NLP Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Uygulanır, NLP Teknikleri Nelerdir?

NLP Amerika’da geliştirilmiş olan bir model şeklidir. İnsanlar yaşamları boyunca düşünmeden direkt olarak gerçekleştirdiğimiz davranış, algılama, düşünme olaylarını bilinçli bir duruma getirmek ve geliştirmek üzerinde araştırmaların sonucu olarak beynin işleyişi ile ilgili bir harekettir.

İnsanların yetenek ve becerileri açığa çıkarılması ile pekiştirilip kullanılmakta olan NLP davranış, duygu ve düşünce kalıplarını bilinçli bir duruma getirip hedef olarak yapıcı yöntemler sunmaktadır. NLP yapılan araştırmalar sonucunda geliştirilmiş olan teknik bilgi ve yöntemler insanlar arasında kurulmuş olan iletişimi kuvvetlendirmek amacı ile kullanıldığı gibi çözüm bulmada başarılı bir şekilde kullanılmaya devam edilmektedir.

NLP Nedir?

NLP ne demek gibi bazı sorular aklımıza gelmektedir. Burada bunun anlamını anlatacağız. Yaşam süreci boyunca insanların düşünmeden aniden yapmış olduğumuz düşünme, algılama ve davranış hareketlerini bilinçli bir hale getirmede ve geliştirmede yapılmış olan araştırmalarda beynin işleyiş ile ilgili 1970 yılların sonlarına doğru Amerika da geliştirilmiş olan bir model ve metodolojinin adıdır.

NLP neura linguistiç programının kısaltılmışı olarak kullanılmaktadır. Neuro zihni temsil etmektedir. Beynimizin yardımı ile işitmiş olduğumuz, görmüş olduğumuz, tatmış olduğumuz ve hissetmiş olduğumuz duyular neticesinde dış dünya ile iletişim kurmuş olmaktayız. Linguistiç insanlar ile iletişim kurmak amacıyla sözsüz veya sözlü olarak dilimizi temsil etmektedir. Programming Kişilerin beyindeki yazılım programlarını anlatmaktadır. NLP yardımı ile beynimizin ne derecede çalıştığını ve davranışlarımızın nasıl olduğunu anlamış oluruz.

NLP insanlar tarafından devamlı olarak kullanılmaktadır. Yaşam içerisinde bazı olaylar yaşamaktayız. Sevmiş olduğumuz bir şeyi aniden sevmemeye başlarız veya sigara içmeyiz fakat birden sigara içmemiz gerekir bu da farkına bile varmadan kişisel olarak yapmış olduğumuz bir NLP tekniği olmaktadır. Bu durumda NLP’yi çok iyi anlamalıyız.

NLP Teknikleri Nelerdir?

NLP Ne İşe Yarar?

NLP bizlere başarılı olmak için motivasyona ihtiyacımız olan stratejileri öğreterek yapacağımız bir işi beceri haline getirmemizi sağlamış olur. İletişim kurarak iş hayatımızda ve özel hayatımızda mutlu ve başarılı olmamıza yardımcı olmaktadır. Kişilerin başarılı olmalarını ve etkili iletişim kurma tekniklerini insanlara kazandırır. Çekingen olan ve pasif bir kişiye iş kurma öz güvenini kazandırır. Kendilerini düzgün bir şekilde ifade edemeyen yani kekeme gibi sorunları olan kişilere özgüven verdiğimiz zaman konuşmaları da düzelmiş olur. Aile içinde iletişimin kurulmasına yardımcı olur. Şu durumlarda NLP den yararlanmalıyız.

 • El yıkama, banyo, tırnak yeme ve temizlik konularında takıntısı olanlar.
 • Ben çok değerli birisiyim fakat kendimi değerli olarak hissetmiyorum.
 • Büyümekteyim fakat hareketlerim çocuk hareketleri olmaktadır.
 • Kendi hayatıma bir türlü yön veremez hale geldim hep başkaları hayatıma yön veriyor.
 • Çok çalışmama rağmen bir türlü başarılı olamaz hale geldim.
 • Nedenlerini bilmiyorum fakat duygularımı bir türlü yaşayamaz hale geldim.
 • Yanlış olduğunu bildiğim halde zararlı alışkanlıklardan bir türlü vazgeçemiyorum.
 • İnatçılıktan bir türlü kendimi alamıyorum.
 • Çok iyi bir evliliğim olduğu halde kendimi mutlu hissetmiyorum.
 • Tıbbi olarak bir tespit yapılamadı fakat konuşmalarımı kekeleyerek yapmaktayım.

Bu gibi durumlarda kişiler NLP den mutlaka bir yardım almaları gerekir. Alınmış olan yardımlar sayesinde bu gibi durumlardan kesinlikle kurtulmuş olursunuz. NLP eğitimi alarak bazı sorunlarınızdan kurtulmuş olursunuz.

NLP Teknikleri Nelerdir?

NLP Teknikleri Nelerdir?

NLP açılımı olarak şu anlamda kullanılmaktadır.

NLP Açılımı

 • Neuro: Yapılmakta olan veya yapılmış olan bütün davranışlar nörolojik sürenin sonucu olmaktadır.
 • Linguistik: Kişilerde sinirsel olan süreçler iletişim ve dil kanalları yoluyla stratejiler olarak temsil edilmektedir.
 • Programlama: Bir sistem belirli olan neticelere ulaşmak amacıyla düzenlenmektedir.

NLP’nin amaçlarına kavuşmak isteyen kişiler nörolojik olan programlarını tespit edip ve kullanmalarında hiçbir sakıncası olmayan psikolojik bir terapidir. NLP teknikleri şunlar olmaktadır.

1: Dışarıdan yapılan gözlem

 • A: Kişiler kendilerini depresyona ve strese itmiş olan hareketlere tepki vermeye duyarlıdır.
 • B: Bu gibi durumları NLP tekniği kullanılarak bu durumlarda ortaya çıkmış olan olumsuz yöndeki duyguları yok etmek için size yardımcı olacaktır.
 • C: İlk olarak kendinizin yok etmek istediğiniz duyguları belirlemeniz gerekir.
 • D: Hareketlerinizi ve durumlarınızı gözlemcinin bakış açısıyla yeniden inceleme yapmalısınız.
 • E: Konuları tekrar olarak hatırlamaya çalışmalısınız.
 • F: Olayları bir film şeridi gibi hızlı olarak hatırlamak ve gerekli kıldığınız yerlerde yavaşlamanız gerekir
 • G: Bu metodu en az 4 defa tekrarlamalısınız.
 • H: Hala bu olumsuz etkiler devam ediyorsa bunları yeniden yapmaya başlayınız.

2: İçeriklerin tekrar çerçevelenmesi

 • A: NLP tekniği şaşırdığınızda veya kızmış olduğunuz durumlarda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir yöntem olmasıdır.
 • B: Olumlu olarak düşünmenizi sağlaması nedeniyle duygularınızın olumlu olarak değişmesini olaylara farklı olarak bakmanızı sağlayacaktır.

3: Çapa

 • A: Çapa teknikleri birçok amaçlar için kullanılmakta olan bir teknik olmaktadır.
 • B: Söylemiş olduğunuz ya da yapmış olduğunuz bir şeye duygusal olarak tepki için NLP teknikleri kullanılmaktadır.
 • C: Bu tekniği kullanarak bir kişinin nasıl hareket ettiğini veya duygularını değiştirmiş olursunuz.
 • D: Kişiler üzgün olduklarında yanlarına yaklaşan kişinin omzuna değdiğinde zaman gülümsememesi örnek gösterilebilir.

4: Uyum

 • A: Kişilerle düzgün bir bağ kurmanın değişik bir yolu da uyum sağlamaktır.
 • B: uyum her çeşit insanla anlaşmanıza neden olur.
 • C: Aynı zamanda karşınızda bulunan kişinin duygusal olan algılarını da değerlendirme olanakları sağlar.
NLP Teknikleri Nelerdir?

NLP Kişilik Testi

Psikolojik bir terapi anlayışına NLP denilmektedir. Her kişinin kendine göre bir davranışları vardır. Bu davranışlar içerisinde iyi veya kötü davranışlar olmaktadır. Yapılan test sonuçlarında bir renk baskın olabilir veya 2-3 renkte eşit olabilmektedir. Kişilerde hangi renk çıkmış ise kişinin üstün veya aşağıda olduğu kanısına varılmamalıdır. Çıkmış olan renklerin olumlu veya olumsuz yönlerine bakmakta yarar vardır.

Renklerin kişiliğimize yapmış olduğu olumsuz ve olumlu etkilerini bilmek be olumsuz olan etkileri azaltmak gerekir. Yapılacak olan testi tarafsız olarak yaptıracağınıza inanmış iseniz 2 nedeni vardır.

1: Beklemediğiniz bir renk çıkarsa çevrenizin size bir rolü vardır ve bu rolü kabul etmiş olmaktasınız. Bu durumlardan kurtulmak için kendinize uygun olan renk hareketlerini sergilemelisiniz.

2: Kendinizi tarafsız bir şekilde değerlendiremiyorsunuz anlamına gelmektedir. Yapılacak olan test size kendinizi bulmanızda yardımcı olacaktır. Yapılacak testlerde 4 adet renk kullanılacaktır. Kullanılacak olan renklerin özellikleri şunlardır.

Sarı renk: Canlı, kıpır kıpır ve enerjik anlamındadır. Bu rengi seçmiş olan kişiler komik bir yapıya sahip olmaktadır. Çok konuşkan olmaktadırlar. Aradıkları bir şeyleri kolay ve rahatça bulabilmektedirler. Çocuk ruhlu olmaktadırlar. İkna edici özellikleri bulunur. İnsanlara çok kolay inanmaktadırlar. Çok çabuk kaybederler. Sıcakkanlı, hayat veren, meraklı, gelişi güzel davranan karakterler olmaktadır.

Mavi renk: Mavi renge sahip olan kişiler tertipli ve düzenli olmaktadır. Mavi renk karakteri olan insanlar İş kolik olmaktadırlar. Yetenekli, titiz, ısrarcı, idealist, kültürlü, sadık, hassas, müzik sever. Olumsuz yönleri ise kötümser, kinci, tutumlu, karamsar, bunalımlı, içe dönük, geveleyen, şüpheci ve intikamcı olmaktadır.

Kırmızı renk: Kırmızı renk karakterli kişiler tam bir lider konumundalardır. Yönetici kimliği taşırlar. Kararlı, ikna edici, becerikli, üretken, açık sözlü ve güvenli karakterlerdendir. Olumsuz yönleri ise anlayışsız, küstah, kendi bildiğinde iş yapar, emredici, öfkeli, aceleci, kurnaz, yardım istemeyi asla sevmez ve hep kendini haklı görmektedir.

Yeşil renk: Yeşil renk karakterine sahip kişiler barışçıl kişilerdir. Uyumlu, çekingen, hayır demesini asla demezler, politik, tutarlı ince esprili ve ara bulucu kişiler olmaktadır. Olumsuz yönleri ise endişeli, ürkek, insan kullanana, tembel, uyuşuk, çok ödün veren, gönülsüz ve şüpheci kişilerdir.

Piyasa da NLP uzmanlarının hazırlamış olduğu birçok kitaplar bulunmaktadır. Bu kitaplar oldukça ilgi çekmektedir. NLP kitapları her kitapçıda kolayca bulunabilmektedir. Dünya da birçok NLP eğitimi veren okullar bulunmaktadır. Bu okullardan mezun olan kişiler NLP eğitimi vermektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir