Polikistik Over İle İlgili Hastalıklar Ve Riskler

Polikistik over sendromunda seyrek adet görme, adet düzensizliği, adet görememe,  aşırı tüylenme, zor hamile kalma, hamile kalamama gibi şikayetlerin dışında farklı hastalıklar da görülebilmektedir. Bu hastalıkların görülme ihtimalellerinin artmasına sebep polikistik over sendromunda görülen insülin direncidir. Ayrıca aşırı kilo da yumurtlama düzensizliği gibi sorunların artmasına neden olmaktadır.

Obezite (Aşırı kilo)

Polikistik over sendromunda en sık rastlanılan durum aşırı kilolu olma obezitedir. Yaklaşık %30 oranında izlenir. Özellikle göbek çevresinde yağ birikmesi şeklinde görülen santral obezite izlenir. Be çevresi 88 cm üzerinde ölçülür,  bel-kalça oranında artış söz konusudur.

Tip 2 Diabet Varlığı (Şeker hastalığı)

Polikistik over hastalarında şeker hastalığına yatkınlık ve tip 2 şeker hastalığı riski ciddi orandan söz konusudur. Polikistik over hastalarının yaklaşık %20 ila %40 ‘ında glukoz intoleransı yani bozulmuş tokluk kan şekeri  görülür ve hastalar 40 yaş dönemlerine geldiğinde yaklaşık olarak  %10’unda şeker hastalığı görülür.

Bu sebeple polikistik over hastalığı tanısı konulmuş hastalara glukoz testi ile diabet taraması yapılması gereklidir. Hamilelik olduğunda da gebeliğe bağlı şeker riski sebebi ile glukoz testi uygulanmalıdır.

Kalp hastalıkları

Polikistik over hastalarında kalp damarlarında daralma ve buna bağlı olarak da kalp hastalıkları oranında artış tespit edilmiştir. Bunun yanında polikistik over hastalarında kolesterol profilinin bozulmasına bağlı olarak da kalp damar hastalıklarına yatkınlık yaratabilir.

Rahim İç Tabakasında Kalınlaşma ve Rahim Kanseri

Polikistik over hastalarında yumurtlamanın düzenli olmaması nedeni ile adet kanaması ile atılmayan yapılar zaman içinde rahim iç tabakasının kalınlaşmasına neden olur.  Polikistik over sendromunda rahim kanseri riskinin 3 kat fazla olduğu ifade edilmektedir. Uzun süre yumurtlama düzensizliği olan hastalarda rahim iç tabakası progesteron hormonu etkisini göremez ve östrojenin etkisi ile kalınlaşır.

Bu durumun tedavi edilmemesi ve uzun süre olması sonucunda endometrial yani rahim içi kalınlaşma ve ileriki dönemlerde de kanser meydana gelebilir. Yumurtlama sonrasında salgılanan  progesteron hormonu rahim iç tabakasını bu kalınlaşmadan korur. Bu nedenle polikistik hastalarının bu durumdan koruyabilmek için yumurtlama düzeninin sağlanması amacı ile progesteron ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavi ile rahim iç tabakasının kalınlaşması vekanser riski önlenmişolur.

Kolesterol profilinde bozulma

Yapılan incelemeler neticesinde kilodan bağımsız olarak polikistik over hastalarında yüksek kolesterol vekolesterol profilinde bozulmaya yatkınlık belirlenmiştir. HDL iyi huylu kolesterol düşer, LDL kötü huylu kolesterol ve  VLDL toplam kolesterol ile  trigliserid yükselir.

Metabolik sendrom

Metabolik sendrom, genetik ve çevresel ortamlarda gelişen, bel bölgesikalınlığı,yüksek tansiyon, kan yağlarında kalitatif ve kantitatif bozukluk, kan şekeri yüksekliği ile karakterize bir kardiyometabolik risk faktörleri demetidir. Polikistik over hastalarında yaklaşık %25 oranında görülüt ve koroner kalp hastalığı riski yüksektir.

Meme kanseri

Yapılan araştırmalara göre yüksek östrojene bağlı olarak meme kanserinde de artış olduğu bilgileri mevcuttur.

Yumurtalık (Over) kanseri

Düşük:

Polikistik over hastaları hamile kaldıklarına düşük riski normalden fazladır.

Poliksitik over sendromu hastaları için kilo takibi, bel bölgesi ölçümü, tansiyon ve kolesterol takibi, diabet taraması, düzenli pelvik ultrason muaeyenesi ve rahim kalınlığı gibi değerlerin izlenmesi gerekmektedir. Hastalık risklerini arttırdığı için öncelikli olarak normal kiloya inilmesi, diet, egzersiz ve ilaç tedavilerinin düzenli olması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir