Nefes Darlığına Ne İyi Gelir

Nefes darlığı, özellikle kilolu kişilerde çoğu zaman kardiyovasküler sistemin zorlanması ve buna karşılık akciğerlerin solunumun kalp kasılmalarını karşılayamaması sonucunda ortaya çıkar, bedensel kondisyona bağlı olarak kronik ve tehlikeli bir problemdir. Peki nefes darlığına ne iyi gelir?

Nefes almada zorluk, anlık bir sıkıtı gibi görünse de aslında başka sorunların habercisidir. Ancak sorun nefes alamama şeklinde ortaya çıkıyorsa, akciğerlerinizde akut ve/veya ciddi bir sorunun varlığının habercisi olabilir.

Nefes darlığı nedenleri dediğimiz gibi genel olarak kalple ilgilidir ve nefes darlığı belirtileri ciddiye alınması gereken verilere ulaşılması anlamını taşır. 

Nefes daralması genel olarak görülen kalp sorunlarına bağlıdır ve kalp en dikkat etmemiz gereken organımızdır. Bu organa yeterli özeni göstermediğimiz takdirde ölümcül sonuçları olan sorunlarla karşılaşabiliriz.

Nefes Darlığı Neden Olur?

Nefes daralması, bir fiziksel eylemi gerçekleştirirken, nefesinizin yetmemesi şeklinde ortaya çıkar. Aslında akciğerlerinin normalin çok üzerinde bir tempo ile çalışır, ancak yine de nefesiniz yetmez. Bu fiziksel aktivite ile ilgili kısmıdır. Bunun yanında psikolojik sorunlar nedeniyle nefes alamama ve akciğer sorunları nedeniyle nefes alama gibi sorunlar da vardır.

1 – Aşırı Kilo: Aşırı kilo pek soruna yol açtığı gibi, nefes darlığına da yol açar. Vücut kütlesi ne kadar fazla ise o kütlenin hareket edebilmesi için ihtiyaç duyulan bedensel fonksiyonların yükü de o kadar fazladır. Siz kilo almış olabilirsiniz. Ama organlarını almazlar. Yani her kalp ve akciğer, kilo almamış, fit bir vücudu taşıyabilecek kapasitededir. Ve siz küçük bir motora ağır bir yük bağlarsanız, çekişten düşer ve bir gün mutlaka arızalanır.

2 – Sigara: Akciğerlerinizin fonksiyonlarını %80 oranında düşüren sigara, hiç yerinizden kalkmasanız dahi zor nefes almanıza sebep olur. Uzun uzun anlatmaya gerek yoktur. Sigara akciğerlerinizi işlevsiz hale getirir.

3 – Psikolojik Etkenler: Panik atak, ani sinir krizleri gibi durumlar. Fizyolojik bir etken olmasa da nefes darlığının ortaya çıkmasına neden olabilir.

4 – Kronik Akciğer Rahatsızlıkları: Özellikle astım, doğal bir nefes darlığı nedenidir. Astım hastaları ne yaparlarsa yapsınlar, tedavi olmaz ve/veya ilaç kullanmazlarsa nefes darlığı problemi yaşarlar.

5 – Kalp Rahatsızlıkları: Koroner rahatsızlıklar ve kalbin yapısı ile ilgili kronik rahatsızlıklar ayrıca kalp krizleri nefes darlığının ortaya çıkmasına sebep olurlar.

Nefes Darlığı Belirtileri

Aslında nefes darlığı belirtileri yerine, ciddi problemlere işaret edebilecek nefes darlığı belirtileri dememizde fayda var. Zira nefes darlığının belirtisi malumdur, “nefes alamamak” ancak burada ciddi bir ayrışım noktası vardır ki, örneğin koştuktan sonra nefes daralması belli bir düzeye kadar normal sayılırken, durduğunuz yerde yaşadığınız nefes darlığı ciddi bir sorunun varlığına işaret eder. Dikkat etmeniz gereken ve acilen hekime başvurmanız gereken nefes darlığı belirtileri,

  • Göğüs ağrısı ile birlikte nefes kesilmesi
  • Öksürük ve yüksek ateşle birlikte nefes kesilmesi
  • Aktiviteye bağlı olmayan nefes daralması
  • Günlerce süren düzenli nefes darlığı
  • Terleme ve bilinç kaybı ile görülen nefes darlığı
  • Aşırı kilo kaybı ile birlikte seyreden nefes darlığı
  • Sol kolda uyuşma ve ağrı ile birlikte seyreden nefes darlığı

Nefes darlığı tedavisi: Nefes darlığı eğer aktivite sonrası ortaya çıkan kısa süreli seyreden bir durumsa, çoğu zaman müdahale gerektirmez. Bu kişiler sigara içiyorsa bırakmalı, kiloluysa kilo vermelidir. Diğer türlü ortaya çıkan nefes darlıklarının tümü klinik tedavi gerektirir. Mutlaka hekim kontrolü gereklidir.

Nefes Darlığına Ne iyi Gelir

Nefes darlığı yukarıda belirttiğimiz gibi, çoğu zaman ya çok ciddi; evsel olarak herhangi bir uygulamaya gidilemeyecek sorunlardır. Astım gibi kronik olup, tedavisinde doğal tedbirler uygulanabilecek solunum yol hastalıkları için ise, aşağıdaki tedbirleri uygulayabilirsiniz.

1 – Zencefil Çayı: Zencefil çayı, hem antiseptiktir, hem de solunum yollarının açılmasını sağlar. Her gün içilecek bir bardak zencefil çayı astım tedavisinde yardımcı olacaktır.

2 – Adaçayı: Adaçayı doğal bir solunum sistemi rahatlatıcısıdır. Bütün üst solunum yolları sorunların tedavisinde çok etkilidir.

3 – Keçiboynuzu Çayı: Özellikle astım tedavisinden çok etkilidir. Her gün yatmadan önce 1 bardak içilmesi çok faydalıdır.

4 – Okaliptüs Yağı: Okaliptus yağı içilmemeli, sadece esans olarak kullanılmalıdır. Keskin mentol içeriği ile mukozayı harekete geçirir ve akciğerlerin rahatlamasını sağlar.

5 – Nane Çayı: Gevşetici etkilerinin yanında ciddi bir antiseptiktir. Solunum yollarını açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir