • Hem küçük hem de büyük tansiyonun yükselmesinin önüne geçmek için belirli aralıklar ile rutin ölçüm yapılması ve bu ölçüm değerlendirmelerine göre tansiyon hastalığı varsa kişiye özel tedavi uygulanması gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir