Osteoartrit Belirtileri

Osteoartrit hastalığı yani bir diğer adı ile halk arasında bilinen ismiyle kireçlenme sorunu,  genellikle 60-65 yaş üstü yetişkinlerin üçte birinden fazlasını etkilemektedir. Bu genç yetişkinlerin önemli bir kısmı da osteoartrit hastalığı belirtilerini sık sık yaşamaktadır.

Osteoartrit sorunu başlangıcı, kıkırdağın yaş ya da ağır kullanım sebebi ile kopmaya başlamasıyla ortaya çıkmaktadır. Kıkırdak yapısı vücut da kemik uçlarını örter ve kemiklerin serbestçe hareket etmelerini sağlar. Kıkırdak yapısı dejenerasyonu eklem kemiklerini ortaya çıkarır ve kemiklerin birbirine temas etmesine sebep olmuş olur.

Osteoartrit Nasıl Anlaşılır?

 Osteoartrit ana belirtileri şunlardır :

Ağrı :

 • Etkilenen eklemleri hareket ettirmede sorun yaşama
 • Sertlik (güne başlarken daha şiddetlidir, ancak kişi hareket etmeye başladıktan yaklaşık 30 dakika sonra düzelmeye başlar)

Bazı durumlarda osteoartrit sorunu olmuş olan bazı kişiler bu belirtileri yaşamayabilir. Belirtiler genelde yalnızca bir eklemde ya da sadece bir kaçında hissedilir. Pek çok durumda bu belirtiler kişiler de yavaş yavaş ortaya çıkar.

Osteoartrit ’in diğer belirtileri ise şunları içerir :

 • Etkilenen eklemler her zamankinden daha büyüktür
 • Eklemi bir süre hareket ettirmedikten sonra ağrı ve sertlik daha da kötüleşir
 • Eklemlerde sıcaklık hissi
 • Kas kaybı
 • Etkilenen eklemdeki hassasiyet
 • Etkilenen eklemlerde hareket sınırlılığı
 • Hasta, etkilenen eklemde çıtırtılı bir ses hissedebilir

Sertleşme (Kireçlenme) :

Osteoartrit hastalığı olmuş olan çoğu insan için, oluşan sertlik sabahları oldukça rahatsız edici bir durum olabilir. Genellikle, bu durum hareketsizlik ya da dinlenme periyotlarından sonra da daha fazla kötüleşir. Bu gibi zamanlarda, eklemler fazlası ile hissedebilir. Ağrı, sertlik ve hareket etmede zorlama en belirgin belirtilerdir.

Ağrı :

Bu belirti, eklem hastalıklarının en ortak belirtisidir. Kas ağrısı sorunu çevredeki dokularda da oluşabilir. Genellikle ağrı ve sertlik uykudan ya da  bir süre hareketsizlikten sonra normale göre çok daha yoğun olur. Osteoartrit sorunu olmuş olan bazı insanlar, eklem hareketleri sırasında çok daha fazla ağrı hissetmekte ve dinlenme sırasında bu ağrıları azaltmaktadır. Zaman içerisinde, eklemler kullanılmadığında bile ağrı olmuş olabilir. Ağrı ile beraber eklem hassasiyeti de başlamaktadır.

Şişme :

Şişme durumu, romatizmal artriti olmuş olan hastalarda çok daha fazla yaygın olarak görülmekte olan bir belirtidir. Bunun ile birlikte, osteoartrit hastalığı olmuş olan insanların vücudun da da şişme sorunu da yaşanabilir. Şişkinlik, tahriş edici maddelere, (örneğin; kemiğe temas eden kemik gibi) karşı vücudun göstermiş olduğu bir tepkisidir. Bu durum yaşanan sertlik ve ağrıya da katkıda bulunur.

Esneklik kaybı ve hareket alanı kısıtlılığı  :

Osteoartrit  hastalığı olmuş olan insanların yaklaşık yüzde 80’inde hareket alanı ile ilgili bazı sorunlar yaşanmaktadır. Yaklaşık yüzde 25’inin günlük yaşam aktivitelerine katılabilmesi için yardıma ihtiyacı bulunmaktadır.

Yorgunluk :

Osteoartrit  hastalığı olmuş olan insanlar genellikle yaşamanın temel günlük işlevlerini yerine getirmek amacı için ekstra fiziksel bir gayret göstermek zorundadır. Bu durumda zamanla yorgunluğa sebep olmuş olabilir.

Eklemlerin ses çıkarması :

Osteoartrit hastalığı olmuş olan pek çok insan günlük hayatında hareket ederken eklem sesleri duyar.

Ateş :

Yüksek ateş sorunu genellikle bir osteoartrit  hastalığı belirtisi değildir. Bunun ile birlikte, yaygın inflamasyon sorunu düşük dereceli bir ateşe sebep olmuş olabilir.

 • Diz, kalça ya da eller en sık etkilenen eklemlerdir.

Dizlerde Osteoartrit :

Osteoartrit  hastalığı bir yaralanma (ya da başka bir durum) sebep olmuş olmadıkça, pek çok durumda her iki dizi de olumsuz yönde etkiler. Hastalar günlük hayatında yürürken,özellikle yokuş yukarı ya da bir merdiven çıkarken şiddetli ağrı yaşar. Dizler belli başlı pozisyonlar da kilitlenebilir, bu durum da bacağın düzeltilmesini çok daha zorlaştırır. Diz, kullanılırken , yumuşak, çıtırtılı bir ses çıkarabilir.

Kalçalarda Osteoartrit :

 • Bir aracın içerisine  girip çıkmak ya da ayakkabı ve çorapları giymek gibi kalça ekleminin hareketini gerektiren herhangi bir şey sorunlara sebep olur.
 • Kalça üzerinde ki ağrı oldukça yaygındır,  fakat kalçalarında osteoartrit  hastalığı bulunmuş olan bazı hastalar dizlerinde de ağrı çekerler. Bu durum çok daha az sıklıkta, uyluklarda ve ayak bileklerinde de ağrı hissedilebilir.
 • Ağrı kişiler de genellikle yürüme esnasında çok daha fazla hissedilir.  Fakat bazı insanlar dinlenirken bile acı çekebilirler.

Ellerde Osteoartrit :

Bu durumdan üç alan etkilenebilir :

 • Başparmak tabanı
 • Parmakların üst eklemi (tırnağa en yakın)
 • Parmakların orta eklemi
 • Parmaklar sert, şişmiş ve ağrılı olabilir. Bazen parmak eklemlerinde çarpmalar meydana gelebilir. Bazı durumlarda parmak ağrısı azalır ve sonunda kaybolur; şişme ve yumrular kalır.
 • Etkilenen eklemlerde parmaklar biraz yana eğilebilirler. Parmakların arkasında sıvı dolu topaklar (kistler) gelişebilir;genellikle ağrılıdırlar.
 • Başparmakla bileğin yerde bir yumru gelişebilir.Bu durum yazı yazmak ya da kavanoz açmak gibi günlük işleri zor ve ağrı verici hale getirebilir.

Acil olarak tıbbi yardım gerektiren durumlar :

Osteoartrit hastalığı kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun yanında , bu durum çok da acil ve yardım gerektiren bir hastalık değildir. Oluşan eklem ağrısı sorununa, diğer ciddi sağlık sorunları da sebep olmuş  olabilir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu başvurun :

 • Eklem ağrısının üç günden uzun sürmesi
 • Şiddetli, açıklanamayan eklem ağrısı
 •  Eklemde şiddetli şişlik
 • Eklem hareketinde zorluk
 • Eklem çevresindeki deride ısı veya kızarıklık
 • Ateş ya da  açıklanamayan kilo kaybı

Osteoartrit Hastalığı Nedir?

Osteoartrit yani halk arasında yaygın olarak bilinen kireçlenme, artritin en yaygın biçimidir ve dünya genelinde milyonlarca insanı etkilemektedir. Kemik uçlarındaki koruyucu kıkırdağın zamanla aşınmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Osteoartrit  hastalığı vücudunuzun üzerinde ki  herhangi bir ekleme zarar verebilmiş olamasına rağmen,  bu durum en çok elinizde, dizlerinizde,kalçalarınızda ve omurganızda üzerinde ki eklemleri etkilemektedir.

Altta yatmakta olan süreç tersine çevrilmemesine rağmen, osteoartrit  hastalığının belirtileri genellikle oldukça etkili bir biçimde bir uzman tarafından kontrol altına alınabilir. Aktif olma, sağlıklı bir kilo verme ve diğer tedaviler hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir, acı, ağrı ve eklemin işlevini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Osteoartrit Nedenleri

Günlük yaşamın bir parçası olmuş olarak, vücut da kemikleriniz ve eklemleriniz sürekli olarak hafif hasarlara maruz kalmaktadır.Çoğu durumda, vücut bu hasarı kendi kendine onarır ve bu durumda vücut herhangi bir belirti yaşamaz.

Ancak, osteoartrit hastalığı durumunda, vücutta ki  kemiklerin uç kısımlarında ki koruyucu görevi gören kıkırdak yapı bozulur ve bu durum şiddetli ağrıya neden olur, şişer ve kemiklerdeki eklem hareketini sınırlandırır. Kemik büyümeleri gelişebilir ve bölge iltihaplanabilir (kırmızı ve şişmiş).

Osteoartrit Neden Olur?

Kesin sebebi tam olarak  bilinmemekle birlikte bazı koşulların osteoartrit sorunu gelişme riskinizi artırdığı düşünülmektedir :

 • Eklem yaralanması – ekleminizde oluşan bir yaralanma veya ameliyat sonrasında eklemin iyileşmeye zaman bulamadan aşırı şekilde kullanımı
 • Diğer koşullar (sekonder artrit) – osteoartrit, romatoid artrit veya gut gibi daha önceki veya mevcut bir durumla ciddi hasar gören eklemlerde ortaya çıkabilir
 • Yaş – büyüdükçe eklem rahatsızlıkları geliştirme riski artar
 • Aile öyküsü – yapılan çalışmalarda osteoartrit’in kalıtsal bir hastalık olup olmadığı net olarak ortaya konmamış olsa da,aileden birinin osteoartrit geçmişi olması riski artırabilir
 • Obezite – obez olma, özellikle diz ve kalça eklemlerinizde fazla gerginlik yaratır

Osteoartrit Tedavisi

Osteoartrit Nasıl Geçer?

Osteoartrit rahatsızlığı için bilinmekte olan herhangi bir tedavi  maalesef mevcut değildir, fakat bu durum zaman geçtikçe kötüleştiği için yaşanan belirtilerin biraz daha hafifletilmesi üzerine uygulanmakta olan bir takım tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Osteoartrit hastalığının belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olması için uygulanan başlıca tedavi yöntemleri ise şunları :

Yaşam tarzı önlemleri : Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve düzenli olarak egzersiz yapmak gibi değişiklikler osteoartrit belirtileri ile mücadele etmenize yardımcı olur.

İlaç : İlaçlar tedavi yöntemi daha çok ağrıyı hafifletmeye üzerine odaklanmaktadır.

Destekleyici tedaviler : Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu, Sıcak veya soğuk kompresler, masaj terapisi, yardımcı cihazlar gibi günlük aktiviteleri daha kolay yapabilmek için uygulanan tedavi yöntemleridir.

 • Bu tedavi yöntemlerinin yararlı olmadığı bazı durumlarda ise hasar görmüş eklemleri onarmak, güçlendirmek ya da yerini almak için cerrahi de düşünülmelidir.

Osteoartrit ameliyatı

Eklem ameliyatı ciddi hasar görmüş eklemlere müdehale etmek için uygulanmaktadır. Bu yöntemle özellikle kalçalar veya dizlerdeki eklemler onarılır ve değiştirilir. Doktor eğer hastayı eklem ameliyatına uygun görürse bir ortopedi cerrahına yönlendirecektir.

Osteoartrit için hangi doktora gidilir 

Osteoartrit olup olmadığınızı anlamak için aile hekimine ya da dâhiliye (iç hastalıklar)uzmanına başvurabilirsiniz. Tedavinin sonraki aşamalarında fizyoterapist,ortopedi cerrahı ya da bir diyetisyen size yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir