Polikistik Over Belirtileri

Sıklıkla 30 yaş altı kadınlarda görülen polikistik over sendromu üreme çağındaki kadınların %3-%5 ini etkileyen bir hastalıktır. Birçok kadının merak ettiği polikistik over nedir belirtileri konusunu detaylı olarak ele alalım. Polikistik over çok sayıda kist içeren yumurtalık anlamında olan bir terimdir. Polikistik over sendromu, merkezi sinir sistemi, hipofiz bezi, yumurtalıklar, böbrek üstü bezi ve diğer dokular arasındaki bağın bozulmasına bağlı olarak görülen endokrin bozukluktur. Kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Sebepleri net olarak bilinmese de genetik ve çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıktığı ifade edilmektedir.

Peki polikistik over sendromu belirtileri nelerdir kendini nasıl belli eder bunun detaylarına göz atalım. Polikistik over sendromu belirtileri arasında en önemli iki tanesi adet düzensizliği veya adet görememe ile aşırı tüylenme durumudur. Uzun süre yumurtlama olmaması durumunda tipik polikistik overlar yani çok sayıda kist içeren over dokusu oluşur. Normal kadınların %25 inde ultrasongrafik bulgularda overlarda inci tanesi gibi dizilmiş follikül kistler görülmektedir. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda bu oran %14’dür. Bu tespit yani polikistik over görüntüsü teşhis koymada yeterli değildir.

Polikistik over sendromunda sıralayacağımız belirtilerin hepsinin birden görünmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

 • Kısırlık
 • Adet düzensizliği ya da adet görememe
 • Aşırı tüylenme
 • Saç dökülmesi ve cilt yağlanması
 • Sivilcelenme
 • Yüksek kan basıncı
 • Muhtemel meme kanseri ve rahim kanseri riskinde artış
 • İnsülin artışı olan kadınlarda şeker hastalığı riskinde artış

Polikistik over belirtileri nelerdir deyince ilk akla gelen adet düzensizliği ya da adet görememe durumudur. 40-60 gün ara ile seyrek adet görme durumu ve bazen de 2-3 ay veya daha uzun süre ile adet görememe durumu söz konusudur. Seyrek adet görmeler ve yumurtlama düzensizlikleri aşırı kanamaya da sebep olabilmektedir. Yumurtlama olmaması da rahim içinin kalınlaşmasına neden olur.

Polikistik over sendromu belirtileri arasında sık görülen bir diğer durum aşırı tüylenmedir. Özellikle yüzde sakal bölgesinde, çenede, göğüslerde, göbek ve sırt bölgesinde aşırı kıllanma olur.

Polikistik over hastaları genellikle şişmanlardır. Şişmanlık hastalığın tedavisinde istenmeyen ve önce çözümlenmesi gereken sorunlardandır.

Ciltte sivilcelenme, yağlanmanın artması polikistik over sendromu belirtileri içinde belirgin olanlardandır.

Yumurtlama düzensizliği ya da yumurtlama olmaması sebebi ile hamile kalamama durumu da polikistik over sendromu belirtileri arasında yer alan önemli bulgulardandır.

Bunlara ilave olarak kanda testesteron ve diğer erkeklik hormonu türevlerinde artış saptanması, kan şekeri yüksekliği, kanda insülin miktarının artması, kanda LH hormonu seviyesinin artması da polikistik over sendromu belirtileri arasında sıralanabilir.

Polikistik Over Sendromunda Bilinmesi Gerekenler

Polikistik over sendromu üreme çağındaki kadınları tehdit eden bir hastalıktır. Polikistik over sendromu tedavisinin en önemli kısmı yeterli ve dengeli beslenme ve pozitif bir yaşam tarzıdır. Yukarıda ifade ettiğimiz belirtilerden biri veya birkaçını yaşayan ve normal üstü kilolu olan kadınların mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile görüşmesi gerekmektedir.

 • Polikistik over sendromu hastaları ile beslenme tedavisi şarttır.
 • Düzenli fiziksel aktivite diyet ile birlikte kilo vermeye destek olması açısından mutlaka yapılmalıdır.
 • Doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlar mutlaka belirtilen şekilde kullanılmalıdır.

Polikistik over sendromu hastaları kendilerini kadınsal olarak rahatsız hissedebilirler, tüylenme ya da aşırı kilo sebebi ile psikolojik rahatsızlıkları söz konusu olabilir veya çocuk sahibi olma konusunda ciddi endişeler yaşayabilirler. Bu durumu mutlaka doktorunuz ile paylaşmalı ve çözümleri için yardım almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir