Osteomalazi Nedir, Osteomalazi Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir, Osteomalazi Nasıl Teşhis Ve Tedavi Edilir?

Osteomalazi nedir, yetişkinlerde D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemiklerin yumuşamasına osteomalazi adı verilir. Kemikler yumuşadığında kırılmaya daha müsait olurlar. Osteomalazi kemik erimesinden farklıdır. Osteomalazide kemik yapımında sorun vardır. Kemik erimesinde ise kemikte, mineral kaybına bağlı olarak zayıflama görülür.

Osteomalazi hastalığında kas zayıflığı ve kemik ağrıları en sık görülen belirtilerdir. Osteomalazi tedavisinde vücutta eksik olan D vitamini ve kalsiyum, yerine konulur.

D vitamini eksikliği olan kişiler osteomalazi hastalığına yakalanma konusunda risk altındadırlar. D vitamini eksikliği ise yeteri kadar güneş alamamaktan, D vitamini ihtiva eden gıdaları tüketmemekten, vücutta D vitamini emilimini engelleyen bir bozukluk nedeniyle ortaya çıkarlar.

Osteomalazi Raşitizm

Osteomalazi raşitizm adını çocuklarda görüldüğünde alır. Osteomalazinin çocuklarda görülen formudur, raşitizm. En yaygın belirtileri; kas zayıflıkları, kemiklerde kırılganlık ve tüm vücutta hissedilen ağrıdır. Raşitizmde de D vitamini eksikliği ya da D vitamini metabolizması ile alakalı bozukluklar söz konusudur.

Osteomalazi kısaca bu şekilde tanımlanabilir. Şimdi osteopalazinin nedenleri, belirtileri ve tedavi şekillerine geçelim.

Osteomalazi Osteoporoz farkı

 • Osteoporozda- kemik doku yapımının bozulmasının temel sebebi kemik yapımı ile kemik yıkımı arasındaki dengenin kemik doku yıkımı lehine bozulmasındandır. Yani zamanla kemik doku kişide yapılmasından daha çok yıkılarak kişinin kemik doku miktarı zamanla azalır.
 • Osteomalazide- ise kemik doku içerisinde kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin birikmesiyle kemik doku yapımı azalır ve kemikler zamanla daha da kırılgan hale gelir.

Osteomalazi Nedenleri Nelerdir?

Osteomalazi hastalığı neden gelişir, kemiklerde yumuşamaya neden olan faktörler nelerdir, bir mercek altına alalım.

 • D vitamini böbrekler, bağırsaklar ve kemiklerde fosfor ve kalsiyum seviyesini dengede tutar ve bu organlarda kalsiyum ve fosfor emilimini artırır.
 • Böbreklerden fosfor ve kalsiyum atılımını azaltır.
 • Kemiklerde fosfor ve kalsiyum tuzlarının çökmesini artırır.

Vücutta D vitamini eksikliği baş gösterdiğinde bu dinamiklerde aksama ve bozulmalar meydana gelir. Hem kalsiyum ve fosforun bağırsaklardaki emilimi azalır, hem böbreklerden tahliyesi artar, hem de kemiklerde çökmesi azalır. Bu da netice olarak kemiklerde yumuşama yani osteomalaziye sebep olur.

Yeteri miktarda D vitamini alınsa bile, D vitamininin karaciğer ve böbreklerde dönüştürülmesinde herhangi bir aksaklık yahut bozukluk varsa, vücutta D vitamini eksikliği baş gösterir. Hem deride üretilen hem de gıdalardan alınan D vitamininin aktif olabilması için

D vitamini genellikle güneş ışınlarının deriye teması sonucu sentezlenmektedir. Ayrıca hayvansal ve bitkisel besinlerden de elde edilir. İster deride sentezlensin ister besinler ile alınsın D vitamini, önce karaciğerde daha sonra böbrekte dönüştürülerek aktif hale getirilir. Kişi yeterince D vitamini alsa bile, eğer bu dönüşümlerde bozukluk varsa, kişide D vitamini eksikliği gelişir. Yani hem deride üretilen hem de besinlerle alınan D vitamininin aktif olması için öncelikle işlenmesi gerekmektedir. İşte D vitamini eksikliği yapan nedenler, osteomalaziye de neden olmaktadır.

Osteomalazi Kimlerde Görülür?

 • Güneş ışığını yeteri kadar alamayan kişilerde D vitamini eksikliği daha sık görülmektedir.
 • Besinlerle yeteri kadar D vitamini alamamak da osteomalazi hastalığı nedenleri arasındadır.
 • Karaciğer hastalıkları da bir başka osteomalazi nedenidir.
 • Vejeteryan beslenme tarzı da osteomalazi nedenleri arasında gösterilebilir.

Bazı bağırsak ameliyatları, zayıflama operasyonları, pankreas enzim eksiklikleri, kepekli gıdaların fazla tüketimi gibi faktörler de sindirim sistemi bozukluklarına ve bu da D vitamini emiliminde bozulma meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Bazı epilepsi ilaçları da D vitamininin dönüştürülmesini azaltırlar. Bu da D vitamini eksikliğine ve osteomalazi hastalığına sebep olabilir.

Yeterli oranda D vitamini alınsa bile, yetersiz kalsiyum alınıyorsa osteomalazi hastalığına davetiye çıkarılmış olur. Bu durum, çocuklarda da raşitizme sebep olur. Fazla miktarda kepekli ekmek tüketimi de kalsiyumun bağırsaktaki emilimini bozar. İlerleyen yaşla da kalsiyum emilimi bozulmaktadır.

Fosfat da en az kalsiyum kadar önemlidir. Bu iki mineralin birlikte çökebilmesi için yeterli miktarlarda olabilmesi gerekir. Yani fosfat eksikliği de osteomalazinin bir diğer sebebi olarak gösterilebilir. Fosfat eksikliği yaşandığında vücutta yutma güçlüğü, kas güçsüzlükleri, çift görme, solunum güçlükleri, kalp sorunları ve kemik ağrıları yaşanabilir.

İleri derecede beslenme bozukluklarında, bağırsak problemlerinde, genetik bozukluklarda ve bazı tümörlerde de fosfat yetersizliği ve düşüklüğü görülebilir.

Alüminyum zehirlenmesi de kemiklerde fosfat ve kalsiyum tuzlarının çökmesini engelleyerek osteomalaziye sebep olabilir.

Osteomalazi Belirtileri Nelerdir?

Osteomalazi hastalığı ilk zamanlarda belirti vermeyebilir ama ilerleyen dönemlerde bazı belirtilerle kendini gösterebilir.

Osteomalazi belirtileri arasında kemik ağrısı, en sık hissedilen belirtilerden birisidir. Bilhassa kalça kemiğinde hissedilen ağrılar oldukça yaygındır. Bu ağrı kalçadan bel bölgesine, bacaklara, sırta , hatta kaburgalara kadar yayılabilir. Ağrılar geceleri daha da şiddetlenebilir.

Kalça ve çevre kaslarda güçsüzlük görülür. Bu yürüyüş performansna yansır. Kişi yürürken zorlanır, çabuk yorulur, merdiven çıkmakta zorlanır, oturduğu yerden kalkmak bile çoğu kez zorlayıcıdır.

Çok hafif darbelerde bile kemik kırıkları oluşabilir. Zira osteomalazi hastalığında kemikler yumuşadığı için kırılmaya da oldukça müsaittir.

Osteomalazi ile birlikte kalsiyum düşüklüğü de görülen kişilerde;

 • Dudaklar ve ağız çevresinde uyuşukluk,
 • Kol ve bacaklarda uyuşukluk,
 • El ve ayaklarda kasılmalar ve spazm,
 • Çarpıntı ve düzensiz kalp ritmi de görülebilmektedir.

Osteomalazi Teşhisi

Osteomalazi hastalığının teşhisinde fiziki muayene, bazı testler, kemik yoğunluğu ve kemik mineral ölçümü, MR ve röntgen gibi değişik yöntemler kullanılır.  Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olan osteomalazi hastalığı, tekrar edebilen bir rahatsızlık olduğundan mutlaka kontrol altında tutulmalıdır. Tedavisi ihmal edildiğinde, osteomalazi hastalığı daha ciddi sağlık problemlerine sebep olabilmektedir.

Osteomalazi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Osteomalazi tanısı; kan testi, idrar testi, kemik biyopsisi ve röntgen vasıtasıyla konulduktan sonra, hekim hasta için en uygun tedaviyi uygulayacaktır. Osteomalazi tedavisinde önce altta yatan sebep ortadan kaldırılmalıdır. Bu sebeple de osteomalazi tedavisi, D vitamini eksikliğini ortadan kaldıracak bir tedavi şekli olmalıdır.

Osteomalazi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Gerekli tedavi tam anlamıyla uygulandığında tam iyileşme sağlanabilmektedir. Fakat hastalık ihmal edilirse ve tedavi aksatılırsa, hastanın yaşam kalitesi oldukça düşer ve hatta yatağa bağlı yaşayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir