Osteoartrit Tedavisi

Osteoartrit Nasıl Geçer?

 Osteoartrit rahatsızlığı belirtilerinin bir hekim tarafından kontrol altına alınmış olmasına yönelik en etkili adım, mümkün olmuş olan en kısa zamanda doğru ve erken teşhis ile tedavi yönteminin  başlamasıdır.Cerrahi olmuş olmayan tedaviler genellikle fiziksel semptomların yönetimi vegünlük işleyişinin korunması için oldukça yeterlidir. Osteoartrit hastalığının tedavisi programları tipik olmuş olarak ilaç ve gerekli egzersiz terapisinin bir kombinasyonunu içerir.

İlaçla Tedavisi

Uygulanacak olan ilaç tedavisi, kişiler de ağrıyı azaltmaya ve oluşan bu hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya  yönelik olmaktadır. Bu sebep ile fiziksel belirtileri de yönetmek için kullanılır.

Sık olarak kullanılmış olan bazı ilaçlar ise şunlardır :

Analjezikler : Ağrıyı gidermek amacı için ağrı gidericiler yada asetaminofen ya da tramadol içerikli analjezikler kullanılır, ancak iltihaplanmayı veya şişmeyi hafifletmezler. Yan etkileri az olduğundan analjezikler, hafif ile orta derecede ağrı yaşayan hastalar için önerilir.

Topikal analjezikler : Topikal analjezikler, etkilenen bölge üzerinden cilde doğrudan uygulanabilen kremlerdir. Bu kremler hazırlanırken genellikle keklik üzümü ve okaliptüs gibi ağrıyı azaltan içerikler kullanılır. Topikal analjezikleri eczanelerden kolayca temin etmek mümkündür. Çoğu durumda hem oral ağrı kesici hem de topikal ağrı kesici birlikte kullanılır.

Steroidal olmayan antienflamatuarlar : Aspirin, ibuprofen, naproksen, cox-2 inhibitörleri gibi steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar şişme ve iltihaplanmayı azaltmak için kullanılır. Genelde orta ile şiddetli ağrı yaşayan hastalar için önerilir.

Fizik Tedavi :

 • Fizik tedavi, yürüme, banyo yapma ve giyinme gibi günlük görevleri yerine getirebilme yeteneğini sağlamaya yardımcı olan hedefli egzersizleri sağlamaktadır. Dinlenme iyileşme sürecinin önemli bir parçası olmakla birlikte, hasar gören deriyi çevreleyen kasları güçlendirmek için ılımlı düzeydeki aktivitelere de ayak uydurmak önemlidir. Güçlü kaslar,eklem için daha fazla denge sağlar ve bu da eklem üzerindeki stresin azalmasına yardımcı olur.
 • Vücut da ağrıya sebep olmuş  olabilecek günlük aktivitelerde uygun değişiklikleri göstermek için mesleki terapi de önerilebilir.

Enjeksiyonlar :

Steroid Enjeksiyonlar : Steroid enjeksiyonlar, ağrı orta şiddette ya da şiddetliyse ve özellikle ağrı semptomları hastanın egzersizlere katılma imkanını sınırlıyor ise uygulamaktadır. Fizyoterapi ile kombine edildiğin desteroid enjeksiyonu, hastanın terapiye daha fazla katılım gösterebilmesi için önemli bir fırsat sunmaktadır, çünkü ağrı giderilir veya en azından kontrol altında tutulur. Hastanın terapiye katılmasını sağladığı için hasta, etkilenen eklem ya da eklemler çevresindeki önemli kasları gerginleştirebilir,güçlendirebilir ve böylece eklem ya da eklemler tarafından yaşanan yükü azaltabilir. Neticede iltihaplanma ve ağrı da geri dönmez.

Hyaluronik Asit Enjeksiyonları : Hyaluronik asitenjeksiyonları, eklemin yağlanmasını sağlayarak eklem ağrısı ve iltihabının azaltılması için tasarlanmış bir enjeksiyon yöntemidir. Bu enjeksiyonlar,eklemin doğal akışkanının yerini almaya yardımcı olmaya çalışmaktadır ve bazen eklemlerdeki boşlukların içini doldurmayla tanımlanmaktadır. Eklemdeki iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltarak, tıpkı steroid enjeksiyonlarında olduğu gibi, hastanın kaslarını çalıştırması ve güçlendirmesi için fırsat sunmaktadır.Hasta bu fırsatı kullanmazsa, genellikle semptomlar 6-12 ay içinde tekrar ortaya çıkar ve bu noktada gerekirse enjeksiyonlar tekrarlanabilir.

Ameliyat :

 • Çoğu hasta için, osteoartrit belirtileri ameliyat dışındaki bakım ile başarıyla yönetilebilir. Bununla birlikte, bazı hastalarda ciddi eklem hasarı, aşırı ağrı ya da çok sınırlı hareketlilik yaşıyorsa cerrahi uygun bir seçenek olabilir. Kalça osteoartriti veya dizosteoartriti için yaygın cerrahi tipleri artroskopik cerrahi, osteotomi veartroplasti (total eklem replasmanı) bulunmaktadır.
 • Hareket etmenin mümkün kılınması ve ağrının dindirilmesi gibi ameliyatın potansiyel faydaları cazip gelse de, herhangi her ameliyat gibi bu ameliyatın da risk taşıdığını unutmamak önemlidir. Bu riskler fazla kilolu veya diğer sağlık sorunları olan hastalar için daha yüksektir,sonuç olarak, bunlar birçok osteoartrit hastası için endişe kaynağıdır.

Osteoartrit İçin Hangi Doktora Gidilir

 •  Osteoartrit olup olmadığınızı anlamak için aile hekimine ya da dâhiliye (iç hastalıklar) uzmanına başvurabilirsiniz.Tedavinin sonraki aşamalarında fizyoterapist, ortopedi cerrahı ya da bir diyetisyen size yardımcı olabilir.

Osteoartrit Hastalığı Nedir?

Osteoartrit  hastalığı yani bir başka değiş ile halk arasında yaygın olarak bilinmiş olan kireçlenme rahatsızlığı, artritin en yaygın olan biçimidir ve bu durum dünya genelinde milyonlarca insanı etkilemektedir. Kişilerde kemik uçlarındaki koruyucu görevi gören kıkırdağın zamanla aşınması ile ortaya çıkan sağlık sorunudur.

Osteoartrit hastalığı vücudunuzda ki herhangi bir ekleme zarar verebilecek olmasına rağmen, genellikle en çok elinizde, dizlerinizde,kalçalarınızda ve omurganızda ki eklemleri etkilemektedir.

Altta yatmış olan süreç tersine çevrilmemiş olmasına  rağmen, osteoartrit rahatsızlığının belirtileri genellikle oldukça etkili bir şekilde kontrol altına alınabilir. Aktif olmuş olma, sağlıklı bir kilo verme ve bir diğer tedaviler bu hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir, acı , ağrı ve eklemin kötüye gitmekte olan işlevini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Osteoartrit Belirtileri

Osteoartrit Nasıl Anlaşılır?

Osteoartrit hastalığının başlangıç ve sonraki evre belirtileri şunlardır :

 • Bazı zamanlarda keskin de olabilen derin eklem ağrısı (aktivite ile beraber kötüleşebilir ya da istirahat edildiği halde devam edebilir)
 • Bir süre dinlendikten sonra oluşmuş olan geçici sertlik (sabah kalkarken veya uzun bir süre oturduktan sonra)
 • Bir ya da birden fazla eklemde oluşan şişme ve sertlik
 • El ve ya ayak parmaklarında oluşan genişlemiş eklemler
 • Eklemleri hareket ettirirken çıkan çıtırtı benzeri bir ses
 • Eklem esnekliği kaybı
 • Sırt ve boyun ağrısı ya da sertliği

Vücutta bulunan kalça, diz ve ayak gibi daha çok ağırlık taşıyan eklemler Osteoartri hastalığına yakalanmaya çok daha yatkındır. Yaşanan belirtilere dikkat etmek oldukça önemlidir fakat bazı durumlarda vücut  belirtileri göstermez.  Osteoartrit hastalığının belirtileri, kişinin eklemleri çok aşırı kullanması sebebi ile daha da kötüleşebilir.

Osteoartrit Nedenleri

Normal yaşamın bir parçası olmuş olarak, vücudumuzda ki eklemleriniz sürekli olmuş olarak hafif hasarlara maruz kalır. Pek çok durumda, vücut bu hasarı kendi kendine onarır ve bu durumda herhangi bir belirti yaşamazsınız.

Fakat osteoartrit rahatsızlığı durumunda, kemiklerin uçlarında ki koruyucu yapı olan kıkırdak bozulur ve bu da ağrı yaşanmasına sebep olmuş olur, şişer ve eklem hareketini sınırlandırır. Kemik büyümeleri haddinden fazla gelişebilir ve bu bölge iltihaplanabilir (kırmızı ve şişmiş).

Osteoartrit Neden Olur?

Kesin sebebi bilinmemek ile birlikte bazı koşulların osteoartrit  hastalığının gelişme riskinizi artırdığı düşünülmektedir :

 • Eklem yaralanması – ekleminizde oluşan bir yaralanma veya ameliyat sonrasında eklemin iyileşmeye zaman bulamadan aşırı şekilde kullanımı
 • Diğer koşullar (sekonder artrit) – osteoartrit, romatoid artrit ya da gut gibi daha önceki ya da mevcut bir durumla ciddi hasar gören eklemlerde ortaya çıkabilir
 • Yaş – büyüdükçe eklem rahatsızlıkları geliştirme riski artar
 • Aile öyküsü – yapılan çalışmalarda osteoartrit’in kalıtsal bir hastalık olup olmadığı net olarak ortaya konmamış olsa da,aileden birinin osteoartrit geçmişi olması riski artırabilir
 • Obezite – obez olma, özellikle diz ve kalça eklemlerinizde fazla gerginlik yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir