Polikistik Over (polikistik over sendromu) nedir

Polikistik Over (polikistik over sendromu) nedir

Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda meydana gelen hormonal bir dengesizlikten kaynaklanmaktadır. Polikistik tanımı, yumurtalıklarda ortaya çıkan çok sayıda kisti ifade etmektedir. Nedeni tam olarak bilinmese de, tedavi ve önleme yöntemleri ile ilgili çok sayıda yöntem ve ilaç bulunmaktadır.

Pcos nedir, Pko nedir, Polikistik over, Lh ve Lsh hormonlarının anormal salgılanması sonucu oluşan kistlerin, yumurtalık yapısına zarar vermesi ve hormon dengesini bozmasıdır. Vücudu bir kısır döngüye sokar, hormonal bozukluklar sonucu oluşan çok sayıda kist, başka hormonal bozuklulara yol açar, o bozuklukların sonuçları polikistik over oluşumunu tetikler ve ciddi sayılabilecek sorunlar ortaya çıkar.

Polikistik over belirtileri

Polisiktik over belirtileri ve Tedavisi

Ancak yukarıda detaylarına değinilmemekle birlikte, örneğin kilo artışı insülin direncini artırıp, hormon dengesizliğini hızlandıracak ve pcos düzeyini artıracaktır. Ayrıca sendromun şişman kadınlarda daha çok görüldüğü istatistiklere yansımaktadır. İlerleyen sendrom durumlarında kısırlık kuvvetle muhtemel sonuçtur.

Polikistik Over Tedavisi

Polikistik over nasıl tedavi edilir? 

Polikistik over, çok sayıda kistin oluşturduğu genel bir rahim problemidir. Fark edildiğinde kistlerin engellenmesi söz konusu olamamaktadır. Tesadüfi olarak oluşumundan önce ortaya çıkması durumunda hormon tedavisine semptomlar ortaya çıkmadan başlanıp, ilerlenmesinin önlenmesi mümkündür.

Hastalığın mutlak tedavisi çok uzun ve zor bir süreçtir. Ancak en önemli adımın kilo kontrolü olduğu kesin olarak tespit edilmiştir. Bununla birlikte verilecek ilaçların da oldukça iyi etki ettiğinden bahsedilebilir. İlacın yeterli olmadığı veya etkisiz kaldığı vakalarda, laporoskopik over driling cerrahi müdahalesi uygulanabilir.

Her ne kadar zor ve uzun bir süreç olsa da, tedavide başarı oranı yüksek sayılabilecek noktadadır. Çok ilerlemiş vakalarda dahi, hastanın iyileştiği ve hatta anne olabildiği izlenmiştir.

Polikistik Over Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Polikistik over tedavisinde kullanılan ilaçlar, hormon takviyeleri, insülin direncini yıkıcı etkili etkili ilaçlar olmak üzere sınıflandırılır. Bunların yanında eğer gerekiyorsa obezite tedavisi ve polikistik over diyeti de uygulanabilir.

Tedavide kullanılan başlıca ilaç grupları:

Polikistik Over Bitkisel Tedavi

Tüm bunların dışında polikistik over bitkisel tedavi yöntemiyle tedavi edilmeye çalışılırsa ne olacaktır sorusu elbette akla gelmektedir. Dikkatle incelendiğinde sendromun hiç de hafife alınmayacak, semptom ve komplikasyonlara gebe olduğu anlaşılacaktır. Belki de bir hekimin muhatap olacağı en karmaşık hastalıklardan birisidir. Pek çok faktör ve aynı anda tedavi edilmesi gereken pek çok rahatsızlık söz konusudur.

Bu nedenle polikistik over gibi bir rahatsızlığı bitkisel yollarla tedavi etmeye çalışmak pek de doğru değildir. Belki organik kozmetik ürünlerle akne ve kıllanma gibi sorunlara alternatif ek tedaviler geliştirilebilir ama hormon tedavisi gibi son derece karmaşık farkolojik ve farmasötik araştırmalar neticesinde bile nisbi başarı sağlanan bir konuda, aktarlardan alınacak otların keyfe keder veya bir bitki uzmanınca karıştırılarak sonuç vermesini beklemek doğru olmayacaktır.

  • Sonuç olarak polikistik over sendromu ne yazık ki her yaştan kadının karşı karşıya gelebileceği, özellikle şişman kadınların öncelikli risk grubunu oluşturduğu kompleks bir hastalıktır.
  • Uzun ve zor tedavi süreçleri ile tedavi edilebilir.
  • Tam olarak değilse bile, en azından hayat standartlarını etkilemeyecek boyuta indirgenebilir.
  • Hastalığın nedeni bilinmediği için tam anlamıyla çözümü sağlanamamakta, uzun vadede histerektomiye varan cerrahi yöntemler tercih edilmek zorunda kalınabilmektedir.
  • Ancak pek çok vakada kadının anne olması sağlanabilmekte, rahatsızlığın tekrarı durumunda rahim ve yumurtalık kanseri oluşma riskini ortadan kaldırmak için cerrahi müdahale yoluna gidilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir