Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Günümüzde en sık rastlanılan kadın hastalıklarından olan ve araştırılan polikistik over nedir belirtileri nelerdir bununla ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Polikistik over hastalığı nedir; özellikle  30 yaş ve altındaki sıkça görülen, aşırı tüylenme, adet düzensizliği ya da hiç adet görememe, insülin direnci, yumurtlama bozukluğu gibi belirtilerle ortaya çıkan yumurtalıklarda çok sayıda kistin var olması durumudur.

Beyinde hipofiz bezi tarafından salgılanan FSH ve LH hormonları anormal şekilde üretilir ve PKO neticesinde düzenli yumurtlama olmaz.

Polikistik Over Belirtileri

Üreme çağındaki kadınların %3 ile %5 ini etkileyen polikistik over belirtileri nelerdir en çok sorulan konular arasında yer almaktadır. İlk olarak ergenlik döneminde adet kanamalarının başlaması ile kendini belli eder. Bu dönemde en belirgin özelliği adet kanamalarının düzensiz oluşudur. En sıklıkla seyrek adet görme şeklinde kendini tanıtır. Bunun yanından dönem dönem hiç adet olamama durumu da söz konusudur.

Adet düzensizliğinde kanamanın fazla miktarda olması ve uzun sürmesi yumurtlama bozukluğunun da habercisidir. Yeni adet görmeye başlayan genç kızlar da adet düzensizliği ile durumlar normalde de yaşanabilir. Düzenlemek için doğum kontrol hapı gibi düzenleyicilerin kullanılması polikistik over tanısını engelleyebilir.

Pko Belirtileri

Pko belirtileri en genel ifade ile aşağıdaki şekilde sıralanabilir. Şunu belirtmek gerekir ki bu belirtilerin hepsinin bulunması şeklinde bir genelleme yapmak yanlış olur. Hastanın yaşı, genetik durumu, hikayesi gibi etkenler bu belirtileri etkiler.

Adetlerin seyrek olması, adet düzensizliği, adet gecikmeleri ve adet görememe

Polikistik over sendromu hastalarının çok az bir kısmında adet döngüleri düzenlidir. Genel olarak tespit edilen durum 40 ila 60 gün ara ile seyrek adet görme, bazı durumlarda ise 2-3 ay veya daha uzun süre adet görememe durumu söz konusudur. Bir kadının yılda 10 kereden az adet olması pko belirtileriarasında olan seyrek adet görmeyi yani oligomenoreyi tanımlamak için yeterlidir.

Seyrek adet görme durumu ve buna bağlı olarak da yumurtlamanın düzensiz olması bazen aşırı kanamaya da neden olabilir. Ayrıca anovulasyon olarak tanımlanan yumurtlamanın  olmaması neticesinde ise rahim içerisi fazla kalınlaşır.

Aşırı tüylenme, kıllanmada artış

Özellikle yüz ve sakal bölgelerinde, çene bel bölgesinde, göğüslerde ve göğüs uçlarında, göbek bölgesinde aşırı tüylenme meydana gelir.

Aşırı kilo alma ve şişmanlık

Her polikistik hastası şişman olur şeklinde bir kural olmamasına rağmen genellikle aşırı kiloludur. Aşırı kilo polikistik over şikayetlerinin artması ile ilgili etki gösterir.Bu nedenle şikayetlerin çoğunun azalması için polikistik over tedavisinde öncelik uygun egzersiz ve diyet programları ile hastanın aşırı kilolardan kurtulmasını sağlamaktır.

Sivilce (akne), ciltte yağlanma ve akantozis nigrigans

Pko belirtileri arasında en belirgin durum cildin aşırı yağlanması ve vücutta sivilcelerin artmasıdır. Bunu dışında kasık, koltuk altı, boyun ve diğer deri kıvrımlarında kendini gösteren, deride kalınlaşmış koyu renkte yamalar şeklinde görülen bir cilt hastalığı olan akantozis nigrigans da pko belirtileri arasındadır.

Hamile kalmada güçlük veya geç hamile kalabilme

Yumurtlamanın düzensiz olması ve yumurtlama olmaması

Polikistik over belirtileri ile birlikte değerlendirilen bulguları şöyle sıralayabiliriz;

  • Ultrason muayenesinde yumurtalıklarda fazla miktarda küçük kistler
  • Kanda testosteron ve diğer erkeklik hormon türevlerinde artış olması.
  • Kan şekerinin yüksek olması diabet varlığı

Kanda LH hormonunun yükselmesi ve  LH/FSH oranında artma olması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir