Primolut

Paylaş
 

Primolut nedir, regl olmak bir kadının sadece bebek sahibi olabilmesini sağlamakla kalmaz, hormonların sağlıklı bir düzende işlemesini sağlar ve aslında tüm vücut sağlığı ve dengesini pozitif yönde etkiler. Ama bazen kadınlar adet görmek istemez; zira bu düzenli ve elzem periyot, sosyal yaşamı olumsuz etkiler, engel teşkil eder.

Seyahatlere, düğünlere, balayına, yaz tatillerine, hac vazifesine, spor müsabakalarına denk gelen adet periyotları kadınları zor duruma sokar. Tampon kullanmak istemeyen yahut kullanamayan kadınlar daha farklı çareler arama yoluna gider. Bu çarelerden birisi de geciktirici ilaç kullanımıdır. Adet geciktirici ilaç denildiğinde ilk akla gelen isim Primolut-N’dir diyebiliriz. Primolut prospektüs okunmadan kullanmayınız.

Primolut Nedir?

Primolut-n nedir sorusunun yanıtı içinse yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Primolut adet söktürücü, içeriğinde “Noretisteron” barındıran bir ilaçtır. Kadınlık hormonu progesteron ile aynı gruptan olan noretisteron, adet periyodunu geciktirmek yahut olası bir gebeliği engellemek isteyen kadınların tercih ettiği bir ilaçtır.

Bu hormonu içeren haplar rahim duvarı yapısında etki oluşturarak spermin yumurtalık hücresine ulaşmasını engeller. Bu da doğum kontrolü demektir. Ovulasyon yani yumurtlamayı önleyen Primolut-n, aynı zamanda döllenmiş yumurtanın rahme tutunmasını da zorlaştırır.

Primolut ne demek sorusunun yanıtı için daha detaylı cümleler gerekirse primolut nedir ne işe yarar sorusunun yanıtıyla devam edebiliriz. Primolut ne için kullanılır sorusunun yanıtı olarak regl tarihinin ileriye alınması yani ertelenmesini öne çıkarabiliriz; ama Primolut yalnızca bu erteleme için kullanılmaz.

Normalde regl olan bir kadının, bazı hastalık yahut hormon dengesizliklerine bağlı olarak  adet görememesi, hiç adet görememe durumu, endometriozis, disfonksiyonel kanama gibi durumlarda, eğer hekim reçete ederse Primolut kullanılabilmektedir.

Primolut nedir nasıl kullanılır sorusunun yanıtı ise, elbette reçete iledir. Primolut’u mutlaka hekim tavsiyesi ve reçetesiyle kullanmanız gerekir. Bu ilacı reçetesiz ve aklınıza her estiğinde, uzun süreli olarak da kullanmayın. Aksi takdirde hormonlarınızda telafisi ve tedavisi mümkün olmayan bozukluklar yaşayabilirsiniz.

Tablet formundaki ilacı bir bardak suyla alın. Tabletleri çiğnemeden, parçalamadan yutun. İlacın dozu hekiminiz tarafından belirlenecektir.

Primolut adet kesermi?

Primolut’u eğer regl periyodunuzu ertelemek için kullanacaksanız mutlaka regl periyodunuza 2-3 kala içmeye başlamalısınız. Adete bir gün kala yahut adet başladıktan sonra ilacı almaya başlarsanız bunun etkisi olmayacaktır. İlacı boş yere içmiş olursunuz.

Primolut kullanılırken adet görülmez ama adet döneminin tüm belirtileri yaşanır. Memelerde büyüme ve hassasiyet, vücutta ödem gibi tipik regl dönemi belirtileri yaşanır.  Primolut, kanamalarda herhangi bir düzensizliğe sebep olmaz. Bu biraz da bünye ile alakalıdır. Herhangi bir yan etkide mutlaka hekime danışılmalıdır.

Primolut Nasıl Kullanılır?

Primolut nasıl kullanılır, haftalar hatta aylar evvelinden planlanan tatiller, düğün merasimleri, balayı tatilleri kadınlarda adet dönemine denk geldiğinde sıkıntı olabiliyor. İşte böyle durumlarda başvurulan çarelerden en yaygını adet geciktiriciler oluyor. Adet periyotlarını ilaçla ertelemek mümkün.

Kadınlarda yumurta olgunlaşırken östrojen hormonu, olgunlaştıktan sonra da progesteron hormonu üretilir. Yumurtalar bu hormonların etkisiyle çatlar. Döllenme süreci gerçekleşmezse bu iki hormonda azalma meydana gelir ve adet süreci başlar. Her kadındaki adet döngüsü bu şekilde oluşur. İşte dışarıdan müdahaleyle östrojen ve progesteronun azalması önlendiğinde adet döngüsü ertelenebilir.

Ama bu erteleme en fazla 10 güne kadar uygulanmalıdır. Daha fazla güne yaymak vücutta sağlık açısından bazı problemlere sebep olabilir. Peki adet döngüsü 10 günden fazla ertelenirse vücutta neler olur bir bakalım.

Göğüsler şişer, vücutta ödem oluşur, bir sonraki adet periyodunda günlerde uzama ve kanamanın daha yoğun olması gibi şikayetler yaşanır. Bunlar haricinde daha belirgin ve sıkıntı verici yan etkiler görülmez.

Primolut adeti keser mi?

Adet periyodunu herhangi bir sebepten ötürü ertelemek isteyen kadınların kullandığı ilaçlardan birisi olan Primolut kullananlar tarafından oldukça etkili bulunan ve istenilen etkiyi sağlayan bir hap. Primolut kullanımı adet döneminin başlamasına 2 gün kala gerçekleştiğinde adet periyodunu henüz başlamadan erteliyor.

Primolut Kullanım Şekli

Primolut kullanım şekli günde 2 yahut 3 kez alınarak gerçekleştiriliyor. İlacın değişik formları var ve kimisi günde 2 sefer kimisi de 3 sefer almayı gerektiriyor. Primolut nasıl kullanılır sorusunun en önemli yanıtı da ilacın 10 günden fazla kullanılmaması gerektiği üzerine kurulu. Eğer 10 günden daha uzun bir süre kullanılacaksa muhakkak hekime danışarak alınması gerekiyor.

Primolut Kullananlar

Primolut kullananlar ilacı kullanırken regl öncesinde göğüslerde hissedilen dolgunluk, vücutta gerginlik ve aşırı hassasiyet ve ödem gibi belirtileri yaşıyor. Bazı kadınlar ise bu belirtileri yaşamadığını söylüyor. Kanamanın başlamaması ilacın etki ettiğini gösteriyor. Ama eğer regl kanaması olursa, bu ilacın etki etmediği anlamına geliyor.

Primolut kullanımı yıl içinde çok sık tekrarlanmadığı ve kullanımlar 10 günü aşmadığı sürece vücuda herhangi bir olumsuz etki sağlamıyor.

Primolut Yan Etkileri

Primolut yan etkileri, primolut-n kadınlardaki progesteron hormonunun bir formu olan Noretisteron hormonu içeren bir ilaçtır. Noretisteron, yumurtalıklardan yumurta atımını engeller. Bu arada spermlerin rahime ulaşmasını ve döllenen yumurtanın rahime tutunmasını engeller.

Herhangi bir sebepten ötürü adet periyodunu ertelemek isteyen bir kadın primolut-n kullanarak bunu gerçekleştirebilir. Peki bunu yaparken vücudumuza herhangi bir zarar verir miyiz, primolut-n tablet yan etkileri var mıdır, hormonlara zarar verir mi,  primolut yan etkileri nelerdir göz atmakta fayda var.

Primolut-n yan etkileri ilaç kullanımının ilk zamanlarında daha fazla görülürken, ilaç kullanımı süresince gitgide azalır. Düzensiz kanamalar, lekelenmeler görülebilir.

Primolut adet geciktirici yan etkileri olan bir ilaçtır. İlacın kullanımı ile birlikte rahim duvarında kalınlaşma görülür. Bir sonraki adet periyodu değişebilir ve ilaç kullanımı bırakıldıktan sonra başlayan adet periyodunda kanama yoğun olabilir. Ancak bir sonraki adet döneminde her şey eski düzenine döner. Zaman zaman lekelenme ve kanama da görülebilir.

Bunlara paralel olarak aniden gelişen duyu bozuklukları, yoğun baş ağrısı, nefes alıp verirken ortaya çıkan ağrı, bacaklarda şişlik, kaşıntı, sarılık, gebelik oluşumu, tansiyon yükselmesi gibi yan etkiler nadir görülen yan etkilerdir. İlacı kullanırken göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet, vücutta ödem, sancı gibi adet belirtilerini yaşamak olasıdır.

Nadir görülen yan etkileri ve daha şiddetlilerini gördüğünüzde mutlaka bir hekime başvurmanız gerekir.

Primolut adet düzenleyici çok mecbur kalındığında yılda 1 yahut en fazla 2 sefer kullanıldığında vücuda herhangi bir zara vermeyecektir.

Primolut adet düzenini bozar mı?

Ama ilacı sık sık kullanmak ve 10 günden fazla kullanmak hormonlar üzerinde istenmeyen etkiler bırakabilir. Bu sebeple ilacı çok mecbur kalmadıkça keyfi sebeplerle kullanmamak gerekir.

Primolut Zararları

Adet döneminin geciktirilmesinin zararı var mı?

Primolut gibi adet geciktirici ilaçların fazla kullanılmaması durumunda çok fazla sakıncalı değildir. Sadece vücudun adet döngüsünü etkiler. Fakat sistematik dengeyi çok sık değiştirmek bazı sorunlara sebep olabilir.

Primolut kilo aldırır mı?

Primolut kilo aldırır mı sorusu en çok merak edilen konulardan. Eğer bu ilaç adet geciktirmek için kullanılıyorsa su tutma özelliği sayesinde biraz ödem yapabilir.

Primolut Fiyat

Primolut fiyatı, kadınlar kimi zaman adet periyotlarının, sosyal yaşamlarını ve planlarını etkileyeceği düşüncesiyle bilerek ve isteyerek adet periyotlarını ertelemek isterler. Bunu gerçekleştirmek için de hormon içeren ve bunun için özel olarak üretilmiş haplardan kullanırlar.

Bu en basit, pratik ve de etkili bir yöntemdir. Adet periyodunu erteleme söz konusu olduğunda en etkili ve yaygın olarak kullanılan hap Primolut-n isimli haptır.

Adet döngüsü yaklaşan kadınlar Primolut-n kullanarak adet döngüsünü geciktirebiliyor. Primolut adet döngüsünü ileri bir tarih atıyor atmasına ama yoğun bir sancı da yaşatıyor.

Karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin kullanmaması gereken bir ilaç olan Primolut-n tek bir tablette 5mg. Noretisteron ihtiva eder. Noretisteron hamile kalmayı da önleyen bir maddedir.

Bu ilacı ilk kez kullanacaklar Primolut-n tablet fiyatını da merak eder.

Primolut-n fiyatı 5 mg. 30 tablet şekliyle 7,97 TL’dir ve tüm eczanelerden temin edilebili9r.

PRIMOLUT-N 5 mg 30 tablet {Schering} 2018 YILI FİYATLARI

Primolut-N eczane fiyatı 9.97 TL.

Bu yazı 1594 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak