Kuru Öksürük Nedenleri, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Kuru öksürük nedenleri, nasil gecer, kuru öksürüğe ne iyi gelir? Uzun süre geçmediğinde boğazda tahrişe ve ciğerlerde yanmaya neden olabilen, daha çok bizi soğuk kış günlerinde ve ya mevsim geçişlerinde yakalayan kuru öksürük; genellikle ciddi ve ölümcül bir rahatsızlığın belirtisi olmamakla birlikte ateş, mide bulantısı ve halsizlikle birlikte yaşanıyorsa; ciddi bir rahatsızlığa işaret ediyor olabilir.

Kuru öksürük nedenleri içerisinde ilk sırada astım, reflü ve alerjilerin yer aldığını söyleyebiliriz.

Kuru öksürük, bazen midede yanma, nefes alırken zorluk çekme, burnun kaşınması gibi belirtiler ile birlikte de hastada görülebiliyor.

Kuru Öksürük Nedenleri

 • Alerjiler:

Henüz fark etmediğiniz bir alerjiniz varsa kuru öksürüğün nedeni bu olabilir. Kuru öksürük; alerji belirtileri içerisinde bulunan, hapşırma, burun tıkanması ya da burun kaşınması ile birlikte de ortaya çıkabilen bir alerjik durum.

 • Astım

Kuru öksürük; daha çok diğer hastalıkların bir sonucu olarak hastada görülen bir rahatsızlık. Astım da bu hastalıklar listesinde bulunan ciddi bir hastalık. Kuru öksürüğünüze, göğsünüzde hırıltı, nefes darlığı eşlik ediyorsa, bronşlarınızın iltihaplanmış olma ihtimali oldukça yüksek.

 • Reflü

Kuru öksürük nedenleri içerisinde reflünün de önemli bir yer tuttuğunu söyleyebiliriz. Özellikle yemek yedikten sonra ya da sabahları öksürüyorsanız; reflü hastası olabilirsiniz. Yatmadan önce bir çay kaşığı ballı zencefil içerek, kuru öksürüğünüzü hafifletebilirsiniz.

 • Akciğer hastalıkları

Balgamsız kuru öksürük, akciğer kanseri gibi rahatsızlıklara işaret eden önemli bir bulgu. Balgamsız kuru öksürük, tüberküloz, akciğer kanseri, amfizem gibi ciddi rahatsızlıkları da işaret ediyor olabilir. Aşırı terleme, ateş, nefes darlığından şikayetçiyseniz, kendinizi sürekli yorgun hissediyor ya da son zamanlarda aşırı kilo kaybettiyseniz; bu ciddi hastalıklardan birine yakalanmış olabilirsiniz.

 • Psikolojik nedenlere bağlı öksürük

Öksürüğünüz aniden ortaya çıkıyorsa, siz uyurken geçiyorsa ve daha çok stresli olduğunuz anlarda öksürüyorsanız, öksürüğünüz psikolojik kökenli olabilir.

Kuru öksürük nedenleri için doktora gidebilir; çok ciddi olmayan durumlarda evlerinizde kendi hazırladığınız ıhlamur, anason, zencefil gibi bitki çaylarını tüketmeyi de deneyebilirsiniz.

Kuru öksürük için nemli hava solumanızı da tavsiye ediyoruz. Özellikle kış aylarında kullanılan kalorifer petekleri ve ısıtıcılar, havadaki nemi aldığı için kişinin nem azlığından öksürmesine sebep oluyor. Yarım kase suyu peteklerinizin üzerine koyarak, odanın nemlenmesini sağlamanız, nemsiz hava kaynaklı kuru öksürükten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Öksürük, solunum yolarında iritasyona neden olan etkenin dışarı atılması sağlayan vücut refleksidir. Dolayısıyla nedensiz bir öksürük olmaz. Ancak bazı sorunlar direkt solunum yolları ile ilgili olmayıp, mide, sinüs gibi bağlantılı organlarla ilgili olabilir.

Sorunu kendi başınıza telhis etmenizse neredeyse imkansızdır ve bu noktada bir hekimden bilgi almak gerekecektir. Kuru öksürük, solunum yollarından dolayı ortaya çıkıyorsa oldukça ciddi sorunlara işaret edeceğinden, bu noktada mutlaka hekime başvurulması gerekir.  Kuru öksürük için evsel tedbirler çoğu zaman etkisizidir.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Kuru öksürük nasıl geçer? Kuru öksürük ile mücadele etmenin en önemli yönteminin bol sıvı almak olduğunu söyleyebiliriz. Bol miktarda sıvı aldığınız, evi ve odalarınızı havalandırdığınız, sigara kullanmayı durduğunuz ve bazı şifalı bitkilerden hazırladığınız karışımları tükettiğiniz takdirde kuru öksürüğü kısa bir süre içerisinde atlatabilirsiniz.

Kuru öksürük tedavisi için şurup kullanarak, tedavi sürecini kısaltabilirsiniz ancak doktora danışmadan şurup tüketmemenizi öneriyoruz.

Kuru Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

 • Kuru öksürüğün tedavisinde şurup kullanma, bitkisel çay hazırlayarak bu çayı içme, bol sıvı tüketme gibi birden çok yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Bebeklerde Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Peki, bebeklerde kuru öksürük nasıl geçer?

1 yaşın üstündeki bebekleriniz için bal ve limonu karıştırarak, bu karışımı bebeğinize yedirebilirsiniz. Bal ve limon karışımı, bebeğin boğazını rahatlattığı, nefes almasını kolaylaştırdığı için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Bebeklerde kuru öksürük nasıl geçer? sorusunu cevapladığımıza göre çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer? sorusunu cevaplandıralım:

Bir miktar ezilmiş badem ile 1 yemek kaşığı tereyağı ve rendelenerek, ezilmiş zencefili karıştırdıktan sonra bu karışımı çocuğunuza yedirebilirsiniz.

Çocuklarda Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer? sorusuna etkili bir yöntem olarak bu bitkisel karışımı tavsiye ediyoruz.

Kuru öksürük için şifalı bitkiler

 • Bir miktar kekik çayını, bir miktar bal ile tatlandırarak içebilirsiniz. Ballı kekik, boğazınızın yumuşamasına ve kuru öksürüğün neden olduğu gıcığın geçmesine yardımcı olabilir.
 • Kuru öksürük için şifalı bitkiler listemizde turp suyu ile bal karışımı da yer alıyor.
 • Sıcak suyun içine karabiber ve bir miktar toz tarçın koyarak ve çayı kaynatıp, 15 dakika demledikten sonra bu karışımı içebilirsiniz.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru öksürüğe ne iyi gelir? Balgamlı öksürüğe nazaran daha acılı ve ağrılı geçen ancak çok nadir olarak ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olan kuru öksürük; 7’den 7’e her yaş gurubunun yaşayabileceği bir üst solunum yolu rahatsızlığı. Rahatsızlığın nedeni ise daha çok sigara kullanmak ya da sigaranın içildiği ortamlarda uzun süre kalmak, bakteri ve virüslere maruz kalmak.

Çocuklarda yaz aylarında görülen kuru öksürüğün en önemli nedeni ise polenler ya da çocukların yanında sigara içilmesi. Aynı zamanda astım gibi rahatsızlığı olan çocuklarda kuru öksürük bir alerji belirtisi olarak görülüyor. Bu yüzden anne ve babaların evlerini bol bol havalandırması, toz ya da mantardan arındırması gerekiyor.

Kuru öksürüğe iyi gelen şurup ile bu rahatsızlıktan kurtulabileceğiniz gibi evde kendiniz hazırladığınız çaylar ile de bu süreci atlatabilmeniz mümkün. Kuru öksürüğe iyi gelen şurup kullanacaksanız, öncelikle bir doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Kuru Öksürüğe Kesin Çözüm

Kuru öksürüğe kesin çözüm olabilecek bazı çay tariflerimiz ise şu şekilde:

 • 1 çay kaşığı karabiber ile balı karıştırdıktan sonra yiyebilirsiniz. Bu karışımın ardından süt içmeniz, boğazlarınızın daha da yumuşamasına yardımcı olacaktır.
 • Öksürük denildiğinde akla gelen en önemli şifalı bitki olan ıhlamur ile ayva yaprağını kaynatıp, içebilirsiniz.
 • Kuru öksürüğe ne iyi gelir evde? sorusunun en önemli cevabı, bol miktarda sıvı tüketmek!
 • Nişastayı su ile kaynattıktan sonra limon suyu ve pekmezle karıştırarak, tüketebilirisiniz.
 • Bir miktar kekiği su ile kaynattıktan sonra balla karıştırıp içmek de kuru öksürüğe kesin çözüm listemizde yer alıyor.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir Evde

Kuru öksürüğe ne iyi gelir evde? diye merak edenler; yukarıdaki önerilerimizi deneyebilir.

Çocuklarda kuru öksürük Ne İyi Gelir?

 • Çocuklarınızdaki kuru öksürüğü kesmek için 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 yemek kaşığı toz şeker ve ezilmiş bademi karıştırdıktan sonra sabah ve akşam günde 2 öğün olacak şekilde çocuğunuza yedirebilirsiniz. Çocuklarda kuru öksürüğe çare olarak bu yöntemi tavsiye ediyoruz.
 • Bir diğer bitkisel tedavi kürü olarak, 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil ile ezilmiş fesleğeni, 3 yemek kaşığı bal ile karıştırarak çocuğunuza yedirebilirsiniz. Kuru öksürüğe çare olarak bal kullanacaksanız; çocuğunuzun 1 yaşından büyük olması gerektiğini de unutmamalısınız.

Kuru öksürüğe ne iyi gelir?  Sorusunun cevabı özünde, öksürüğe sebep olan etkenle ilgilidir. Öksürük bir savunma mekanizmasıdır ve çoğu zaman engellenmesi önerilmez. Elbette öksürük rahatsızlık verici bir durumdur ancak, akciğerlerde yerleşik bakterilerin atılması için gereklidir.

Bu nedenle, kuru öksürüğün tedavisi, onu balgamlı öksürüğe dönüştürmek yönünde ilerler. Öksürüğün bütünüyle kesilmesi iyi bir çözüm değildir. Büyük ölçüde sorunun devam etmesi sonucunu doğurur.

Bu nedenle hekimler, kuru öksürük durumunda, öksürüğü dindirmek yerine balgam söktürücü ürünleri tercih ederler. Hasta aldığı ilacın işe yaramadığını düşünüyor olsa da, bu durumda aslında sorun kökünden çözülmektedir.

Yazımızda kuru öksürük nedenleri, nasıl geçer, ne iyi gelir hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Ayrıca bakınız balgamlı öksürük nasıl geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir