Polikistik Over Hamilelik

Polikistik over sendromunda kadınların en çok merak ettiği soruların başında polikistik over hastaları nasıl hamile kalır, polikistik over hamile kalanlar var mıpolikistik over sendromu hamilelik için engel midir gelir.

Üreme çağındaki kadınlarda görülen polikistik over sendromu hamilelikaçısından neler teşkil ediyor gelin hep birlikte bakalım.

Polikistik over sendromu hamilelik için tamamen engel değildir. Polikistik hastalarında gebelik olur fakat diğer normal kadınlara göre daha geç hamilelik elde edilir. Polikistik over sendromunda geç gebelik oluşmasına sebep olan durum yumurtlamanın olmaması ya da geç olmasıdır. Bu sebeple ovulasyonun düzenli olması yönünde tedavi uygulanır. Ancak kendiliğinden polikistik over hamile kalanlar da yok değildir.

Normalde bir kadın her ay yumurtalıklarında yumurta üreterek tüplere bırakır ve üretilen hormonlar kadının her ay düzenli adet görmesini sağlar. Polikistik over hastası olan kadınlar düzenli olarak yumurta üretemezler ve bu duruma bağlı olarak da adet düzensizlikleri ya da adet görememe durumu ortaya çıkar.

Polikistik Over Hamilelik Tedavisi

Hamile kalmayı tamamen engelleyemen bu durumla ilgili polikistik over hastaları nasıl hamile kalır bu konunun detaylarına bakalım.

Polikistik over hastalarının %50 sinden fazlası aşırı kiloludur. Tedavide öncelikle istenen fazla kilolarını vermesidir. Bu hem hamile kalma şansını artıran hem de yumurtlamanın düzene girmesinde önemli rol oynayan bir durumdur. Dengeli ve sağlıklı beslenmek, düzenli ve aşırı yorucu olmayan egzersiz yapmak, bol su tüketmek ve glisemik indeksi düşük gıdalardan oluşan bir beslenme programı uygulamak, doğru ve sağlıklı kilo vermede oldukça etkilidir.

Gebeliğin istendiği durumlarda uygulanan ilaç tedavileri çoğunlukla yumurtlamayı sağlamak amacıyladır. Klomen, serophene türü ilaçlar ovulasyon yani yumurtlamaya yönelik kullanılan ilaçlar olup 6 aylık bir tedavi ile hamilelik elde etme oranı %40-50 civarındadır. Bu tedavi ile yüzde 80 oranında ovulasyon sağlanır ancak gebelik etme oranı ortalama %40-50’dir. 6 aylık bir tedavi ile gebelik elde edilmemişse farklı tedavi yolları denenir. İğne ile tedavi olarak bilinen gonadotropin tedavisi ile 3-6 lık süreçte gebelik oluşmaz ise tüp bebek tedavisi denenir. Bunlara ilave olarak aşılama yöntemi de polikistik over sendromu hamilelik oluşumunda denenen yöntemler arasındadır.

Polikistik over hastalarında aşağıdaki durumlar söz konusu ise tüp bebek tedavisine başvurulur;

  • Klomen, gonadotropin ve aşılama yöntemi denenmiş ancak hamilelik elde edilememiş ise,
  • Rahim filmi ile tüplerin kapalı olduğu tespit edilmiş ise
  • Anne yaşı 35’in üzerinde ise
  • İleri düzeyde endometriozis teşhisi konulmuş ise
  • Sperm yapısı ve sayısı anormal ise

Polikistik over sendromu hamilelik için tüp bebek yöntemine başvurulmuş ise, başarı olma yüzdesi diğer normal kadınlardaki ile aynıdır. Yalnızca obezite durumu polikistik over hastalarında tüp bebek uygulamasının başarı oranını düşürmekte ve düşük yapma riskini artırmaktadır.

Polikistik Over Hamile Kalanlar

Polikistik over hamile kalanlar bazı riskler ile karşı karşıyadır.

  • Net bir bilgi olmamasına rağmen düşük riskinin daha yüksek olduğunu ifade eden görüşler mevcuttur.
  • Hamileliğe bağlı diabet (şeker hastalığı, gestasyonel diabet,)
  • Hamileliğe bağlı yüksek tansiyon (preeklampsi, hipertansiyon)
  • Erken doğum riski
  • Düşük doğum ağırlığı riski

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir