Momecon Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Written by on Ekim 2, 2020 in Krem

Momecon Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Ciltte kaşıntı ve kızarıklığı gidermek amacıyla doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilen kremler listesinde başı çeken Momecon krem; sedef ve egzama başta olmak üzere pek çok hastalığın ciddi semptomlarını yok ediyor.

Güçlü kortikosteoridlerden biri olan Momecon krem, aynı zamanda kortizon içeren ilaçlar sınıfında yer alıyor.

Cildin tahriş olması sonrasında ciltte beliren kaşıntıyı ve kızarıklığı da alan Momecon; derideki kuruluğu ve pembemsi lekelenmeleri de gideriyor.

Bu yazımızda kısaca Momecon krem nedir? Momecon krem ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya, bu kremi kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalara değinmeye çalışacağız.

Momecon Krem Nedir?

Her bir gramında etkin madde olarak 1 mg kadar mometazon furoat içeren Momecon kremin yardımcı maddeleri arasında ise beyaz vazelin, beyaz balmumu, stearil alkol, setearet 20, saf su, fosforik asit, titanyum dioksit, alüminyum nişasta oktenil süksinat ve propilen glikol stearat bulunuyor.

Beyaz bir renge sahip olan, 30 gramlık alüminyum tüplerde eczanelerde satışa sunulan ürün, kortizon sınıfındaki hormon ilacı olarak kabul ediliyor.

Belli başlı cilt sorunlarında kaşıntı ve kızarıklığı gidermek, cildi tekrar eski canlı ve pürüzsüz görünümüne kavuşturmak adına reçete edilen Momecon krem, alerjik dermatit tedavisinde oldukça etkili oluyor.

Momecon Krem Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Bu hormon ilacının en önemli faydalarını yani ne amaçla kullanıldığını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

NOT: Diz, dirsek, saçlı kafa derisinde kaşıntılı, pullu ve pembemsi lekelenmelerle karakterize olan deri sorununa sedef hastalığının bir çeşidi olan ‘psoriasis’; cildin detarjan vb. dış ajanlara karşı aşırı reaksiyon göstermesi ile gelişen, deride kaşıntı ve kızarıklıkla belirgin deri sorununa ise alerjik dermatit ismi veriliyor.

Momecon Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi mutlaka doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve süre boyunca kullanmalısınız.

Doktorunuz farklı bir şekilde reçete etmediği takdirde kremi ince bir tabaka halinde sorunlu yani hastalıklı deriye topikal olarak sürmelisiniz. Doktorunuz, önermediği taktirde bu kremi geniş ya da koltuk altı, kasık gibi birbirleriyle temas halinde olan bölgelere sürmekten kaçınmalısınız.

Kremi cildinize sürdükten sonra deriyi ovmalı ve kremin deriye iyice nüfus etmesini sağlamalısınız. İşlem sonrasında cildinizi sargı ya da başka bir bezle asla sarmamalısınız.

Kremi yüzünüzdeki sorunlu bölgeye sürecekseniz, tedavinin 5 günden daha fazla devam etmediğinden emin olmalısınız. Aynı şekilde çocuklarınızda bu kremle tedaviyi maksimum 5 gün ile sınırlandırmalısınız.

2 yaş altı çocuklarınızda tedavi amacıyla bu kremi doktorunuz önermediği müddetçe kullanmamalısınız.

Momecon Krem Fiyatı 

Bu krem, reçete ile alındığında SGK tarafından karşılandığı için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmiyor.

Reçetesiz satın almak istediğinizde ise yaklaşık 8 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Momecon Krem Yüze Sürülür mü?

Yüzünüzdeki sedefli, egzamalı ya da iltihaplı derinin üzerine bu kremi uygulayabilirsiniz. Bunun dışında bu kremi sağlıklı yüzünüze ve cildinize asla sürmemelisiniz. Asla momecon krem sivilce için kullanılmaz. Yüze sürüldüğünde en fazla 5 gün kullanılır.

Göz çevresindeki iltihaplı deri tedavisinde de bu kremi kullanmaktan kaçınmalısınız.

Momecon Krem Kullananlar

Bloglarda, online eczanelerin ürün altındaki yorum butonlarında Momecon krem kullanıcı yorumlarına baktığımızda bu kremin genellikle iltihaplı deri rahatsızlıklarının tedavisi amacıyla reçete edildiğini görüyoruz.

Kremin sedef hastalığını, atopik dermatiti rahatlattığını, kaşıntıyı aldığını, kızarıklığı ise geçirdiğini anlatan olumlu yorumlara rastlıyoruz.

Lakin kremin yan etkilerine maruz kaldığını dile getiren kullanıcıların yorumlarını da görmek mümkün. Örneğin, bazı kişiler, kremin ciltlerini tahriş ettiğini, kıllanmaya neden olduğunu dile getiriyor.

Herkesin cilt tipi ve deri hassasiyeti farklı olabileceğinden bu kremi mutlaka doktor reçetesi ve önerisi üzerine kullanmanız gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyoruz.

Momecon Krem Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Diğer topikal krem ve merhemlerin kullanımında olduğu gibi bu kremi kullanırken de birtakım noktaları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Bu önemli noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

Momecon Krem Yan Etkileri:

Bu kremin içeriğindeki maddelere karşı aşırı hassasiyeti bulunan ya da doz aşımına kaçan kişilerde birtakım yan etkiler görülebilir.

Olası yan etkileri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Seyrek görülen yan etkiler:

Çok seyrek görülen yan etkiler:

Yukarıdaki yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşmanız durumunda doktorunuza ya da eczacınıza görünmeyi asla ihmal etmemelisiniz.

Momecon Krem Yaraya İyi Gelir Mi

Kesinlikle açık yara ve yanığa sürülmemesi gereken kremlerden biri olan momecon krem ve pomat asla yara için kullanılmaz.

Momecon Krem emziren anneler kullanabilir mi

Emziren anneler asla bu kremi kullanmaları önerilmez. Krem emziren annelere kısa süreli olarak acil durumlarda gerektiğinde doktor tarafından reçete edilir.

Momecon Krem ve Momecon Pomad arasındaki fark

Momecon krem ve momecon pomad arasında etken madde olarak her hangi bir fark yoktur. Krem yüzeysel cilt sorunlarının tedavisinde kullanılırken momecon pomad daha derin cilt sorunlarında kullanılır.

Momecon Krem Genital Bölgeye Sürülür Mü

Momecon krem ve momecon pomad genital bölgeye sürülen bir kremdir. Yüzeysel olarak genital bölgeye sürülür ancak asla adet dönemlerinde kullanılmaz.

Momecon Krem Bebeklerde Kullanılır Mı

Bebeklerde kesinlikle kullanılmayan bu krem çocuklarda ise doktor önerisi sonrası kullanılır. Çocuklarda doktor tarafından reçete edilirse en fazla 5 gün kullanılır.

Momecon Krem Dudağa Sürülür Mü

Momecon pomad asla dudağa sürülmez. Ayrıca dudak çevresi, burun delikleri ve asla göz altına sürülmez.

Momecon Krem Günde Kaç Kere Kullanılır

Momecon krem günde 1 defa olmak üzerine 5 gün kullanılır. Belirtilen dozdan fazla kullanmak istenmeyen ciddi sorunların ve yan etkilerinin görünmesine neden olabilir.

Momecon Krem Sivilce İçin Kullanılır Mı

Momecon pomad yada krem asla sivilce yada sivilce izleri için kullanılmaz.

Momecon Krem Kortizonlu Mu

Krem kortizonlu ilaçlar sınıfında bulunmaktadır. Kortizonlu olduğu için asla bilinçsiz olarak kullanılmamalıdır.

Momecon Krem Mantara İyi Gelir Mi

Momecon pomad yada momecon krem mantara iyi gelen bir krem değildir. mantar tedavisi için asla kullanılmaz.

Momecon Krem Yara ve Yanığa Sürülür Mü

Açık yara ve yanığa sürülmediği gibi asla yara ve yanığa sürülmez. Kortizonlu olduğu için bazı yan etkileri görülebilir.

Bu kremi 25 0C oda sıcaklığının altında, çocuklarınızın ulaşamayacağı yerlerde saklamalısınız.

Son kullanma tarihi geçen ürünleri asla kullanmamalısınız. Kremin yapısında ya da ambalajında tuhaflık fark etmeniz durumunda ürünü kullanmamalısınız.

Daha önce Momecon krem kullandıysanız ya da şu an bu kremle tedavi görüyorsanız; kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, değerli önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments«