Menopoz Nedir? Erken Menopoz Belirtileri ve Tedavisi

Kadınların adet döngülerinin sona ermesi ve üremelerinin durmasına menopoz adı verilir. Belirli bir yaşa gelen her bayanda görülen bu doğal durum, erken dönemde ortaya çıktığında ya da normalin dışında görüldüğünde tedavi edilmesi gerekebilir. Bu yazımızda menopoz nedir kısaca beraber inceleyelim.

Menopoz Nedir?

Menopoz en kısa tanımı ile kadınlarda son adet dönemi anlamındadır. Kadınların adet kesilmesi ile birlikte üremeleri de son bulur. Bu durum başta psikolojik olarak pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirebilir. Bazı kadınlar menopoz dönemini ağır geçirirken bazı kadınlar normal, hatta farkına varmadan bu dönemi geçirir.

Kadınların hayatlarının üçte biri menopoz döenminde geçer. Her ne kadar sadece adetten kesilme anlamına gelse de bu kesilmenin olma aşamasına kadar geçen sürede de bazı belirtiler kadınlarda ortaya çıkar. Kimi kadın bu belirtilerin farkına varmazken kimileri zor zamanlar geçirir.

Menopoza bağlı zorlayıcı belirtileri olan bayanlar, konu ile ilgili mutlaka bir doktor yardımı almalıdır. Genel olarak menopoz belirtileri;

Menopozun İlk Belirtileri

Düzensiz adet kanamaları… Özellikle iki adet döngüsü arasındaki sürenin uzaması ya da adet kanının normalden daha az olması.

 • Sürekli sinirlilik, gerginlik hali ve en son depresyon hali.
 • Çarpıntı, gece terlemeleri, bir anda sıcak basması durumu.
 • Uyku bozuklukları, uyku kalitesinde ciddi düşüş hali.
 • Eklem bölgelerinde ve baş kısmında görülen ağrılar.
 • Cinsel isteksizlik ya da ağrılı ilişki durumu.
 • Nadiren de olsa kalp hastalıkları görülebilir.
 • Yine çok fazla görülmese de kemiklerde erime de menopoz döneminde döneminde görülebilir.

Yukarıdaki belirtiler menopozun dışında da görülebilir. Bunun için iyi değerlendirilmesi ve gerekli kontrollerin ardından yapılacak tedavi varsa yapılması gerekir.

Kadınlarda östrojen ve progesteron hormonlarının azalması ve en yok tamamen yok olması anlamına gelen menopoz, normalden farklı seyir ederse ya da erken dönemde ortaya çıkarsa tedavisi gerekebilir. Menopoz tedavisinde de diğer sağlık sorunlarında olduğu gibi nedenlerin ortadan kaldırılması esas alınır.

Menopoz tedavisinde kadınlara farklı yöntemler ile östrojen ve progesteron hormonları takviye edilir. Tedavi için uygulanacak yöntemler ve kullanılacak ilaçlar değişiklik gösterir. Erken menopoz için uygulanacak tedavi ile menopoz etkilerini azaltmak için uygulanacak tedaviler birbirinden farklıdır.

Menopoz Kimlerde Görülür?

Menopoz 40 yaş ile 55 yaş arası dönemde görülen bir evredir. Tüm bayanlarda görülen bu dönem, doğal olarak kabul edilir.

Erken Menopoz Yaşı Kaçtır?

40 yaşından önce görülen menopoz dönemi doğal değildir. Bu durumda erken menopoz tedavisi yapılabilir. Ülkemizde ortalama menopoz yaşı 46 olarak belirlenmiştir.

Menopoz dönemi ile ilgili unutulmaması gereken en önemli nokta, bu sürecin normal bir süreç olduğudur. Kesinlikle bir hastalık değildir ve bu şekilde değerlendirilmemelidir. Çoğu kadın menopoz dönemine girdiğinde artık kendisini kadın gibi hissetmediklerinden psikolojileri bozulur. Oysa bu çok doğal bir süreçtir ve tüm kadınlarda görülür.

Menopoz Sebepleri

Menopozun temel nedeni kadınlık hormonlarındaki azalmadır. Östrojen ve progesteron adı verilen bu hormonlar, 40 yaş civarında azalmaya başlar. Ancak 40 yaşlardan sonra yavaş yavaş yumurtalıklarda da bu hormonlar azalmaya başlar. Yumurtalıklarda hormonların azalması yumurtlamanın son bulması ve en sonunda da adette kesilmeye kadar devam eder.

Bu yazımızda sizlerle menopoz ne demek, sebepleri ve kimlerde görülür gibi soruların cevaplarını paylaştık. Bu bilgiler genel bilgiler olup her bayanın menopoz döneminin kendine has olduğunu ayrıca belirtmek isteriz.

Menopoz Belirtileri 

Menopoz, kadınlarda doğurganlığın son bulması anlamına gelir. Adet kanamasının son bulması anlamına gelen menopoz, bazı kadınlarda normal yaşında meydana gelirken, bazı kadınlarda daha erken yaşta meydana gelir. Son adet tarihinden 12 ay sonra ortaya çıkan bu durum cinsel hayatın da son bulması anlamına gelmiyor.

Ancak bazı hormonların etkisi ile kadınlarda bu dönemde cinsel soğukluk da yaşanabilir. Bu yazımızda sizlerle menopoz yaşı ve belirtileri konusunda detayları paylaşacağız.

Ülkemizde menopoz yaşı ortalama olarak 46’dır. Erken menopoz dönemi ise adet kanamasının 40 yaşından önce kesilmesi durumuna verilen addır. Kadınlarda menopoz dönemine girmeden önce bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilere dikkat edildiğinde eğer erken bir menopoz söz konusu ise tedavi yöntemleri ile geciktirilebilir. Menopoz belirtilerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Sıcak basması: Menopoza bağlı belirtiler arasında ilk sırada yer alan sıcak basması, genelde tüm bayanlarda görülür. Vücudun tamamını etkileyen sıcak basması, aniden ortaya çıkar ve yine aniden son bulur. Yanaklarda ve göğüs bölgesinde kızarıklığa neden olan bu ateş basması, vücudun östrojen hormonuna düştüğünde verdiği tepkidir.

Gece terlemeleri: Menopoz dönemine giren kadınların genelinde görülen bir durumdur. Geceleri ateşin birden yükselmesi ile birlikte terleme durumu ortaya çıkar. Geceleri çoğu kadının uyku sorunu yaşamasına neden olan bu terlemeler, menopozun en yaygın belirtilerindendir.

Vajina kuruluğu: Menopoz öncesi dönemde bayanlarda en fazla görülen sorunlardan birisi de vajina kuruluğudur. Özellikle cinsel ilişki sırasında ağrı ve tahrişe neden olan bu durum, normalde de vajinal kaşıntıya neden olabilir.

Adet düzensizliği: Menopoza geçiş döneminde adet döneminde kısalma, bazı aylar adet görmeme sorunları sıkça yaşanır. Bunlar menopozun yaklaştığının sinyalleridir.

Halsizlik ve cinsel isteksizlik: Halsizlik, sürekli yorgunluk ve sinirlilik hali, konsantrasyon eksikliği menopoz döneminin ilk belirtileri arasındadır. Cinsel yönden de soğukluk ve kendini sürekli yorgun hissetmek, önemli belirtilerdir.

Yukarıda maddelerde verdiğimiz belirtiler aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarının da belirtileri arasında yer alıyor. Bu nedenle bir ya da bir kaç madde bir arada sizde de belirmeye başladığında vakit kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir.

Menopoz belirtileri neler sorusuna cevap verdikten sonra şimdi de kısaca erken menopoz belirtileri hakkında detayları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Erken Menopoz Belirtileri 

Erken dönem menopoz belirtileri yani menopoz başlangıcı belirtileri, şu şekildedir…

Adet döngüsünde düzensizlik erken menopoz döneminin ilk belirtilerindendir. Adet kanamasının normalden daha uzun sürmesi ya da normalden daha kısa olması şeklinde olabilir. Zamanla adet kanaması kesilir.

 • Adet kanamasının miktarında azalma da erken menepoz belirtileri arasında yer alır. Azalarak devam eden kanama en sonunda tamamen kesilir.
 • Normal menopoz belirtileri olan ateş basması ya da gece terlemeleri erken menopoz döneminde de görülebilir.
 • Depresyon ve uyku bozuklukları görülebilir.
 • Okul ya da iş hayatında konsantrasyon eksikliğine bağlı başarısızlık görülme olasılığı vardır.
 • Vanijal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki erken menopoz dönemi belirtilerindendir.
 • Yorgunluk ya da sinirlilik hali olabilir.

Erken menopoz belirtilerinin görülmeye başlaması ile birlikte bayanlar doktora başvurabilir. Yapılan muayene ve kontrollerin ardından müdahale edilebilecek durum varsa müdahale edilip menopoz döneminin daha ertelenmesi sağlanabilir.

Erken Menopoz Tedavisi

Erken menopoz tedavisi erken yaşta menopoz belirtileri gösteren kadınlara uygulanır. Kadınlarda eksilmeye başlayan östrojen ve progesteron hormonlarının yerine konulması şeklinde bir tedavi uygulanır.

Bu tedavi süresinde hastada meydana gelen menopoz belirtilerinin gerilemesi ve ilerlememesine çalışılır. İlaçla tedavinin yanında bitkisel olarak da bazı karışımlar ve çaylar erken menopoz etkilerinin gerilemesine yardımcı olur.

Erken Menopoz Bitkisel Tedavi

Erken menopoz bitkisel tedavi için karışık kür uygulanabilir. Bu kür için;

 • 100’er gram ısırgan otu
 • 100 gram atkuyruğu
 • 100 gram civanperçemi
 • 100 gram çobançantası
 • 100 gram eğir otu
 • İstenilen kadar bal, yeterlidir.

Karışım için gereken otları bir kap ya da poşet içinde karıştırın. Harmanladığınız ot karışımını cam bir kavanoz içine koyup kapağını kapatın. İstediğiniz zaman bir bardak sıcak suyun içine bu karışımından 1 yemek kaşığı kadar koyun. 10 dakika demlendirip süzün. Damak tadınıza göre bal ekleyip taze olarak tüketebilirsiniz.

Karışık kürün uygulanmasında;

 • İlk hafta bu çaydan sabahları ve akşamları olmak üzere aç karnına 1 bardak tüketin.
 • İkinci hafta gün aşırı yine günde 2 bardak şeklinde tüketin.
 • 3. hafta 3 günde bir tüketin.
 • 4 hafta ise küre ara verin ve daha sonra yeniden ilk haftadan başlayın.

Bu şekilde 3 ay boyunca kürü uygulayabilirsiniz.

Bu karışım normal menopoz ve erken menopoz dönemi için kullanılabilir.

Erken menopoz sonrası hamilelik

Erken menopoz sonrası kemik erimesi hastalığının başlaması, cildin erken yaşlanması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca vajinal kuruluk, kalp damar hastalıkları, cinsel isteksizlik ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibi sağlık sorunları da oluşmaya başlayabilir.

Tüm bunlara rağmen erken menopozda hamilelik artık eskisi gibi imkansız kabul edilmiyor.Bazı etken maddeler sayesinde erken menopozun birçok belirtisi geri döndürülebiliyor.

Kadının yaşı ne kadar genç ise tedavide başarı şansı o kadar yüksek oluyor.

Bazı kadınlarda erken menopoz sorunu kendiliğinden de düzelebiliyor ancak bu oran çok düşük.

Eğer menopoz hastalığı otoimmun hastalık gibi bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, erken teşhisle bu hastalığın tedavi edilmesi erken menopoz sürecini yavaşlatıyor hatta durdurabiliyor.

Yumurtalık hücresinin dondurulması, erken menopozdan sonra çocuk sahibi olabilmeyi mümkün kılıyor. Eskiden ülkemizde sadece kanserli hastalara, isteği doğrultusunda yapılan yumurta dondurma işlemi, Sağlık Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği  son düzenlemelerle isteyen herkese uygulanabiliyor. Rahim yaşlanmadığı için dondurulan hücre döllenerek rahme yerleştiriliyor ve kadın 50 yaşında bile çocuk sahibi olabiliyor.

Başka bir kadının yumurtalarının kullanılmasıyla ana rahmine döllenmiş yumurta yerleştirilerek yani tüp bebek yöntemi ile hamile kalınması da mümkün.Ancal basşkasının sperm ve yumurtasını kullanmak ülkemizde yasal değildir.

Menopoz Tedavisi

Menopoz, her kadının yaşadığı ve yaşayacağı bir süreçtir. Adet kesilmesi olarak bilinen bu dönem aslında 10-15 yıl gibi uzun bir süreyi kapsar. Menopoz dönemine girildiğinde kadınlarda bazı normal dışı durumlar ortaya çıkar. Menopoz belirtisi olarak da geçen bu şikayetler bazı kadınlarda çok hafifken bazılarında ağır şekilde ilerler.

Ağır menopoz belirtileri yaşayan bayanlarda bu belirtilerin hafifletilmesi için uygulanabilecek tedavi yöntemlerini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Menopoz tedavisi nasıl olur sorusunun cevabı ve yöntemler hakkında detayları gelin birlikte inceleyelim.

Menopoz, kadınlardaki östrojen ve progesteron hormonlarının azalması ile başlar. Adet düzensizlikleri, ruhsal sorunlar ya da vücuttaki diğer menopoza bağlı şikayetlerin temeli bu hormonların eksilmesi ya da yok olmasıdır. Bu nedenle şikayetlerin azalması için hormonların dengelenmesine yönelik tedaviler yapılmalıdır. Menopoz döneminde tedavi için hormonal ilaçlar kullanılır.

Şikayetlerin şiddeti, hastanın yaşı, yapısı ve ilaçlara olan hassasiyetine göre kullanılan yöntemler ve ilaçlarda değişiklik olabilir.

Menopoz döneminde hormonal ilaçlarla tedavi mutlaka doktor denetiminde yapılmalıdır. Bu ilaçların kullanımında doktor önerisinin dışına çıkılmamalı, söylenen yöntemlerden başka yöntem de denenmemelidir. Hormonal tedavi bu dönemde genelde hap şeklindeki ilaçlar ile yapılır.

Kimyasal tedavi yöntemlerinin dışında yine menopozun etkilerinin hafifleten bazı bitkisel yöntemler de etkili olabilir. Menopoz bitkisel tedavi yöntemlerini de sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Menopozda Bitkisel İlaçlarla Tedavi

Menopoz dönemi belirtilerini ve rahatsızlıklarını gidermek için bitkisel yöntemlerden yararlanılabilir. Bu bitkisel yöntemler, evde bulunan ya da hemen hemen her aktarda bulunabilecek malzemeler ile hazırlanabilir. Ünlü uzmanlardan bu özel dönem için bitkisel tedavi kürlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Menopoz tedavisi Ahmet Maranki bitkisel kürü

Ahmet Maranki, menopoz dönemi için özel bir bitki çayı karışımını öneriyor. Bu çayın hazırlanması için ısırgan otu, atkuyruğu, civanperçemi, çoban çantası, eğir otunu karıştırmanız yeterli. Her birinden eşit miktarda bir kap içinde karıştırın. Güzelce harmanladıktan sonra cam bir kavanoza koyun.

 • 1 bardak kaynar suyun içine 1 kaşık kadar bu karışımdan koyun.
 • 10 dakika bekletin demlensin. Soğutmadan içine biraz katıp tatlandırın.
 • Geceleri uyumadan önce aç karnına her gün bu karışımından tüketin.
 • Menopoz şikayetlerini azaltacaktır.

Menopoz tedavisi İbrahim Saraçoğlu bitkisel kürü

İbrahim Saraçoğlu bu özel dönem için aslanpençesi çayını öneriyor.

 • Bu özel çay için yarım litre suyu uygun büyüklükte bir cezve ya da demlikte kaynatın.
 • Kaynayan suyun içine 4-5 gram aslanpençesi otunu ekleyip kaynatın.
 • Yaklaşık 10-12 dakika demleyin.
 • Ardından çayı süzüp soğumaya bırakın.

Soğuyan çayın içine her hang bir tatlandırıcı ya da başka bir madde eklemeden tüketilir.

İlk 1 ay gün aşırı 1 bardak şeklinde bu çayı tüketin. Her seferinde taze olarak çayı demlemenizi öneririz ancak artan çayı dökmek istemezseniz kapalı cam kapta 3 gün buzdolabında saklayabilirsiniz..

1 ay uygulandıktan sonra 15 gün ara verin ve bu aradan sonra 6 ay haftada 2 kere olacak şekilde tüketin bu karışımı. Bu 6 ayın sonunda dönem dönem kürü uygulamaya devam edebilirsiniz.

Menopoz tedavisi için adaçayı ve papatya çayı

Menopozun bitkisel tedavisi için normal bitki çaylarından faydalanılabilir. Bunun için papatya çayı ya da adaçayı tüketilebilir. Her iki bitki çayı için de ilk olarak bir su bardağı kadar su kaynatılır. Kaynar suyun içine 2 gram adaçayı ya da papatya çayı konulur. 10 dakika demlendirilir.

Daha sonra süzülür ve ılıyınca tüketilir. Her iki bitki çayı da aynı şekilde hazırlanır. Ancak papatya çayını sadece sabahları aç karnına 1 bardak tüketmek gerekir. Adaçayını ise gün içinde istediğiniz zaman 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir