Normal Doğum Mu Sezaryen Doğum Mu?

Paylaş
 

Anne adaylarımızın hamilelik dönemleri çok stresli geçebilir. Kadınların hamilelik süresinin de dışında doğumu nasıl yapacakları çok konuşulan konudur. Kadınların birbirlerine çok sık sordukları sen normal mi sezaryen ile mi doğum yaptın sorusu ile sürekli karşılaşıyoruz.

Makalede Neler Var

Sezeryan Mı Normal Mi?

Normal doğumda sürekli ıkınmak zor gelebilir. Ama sonrasında çok rahatlayacağız. Birçok özel hastane daha önceki yıllarda sırf maddi kazanç sağlamak uğruna sezaryen ile doğum öneriyor. Artık bu süreç ülkemiz deki yetkili sağlık bakanlıkları tarafından da kontrol edilmektedir.

Çünkü anne ve bebek sağlığı açısından kesinlikle normal doğum daha fazla etkilidir. Adeta üzerimizde de yük kalkacaktır. Bu yazımızda doğuma özel kadınların en çok merak ettikleri sezeryan mı normal doğum mu sorusuna özel alacağınız çok kapsamlı bilgilerimiz umarız faydalı olmuştur.  Anne adaylarının hepsi alında genel olarak normal doğum yapmak isterler.

Bebekleri ile aralarında daha güçlü bir bağ oluşması adına sezaryenden çok daha önemlidir. Normal doğumda yaşanılan acı belki de anneyi ve bebeği birbirine daha çok bağlayacaktır.

Kimler Normal Doğum Yapabilir?

Kadınların normal doğum yapma oranları aslında daha çok fazladır. Tıp açısından da doktorlar ve jinekolojik doktor uzmanların hepsi normal doğum önermektedirler. Kadınların normal doğum mu yoksa sezaryen mi diye son ana kadar karar veremediklerini görürüz. Zaten bu durum kadınların sürekli takip ettirdikleri bir durumdur. Kadınlar bu duruma zaten kendileri karar veremezler ve dolayısıyla jinekolojik uzman doktor tarafından belirlenmelidir.

Kadınların bu süreçte merak ettikleri soruyu aslında son ana kadar cevap alamadıklarını görüyoruz. Zaten bu durum değişebilir. Kadınların çatı olarak adlandırdığımız genital açılma olarak belirlenen çatı kaidesi bölümlerindeki genişlemeleri çok önemlidir. Yani genital bölgedeki açılma dengesi eğer fazla olur ise şu durumda görüyoruz ki anne çok kolay doğum yapacaktır.

Doğum esnasında bebeğin çıkış yapacağı noktanın hangi durumda olduğunun doğru kontrolü çok önemlidir. Anne karının ve bebek gelişiminin fiziksel etmenlerin hangi aşamada ve hangi noktada olduğu sürekli olarak ultrasonik makinelerden kontrol edilmelidir. Ultrason makinelerde annenin hangi doğumu yapmaya uygun olduğunu da çok net görebiliriz.

Bebek bir zaman çok farklı noktada olsa da doğum esnasında beklide hiç anneye zorluk çıkarmayacaktır. Bu nedenle her hafta belirli günlerde bebeğin ve anne sağlığının kontrol ediliyor olması gereklidir. Anne ve bebek sağlığını olumsuz yönde etkileyecek olan kötü şartlar olursa, bu durumda kesinlikle sezaryen doğum yağılmalıdır.

Sezaryen ve Normal Doğum Arasındaki Farklar

 • Normal doğum süresinde anne anestetik işlemleri almaz.
 • Normal doğum süresinde anne her bir durumun bilincinde olur
 • Sezaryen ile yapılan doğumdan sonrasında dikiş acınız oluşur.
 • Sezaryen ile yapılan doğumda acı duymayacaksınız bebeğin nasıl doğduğunu hissetmeyeceksiniz.
 • Normal doğum din açısından da uygun görülen bir doğumdur.
 • Normal doğumdan sonra annede dikiş sadece genital bölgede olur.
 • Normal doğum ile sezaryen doğumun en büyük farklı dikiş noktasını farklı yerlerde olması ve narkoz alınmamasıdır.
 • Normal doğum süresinde anneye sadece sanal acı dediğimiz suni sancı verilir.
 • Normal doğum süresinde anne sadece karın bölgesinde ağrı hisseder,
 • Normal doğum yapan annede kilo sorunu olmaz karın içindeki şişlikler yok olur
 • Normal doğumdan sonra karındaki aşırı şişlik gider ve anne kısa sürede yemek yiyebilir.
 • Normal doğum yapan anne narkoz almadığından dolayı bebeğini kucağına 1 saat sonrasında alabilir.
Bu yazı 33 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak