Polikistik Over Nedir?

Kadın hastalıklarında en çok duyulan terimlerden biri olan polikistik over hastalığı nedir veya polikistik over sendromu nedir bu konunun detaylarını aktarıp, neden olur ve nasıl tedavi edilir bilgileri merak ettiğiniz soruların yanıtlarını vereceğiz.

Makalede Neler Var

Polikistik Over Ne Demek?

Poli terimi çok sayıda, kistik ise kist içeren anlamına gelen terimlerdir. Bu iki terimin anlamları birleştirilirse çok sayıda kist içeren cevabı ile polikistik nedirsorusuna yanıt bulmuş oluruz. Over teriminin karşılığı da yumurtalıktır. Bu üç terimin karşılığını birleştirdiğimizde çok kısa ifade ile polikistik over ne demeksorusunu çok sayıda kist içeren yumurtalık olarak anlatabiliriz.

Polikistik over hastalığı nedir veya polikistik over sendromu nedir sorusunun yanıtı ise nedeni net olarak saptanamamış bir yumurta bozukluğudur. Polikistik over PKO üreme çağındaki bir kadında düzenli olması gereken yumurtlama eyleminin sağlıklı olmaması, adet düzensizliği, aşırı tüylenme, aşırı kilo, gebe kalamama, akne, zor gebe kalma gibi şikayetlerle kendini gösteren bir hastalıktır.

Polikistik Over Neden Olur?

Polikistik over ne demek tanımından da anlaşılacağı üzere yumurtanın olması gereken sağlıklı bir yapıda değil de, kistik bir yapıda olması durumudur. Her adet döngüsünde gelişerek çatlaması gereken yumurta hücresini içeren sıvı keseciği yani folikül gelişmesinin tamamlanamaması ve yarıda kalması sebebi ile yumurta dokusu içinde kistik bir yapıya dönüşür. Bu kistlerin boyutları 3-10 milimetre civardındadır.

Yumurtalık dokusu içinde bu kistik yapıların sayılarının artması ile polikistik yani çok sayıda kist içeren yapı ortaya çıkar. Yumurtlama işlevi her ay bu şekilde sürecini tamamlayamayarak yarım kalmaya devam ettiği sürece bu kistlere yenisi eklenir ve yumurtalıklar bir süre sonra çok sayıda kist ihtiva eden ve normalden daha büyük olan kistik yapıya dönüşürler.

Yumurtlama işlevinin yarıda kalması neden ile hormon üretimi de dengesizdir. Kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun yerine erkeklik hormonu testesteron üretilir ve kana geçer. Bu hormon da kadınlarda fazla salgılandığında aşırı tüylenme ve sivilcelenme şikayatlerini beraberinde getirir.

Yumurtlama, adet döngüsünün düzenli ve sağlıklı olmasını sağlayan en önemli olaydır. Yumurtlamanın sağlıklı olmaması, adet düzensizliklerine ve adetin döngüsünün de sağlıksız olmasına neden olur.

Polikistik over sendromu üreme çağındaki kadınların yaklaşık %5 inde görülen bir hastalıktır. Yumurtlamanın sağlıklı olmaması, yumurtlama bozukluğu gebe kalamama veya zor gebe kalma problemini de beraberinde getirir.

Polikistik over sendromu çoğunlukla kilolu kadınlarda daha sık görülür. Kilo alımının PKO sonucunda mı olduğu yoksa aşırı kilolu kadınlarda mı daha sık görüldüğü tıp biliminde halen tartışılan konulardan biridir.

Bu bilgiler ışığında polikistik over hastalığının beraberinde getirdiği sorunları sıralarsak;

 • Düzensiz adet kanamaları
 • Aşırı tüylenme
 • Sivilcelenme
 • Zor gebe kalma veya gebe kalamama
 • Düşük riskinin artması
 • Aşırı kilo alma ve buna bağlı şeker hastalığı riskinin artması
 • Rahim kanseri riskinin artması
 • Çeşitli kalp hastalıklarına yakalanma riskinin artması

Polikistik over hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik faktörler, hormon dengesizliği ve insülin direnci baş faktörler olarak ifade edilmektedir.

Polikistik Over Nasıl Geçer?

Polikistik over sendromunun tedavisinde ana amaç yumurtlamanın yarıda kalmasını engellemek ve böylelikle yumurta dokusunun içinde oluşabilecek kistik yapının ve kist sayısının artmasının önüne geçmektir. Bu nedenle bebek sahibi olmak istemeyen bir kadın için yumurtlamanın olmaması, gebe kalmak isteyen bir kadında ise yumurtlamanın tamamlanmasına yönelik tedavi uygulanır.

 • Yumurtalık dokusu içindeki kist oluşumu ve kist sayının artışı engellendiğinde, kistler bir süre sonra kendiliğinde yok olmaya ve kistlerin salgıladığı erkeklik hormonu miktarı da azalmaya başlayacağı için hormon dengesizliği de düzelmeye başlayacaktır.
 • Kullanılan ilaçlar sayesinde adet döngüsü de düzene gireceği için progesteron hormon eksikliğinin sebep olabileceği olumsuzluklar da engellenmiş olacaktır.
 • Gebelik istemeyen kadınlar için tedavide çoğunlukla doğum kontrol hapları kullanılır. Doğum kontrol hapları yumurtlamayı en temel aşamasında engeller. İlacın içeriğinde bulunan progesteron hormonu rahim iç tabakasını kalınlaşmaktan korur ve adet döngüsünün düzenli olmasını sağlar.
 • Gebelik isteyen kadınlarda ise yumurtlamanın olması yönünde ilaçlar kullanılır. Oral yolla yani ağız yolu ile alınan tabletler şeklinde olabildiği gibi iğne şeklinde daha etkili ilaçlar da olabilir.
 • Kilo verilmesi polikistik over sendromu tedavisinde istenilen en önemli durumdur. Aşırı kilo yumurtlamanın sağlıklı olması engelleyen en temel sebeplerdendir.
 • Çok sayıda ve büyük kistlerin laparoskopi yöntemi ile patlatırak yok edilmesi nadir de olsa başvurulan tedavilerden biridir.
 • PKO ile şeker hastalığı arasındaki yakın bağlantı, son yıllarda kan şekerini düşürücü özelliğie sahip ilaçların tedavide kullanılmasını gündeme getirmiştir.
 • Beslenmeye dikkat edilmesi,lifli, taze sebze ve meyvelerin düzenli tüketilmesi, bol su içilmesi, günlük hafif ve düzenli egzersizler PKO tedavisinde yapılması ve dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir