Polikistik Over Tedavisi

Polikistik over sendromu, üreme çağındaki kadınlarda görülen endokrin bozukluktur. Özellikle 30 yaş altı kadınlarda karşılaşılan bu hormonal bozukluk adet düzensizliği veya adet görememe, tüylenmede artış, kilo artışı, sivilcelenme, hamile kalamama gibi belirtilerle kendini gösterir.

Polikistik over tedavisi nedir konusunu tedavinin amacını maddeler halinde sıralayarak açıklayalım;

 • Dolaşımdaki erkeklik hormonunu androjeni azaltmak
 • Gebeliğe yönelik tedavi
 • Rahim iç tabakası yani endometriumun korunması
 • Normal sağlıklı kiloya gelmek ve kilonun korunması
 • İnsülin direnci sonrasında ortaya çıkabilecek hastalıkları önlemek

Her kadındaki belirtiler, şikayetler ve şiddeti farklılık gösterdiği için polikistik over sendromu tedavisi bu durumlara uygun olarak yapılmaktadır. Polikistik over sendromu tedavisi uygulanırken temel amaç, yumurtlamanın yarıda kalmasını engellemek böylelikle yumurtalık dokusu içerisindeki kist sayısının artmasını engellemektir. Gebelik istemeyen bir kadında yumurtlamanın hiç başlamaması, gebelik isteyen bir kadında ise yumurtlamanın tamamlanması amacına yönelik tedavi uygulanır.

Yumurtalık dokusundaki kist sayısının artışı engellendiğinde, daha önce oluşmuş var olan kistler bir süre sonra kendiliğinde kaybolmaya başlar.Kistlerden salgılanan erkeklik hormonu miktarı da giderek azalır.

Adet kanamaları kullanılan ilaçlar ile bir düzene girdiğinden progesteron hormonunun sebep olabileceği olumsuzlar da giderilmiş olmaktadır.

Polikistik over sendromu tedavisinde akne ve aşırı tüylenme durumu için androjeni yani erkeklik hormonu üretimi azaltmak ve kandaki erkeklik hormonunun, bağlayıcı proteinlere bağlanmasını sağlamaktır. Böylece erkeklik hormonu etkisi azalacaktır. Gebe kalmayı düşünmeyen kadınlara uygulanan ilk tedavi östrojen ve progesteron kombinasyon tedavisidir. Çocuk isteği olmayan bir kadında polikistik over hastalığı tedavisi için genellikle doğum kontrol hapları tercih edilir. Doğum kontrol hapları, yumurtlamayı en temel aşamada folikül gelişim sürecinde geçici olarak engelleyen ilaçlardır. İlaçların içerisinde bulunan progesteron hormonu rahim iç tabakasının kalınlaşmasını önler ve adet kanamalarının düzenli olmasını sağlar.

Tıbbi sebeplerle doğum kontrol hapı kullanmak istemeyen veya kullanamayan kadınlar için adet kanamalarının düzenli olması için belirli aralıklarla progesteron hormonu verilir.

Gebelik isteyen kadınlar için polikistik over hastalığı tedavisinde yumurtlamayı sağlayacak ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar oral yolla yani ağızdan alınabilecek ilaçlar olabileceği gibi iğne şeklinde kullanılabilen daha güçlü ilaçlara da başvurulabilir.

Polikistik over sendromu tedavisinde önemli olan noktaları maddeler halinde sıralayabiliriz;

 • Beslenmeye dikkat edilmelidir. Yağlı gıdaların tüketimi mümkün olduğunca az olmalıdır. Lifli gıdalar bolca tüketilmelidir. Sebze tüketiminde az pişirilmiş ve çiğ sebzeler tercih edilmelidir. Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı yenmelidir.
 • Su tüketimi çok önemlidir. Günde 2 litreden az olmamak koşulu su tüketilmeli, bununla birlikte kan şekeri düzenlemede faydalı olan yeşil çay, tarçın, ıhlamur ve papatya çayı içmeye özen gösterilmelidir.
 • Beyaz ekmek yerine, tam tahıllı, tam buğdaylı ve kepekli ekmek tercih edilmelidir.
 • Kilo verilmesi, yumurtlamanın kendiliğinden düzelmesini sağlayabilir. Bu yüzden aşırı kilolardan kurtulunmalı ve kontrol altında tutulmalıdır.
 • Günlük hafif yorucu olmayan egzersizler yapılmalıdır.
 • Çok sayıda ve büyümüş kist içeren yumurtalıklara laparoskopi yöntemi ile ulaşılarak yumurtalık dokusunu sarmış kistlerin yok edilmesi hastalığın düzelmesine katkıda sağlayabilir. Polikistik over hastalığı tedaviaşamasında çok sık olmasa da başvurulan bir yöntemdir.
 • Polikistik over sendromu ve şeker hastalığı arasındaki yakın bağ, polikistik over sendromu tedavisi sürecinde kan şekerini düşürme özelliğine sahip oral yolla alınan metformin kullanımını gündeme getirmiştir. Bu tedavi direnç gösteren polikistik over sendromu durumlarında fayda sağlayabilmektedir.

Polikistik Over Tedavisi Ne Kadar Sürer

Polikistik over sendromu tedavisi sonucunda hastalığın tamamen geçmesi ihtimali oldukça düşüktür. Genetik zeminde gelişen bir hastalık olarak değerlendirilir. Genlerin tedavisi mümkün değildir. Hastalığın tamamen yok olacak şekilde tedavisi mümkün olmasa da çok fazla tedavi yöntemi vardır. Tedavi süresi hastanın yaşı, genetik durumu gibi etkenlere göre değişkenlik gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir