Polikistik Overda İlaç Ve Tedavi

Polikistik over tedavisinde hastalığı tamamen ortadan kaldıran bir yöntem yoktur. Tedavi hastanın ihtiyacına göre belirlenir ve düzenlenir. Çeşitli ilaç ve tedavi yöntemleri ile şikayetler azaltılır veya tedavi edilir. Polikistik over hastalarının şikayetlerinden olan aşırı tüylenme azaltılabilir ya da adet düzensizliği ilgili sorun giderilebilir.

Hamilelik isteği varsa bununla ilgili tedavi yöntemleri belirlenir ve uygulanır. Ancak polikistik over sendromu ya da yumurtalıklardaki kistlerin tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmaz.

Polikistik Over Tedavisi

Polikistik over hastaları için tedavi yaklaşımında en önemli nokta polikistik over nasıl geçer durumudur. Polikistikjk over sendromu tedavisinden istenmeyen ilk durum aşırı kilolardır. İlaç ya da farklı tedavi yöntemlerine başlanmadan  önce yapılması gereken en önemli şey kilo vermek ve sağlıklı bir yaşam tarzı belirlemektir.

Kilo vermek için bir diyetisyenden mutlaka yardım alınması, diyet uygun egzersiz programı ile desteklenmelidir.

Aşırı kilo ve şişmanlık polikistik hastalığının sebebi değildir fakat hastalık sırasında sırasında şikayetleri tetikleyen ve tedaviyi de olumsuz yönde etkileyen başlıca en önemli etkendir.  Her polikistik over hastası şişmanlık obezite vardır denemez. Ancak böyle bir durum söz konusu ise mutlaka normal kiloya inme çabasında olunmalı, bu nedenle de  diyet, egzersiz, beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı değiştirilmelidir.

Aşırı kiloların verilmesi ilaç ay da farklı tedaviler uygulanmasa bile birçok şikayetin azalması konusunda etkili olacaktır. Polikistik over hastalığında ortaya çıkan en önemli durumlardan biri insülin direncidir. Kilo verilmesi insülin direncini azaltır. İnsülin direncinin azalaması beraberinde androjen yani erkeklik hormonlarının azalmasına neden olur. Bu da tüylenme sorununu azaltır, yumurtlamayı düzene sokar ve hamilelik elde edilmesini kolaylaştırır.

Polikistik Over Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol ilaçları polikistik over tedavisinden en sık kullanılan ilaçlardır. Doğum kontrol haplarından özellikle diane 35 ve gynelle en çok önerilenler arasındadır. Bu ilaçlar özellikle aşırı tüylenme (kıllanma) sorunun çözümü, akne tedavisi ve adet döngüsünün düzenlenmesinde etkilidir.

Hamilelik istemeyen hastalarda kullanılır. Tüylenme tedavisinde kullanılırken sonuç alınabilmesi için en az 6 ay süre ile kullanılması uygundur. İlacın kısa sürede kullanılıp bırakılması tedavinin yarım bırakılması demektir ki bu doğru değildir. Doğum kontrol haplarının tüylenme tedavisinde etkili olması için uzun süreli kullanımları uygundur.  Ancak unutulmamalıdır ki daha önce mevcut oluşmuş tüylere etki etmezler.

Metformin

Metformin (glukofen, gluformin, glucophage, glifor ) ilaçları şeker hastalığı tedavisinde kullanılan insülin duyarlaştırıcı ilaçlardır. Polikistik over sendromu olan hastalarda insülin direnci arttığı için bu ilaçlar ile insülin direncinin azaltılması ve düzene girmesi sağlanır.

Metformin ilaçlarının zayıflama konusunda da etkisi vardır.Kilo verilmesi üzerindeki olumlu etkisi ile aşırı kilonun neden olduğu şikayetlerin de düzelmesinde etkili olur.

Klomifen Sitrat

Hamilelik isteyen polikistik over hastası olan kadınlar için Klomen, Serophene gibi ilaçlar yumurta büyütücü olarak kullanılır. Adetin 3. veya 5. günü başlanmak sureti ile 5 gün boyunca kullanılırlar. Hamilelik tedavisi için kullanılır. Doktor kontorlü altında olmadan (buradaki diğer ilaçlar gibi) asla kullanılmamalıdır.

Klomifenin 6 aylık kullanımı ile hastaların yaklaşık %80 ninde yumurtlama elde edilir ve yumurtlama elde edilen hastaların %40-50 sinde de gebelik oluşur.  Bu tedavinin 6 ay uygulanması uygundur. 6 aydan sonra dan sonra gebelik oranı çok düştüğü için olumlu yanıt alınamaması halinde farklı bir tedavi planlanmalıdır.

Antiandrojen ilaçlar

Flutamid, Finasterid, Spiranolakton gibi ilaçlar antiandrojen olarak bilinir ve bu ilaçlar androjen yani erkeklik hormonu (testosteron) üretimini  azaltarak tüylenmeyi azaltırlar. Doğum kontrol hapları ile birlikte kullanılan bu ilaçların bazı yan etkileri söz konusudur. Bu nedenle çok sık kullanılmazlar.

Progesteron

Aşırı tüylenme şikayeti olmayan ancak adet düzensizliği varlığında adetleri düzenlemek amacı ile ayda 14 gün boyunca kullanılabilirler.

Polikistik Over Bitkisel Tedavi

Polikistik over hem nedeni ve buna bağlı olarak da tedavisi tek bir noktada birleşmiş bir hastalık değildir. Bu nedenle hastalık sırasında seyreden şikayetler dikkate alınarak tedavi yöntemleri belirlenir. Bu nedenle polikistik over sendromu bitkisel tedavi  çözümü için de aynı şey geçerlidir. Hastalığın bitkisel çözümü mümkün olmasa da yaşanan şikayetler için bitkisel yöntemler denenebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir