Öksürük Tedavisi

Öksürük, akciğerlerin kendisini temizlemek için kullanmış olduğu bir yöntemdir. Zaman zaman hiçbir sebep yokken öksürebilirsiniz. Ancak bu öksürük sıklaşıyorsa ve boyutu giderek artıyorsa, o zaman bir sorun var demektir.

Eğer ilaç kullanmak istemiyorsanız öksürük tedavisi evde yapılışı gibi yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Öksürüğün özellikler bebeklere görülmesi, anne babaları endişelendirir. Bu yazımızda bebeklerde balgamlı öksürük tedavisi nasıl yapılır öğrenebileceksiniz. Öksürüklerin çoğunun sebebi geniz akıntısıdır. Bu nedenle geniz akıntısı ve öksürük tedavisi yöntemlerini de bilmek gerekir.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda bu tür öksürükler için öksürük tedavisi bitkisel yöntemleri belirlenmiştir. Bu yöntemleri ve tedavileri aşağıdaki şekilde açıklamak mümkündür;

Öksürük tedavisini yapabilmek için bazı bitkilerden ve bunlardan yapılan çaylardan yararlanabilirsiniz. Eğer şiddeti öksürüğünüz varsa ve bitkisel yöntemler fayda etmesiyse, mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Alternatif tıp yöntemlerinin denemeden önce dikkat etmeniz gereken nokta, öksürüğünüzün sebebini belirlemektir.

Eğer kronik öksürük sorununa sahipseniz bunu bitkisel yöntemlerle atabilirsiniz ancak zatürre, bronşit gibi hastalıklarınız varsa mutlaka ilaç kullanmanız gerekir. Bu nedenle bitkisel yöntemleri tercih etmeden önce mutlaka bir doktora görünmenizde fayda vardır. Öksürük nasıl geçer tedavi yöntemlerine bir bakalım.

Kuru Öksürük Tedavisi

Kuru öksürük genellikle boğazınızda oluşan gıcık sebebiyle meydana gelebilir. Bu tür öksürükler genellikle kötü değildir ama kronikleşmesi durumunda bir hastalığın belirtisi de olabilir.

Kuru öksürük tedavisi evde yapılacak yöntemler ile giderilebilir. Yatmadan önce sıcak duş almak, sıcak içecekler tüketmek, bir adet soğanı rendeledikten sonra içerisine iki çorba kaşığı bal ekleyip bunu günde birkaç kez tüketmek, yarım bardak ılık suya bir çorba kaşığı tuz ekleyerek bu su ile gargara yapmak, günde birkaç kez üzüm tüketmek, üzümün suyunu çıkarıp bal ile karıştırarak tüketmek gibi yöntemler, kuru öksürük için oldukça etkilidir.

Alerjik Öksürük Tedavisi

Bu tür öksürükler, solumun yollarında tahriş sebebiyle meydana gelmektedir. Solumun yolu ile almış olduğunuz havadaki parçacıklar, nefes borunuzda birikir ve vücut bunu öksürük ile atmak ister. Bu durumda evde yapabileceğiniz bazı öksürük tedavileri vardır. Sürekli bitki çayları içmek, bol bol sıvı tüketmek, soluduğunuz havayı nemlendirmek ve yatarken başınızın altına ek yastık koymak, bu tedaviler arasındadır.

Balgamlı Öksürük Tedavisi

Vücudunuzda oluşa balgamın asıl nedenleri; kirli havanın ciğerlere solunması, kapalı ortamlar ve hava kirliliğidir. Ciğerleriniz bu tür pisliklerden arınmak için balgam üretir ve kendini balgam yoluyla temizler. Bu duruma en sık bebeklerde rastlanır.

Bebeklerde balgamlı öksürük tedavisi için uygulayabileceğiniz yöntemler; anason çayı içirmek, antepfıstığı ve bal karışımı yedirmek, bal ve karabiber karışımı yedirmek, 1 su bardağın suyu içerisine 4-5 tane keçiboynuzu atıp kaynatarak bu suyu içirmek olarak sıralanabilir.

Çocuk Öksürük Tedavisi

Çocuklarda öksürük görülmesinin nedenleri bir hastalık, geniz akıntısı ya da boğazda veya solunum yollarında yer alan tahriş edici bir maddeye tepki verilmesi olabilir. Her iki durumda da çocuklar oldukça rahatsız olurlar.

Çocuklar geniz akıntısı ve öksürük tedavisi için evde uygulayabileceğiniz yöntemler mevcuttur. Bunlar; başının altına yastık koymak, uyuduğu ortamı nemlendirmek, keçiboynuzu suyu içirmek, bal ve karabiber ya da bal ve zencefil karışımı yedirmek gibi yöntemlerdir.

Bebeklerde Öksürük Tedavisi

Bebeklerde öksürük tedavisi bitkisel yöntemleri uygulamak doğru değildir. Çünkü onların neye karşı alerji olup olamayacağını ya da nasıl tepki vereceğiniz bilemezsiniz. Bu nedenle öksürükleri için doktora başvurmanızda fayda vardır.

İbrahim Saraçoğlu Öksürük Tedavisi

Çocuklarda öksürük nasıl giderilir İbrahim Saraçoğlu tarafından açıklanmıştır. Bunun için bazı bitkilerden ve kürlerden faydalanabilirsiniz. İbrahim Saraçoğlu bebeklerde öksürük konusu sık sık yaşandığı için, buna da çözüm getirmiştir.

Öksürük nasıl geçer İbrahim Saraçoğlu yöntemlerini ve bu yöntemlerin nasıl uygulanabileceğini bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. İbrahim Saraçoğlu öksürük için ne yapmalı konusunu araştırmış ve aşağıdaki yöntemleri sunmuştur;

 • Eğer kuru öksürüğünüz var ise;

1 tane sarı soğanı, orta boylardan seçerek 6 eşit parçaya bölün. Buna 1,5 su bardağı ilave ederek bir cezve içerisinde kaynatın. Kaynadıktan sonra ılımaya bırakın ve bu suyu ılık bir şekilde için. Bu suyu fazla bekletmeniz tavsiye edilmez. Eğer yarım günden fazla beklediyse, tekrar yapmanızda fayda var. Çocuklarda öksürük nasıl giderilir İbrahim Saraçoğlu tarafından, bu yöntem ile cevaplanmıştır.

 • Eğer balgamlı öksürüğünüz var ise;

İbrahim Saraçoğlu bebeklerde öksürük tedavisi için de yöntemler sunmuştur. Özellikle bebeklerde görülen balgamlı öksürük tedavisi için yarım litre suya 7 yada 8 adet keçiboynuzunu kırarak atın. Bu suyu kaynatın ve ılık yada soğuk olarak için. Bu su, balgamın sökülmesine çok faydalıdır. Bu suyu 3 gün tükettikten sonra balgamın nasıl söküldüğünü fark edebilirsiniz. Bu karışımı sigara içen kişiler, öksürük olmasını beklemeden de mutlaka uygulamalıdır.

Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Öksürük için ne yapmalı?  Soğuk algınlığı, hava kirliliği, aşırı sigara tüketimi ya da havasız kapalı ortamlarda uzun süre kalma… Öksürüğün birden çok nedeni olduğu gibi en yaygın olan iki çeşidi bulunmakta: Kuru ve balgamlı öksürük.

Kuru öksürük, balgamlı öksürüğe oranla tedavisi daha kolay ve genelde ciddi hastalıklara dayanmayan bir öksürük çeşidi. Balgamlı öksürük ise bronşit, akut bronşit, akciğer kanseri gibi oldukça ciddi ve ölümcül olabilen rahatsızlıkların belirtisi olabilmekte.

Öksürük için Ne iyi Gelir?

 • Öksürüğe iyi gelen çözümler içerisinde ilk sırada öksürük şurupları yer alıyor. Doktor tarafından tavsiye ve reçete edilen öksürük şuruplarını balgamlı ya da kuru öksürük tedavisinde kullanabilirsiniz.
 • Bebeklerde öksürük için ne yapmalı?sorusunun cevabı ise ‘balda’ gizli! Ancak ballı tüm çayları; 1 yaşından büyük çocuklarınıza içirmelisiniz. 3-4 aylık bebekleriniz için kaynatılmış ılık su yeterli olacaktır. Gün içerisinde birkaç çay kaşığı kaynatılmış ılıtılmış suyu bebeğinize içererek, rahatsızlığı daha kolay atlatmasını sağlayabilirsiniz.
 • Balgamlı öksürük için ne yapmalı?diye düşünen hastalara; elma kabuğu çayını tavsiye ediyoruz. 1 litre suya 1 adet elmayı kabuğu ile dilimleyerek ve 10 dakika kaynama süresinin ardından karışımı tüketerek, balgamlı öksürüğü kesebilirsiniz.
 • Öksürük tedavisinde tamamen doğal olan yöntemlerden yararlanmak istiyorsanız; şifalı bitkilerden yararlanabilir, evde kendiniz bitki çayları yaparak, içebilirsiniz.
 • Kuru öksürük için ne yapmalı? diye düşünüyorsanız; ilk önceliğiniz gün içerisinde boğazınızın yumuşaması için su ve sıvı tüketmek olmalı.

Öksürük için Şifalı Bitkiler

 • Nişastayı bir miktar su ile kaynattıktan sonra limon suyu ve pekmezle karıştırın. Kuru öksürük için ne yapmalı? sorusuna iyi bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz.
 • Adaçayı, meyan kökü, civanperçemi çayı; balgamlı öksürük için ne yapmalı? diye merak edenler tarafından tüketilebilir.
 • Balgamlı öksürük tedavisinde çörek otu ve bal karışımından da yararlanabilirsiniz.
 • Bebeklerde öksürük için ne yapmalı? diyenlere; bebeklerini bol bol yıkamalarını, bal ve limonu karıştırarak bebeklerine yedirmelerini tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir