PRP Kök Hücre Tedavisi

PRP nedir, Platelet Rich Plasma-Platelet, yani trombositi pıhtı hücresi   açısından zenginleştirilmiş plazma uygulaması demek olan PRP, bir nevi cilt gençleştirme yöntemidir ve gittikçe ün kazanmaktadır. PRP tedavisi nedir sorusuna daha geni ölçekli bir yanıt verecek olursak, bu yöntemde kişide 3 ila 20 cc kan alınır ve santrifüj edilir. Bu tedavide elde edilen serum mezoterapi ile deri içine enjekte edilir.

Herhangi bir sebeple dokularda bir hasar geliştiğinde, kan, pıhtı hücrelerini bu dokuya yığarak tamir sürecine girer. İşte PRP uygulamasının amacı, hasarlı dokuya kan dolaşımı ile taşınacak miktardan daha fazla pıhtı hücresi verebilmektir. Bu şekilde hedef doku daha hızlı biçimde tamir edilir.

Peki PRP uygulaması neden yapılır? PRP’de hastadan tamamen ona ait olan bir serum elde edilir ve elde edilen bu serumdaki pıhtı hücreleri kolajen üretimini ve hücreler arasındaki maddeyi çoğaltır. Bu pıhtı hücreler aynı zamanda cilt yenilenmesi için deri altındaki dokulara yayılır.

Lazer yahut peeling gibi işlemlerden sonra derinin yeniden yapılanmasını sağlamak ve deride güneş ve buna benzer dış etkenlerin oluşturduğu kırışıklıklar ve tahribatların düzelmesini sağlamak, çöküntüleri gidermek, cilde esneklik ve parlaklığını yeniden kazandırmak için yapılan PRP işlemi, aynı zamanda iyileşmesi zaman alan yara, çatlak ve her türlü deri hasarının kontrolünü sağlamak için de kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem bir de saç dökülmelerini tedavi etmede kullanılır.

Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, PRP (Platelet Rich Plazma) tedavisiyle kırışıklık, sivilce izleri ve güneş lekelerini durdurmada yüz güldüren sonuçlar alındığını belirtiyor.  Prof. Dr. Kışlaoğlu, Trombosit yönünden zengin plazma anlamına gelen PRP yönteminde Trombositlerin doku iyileşmesinde ve kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynadığını hatırlatıyor.

PRP Cilt Tedavisi Fiyatı

PRP fiyatları, uygulamanın yapılacağı alana, tedavinin çeşidine ve seans adedine göre değişiklik gösterir. Cilt bölgesinde yapılacak PRP işlemi fiyatlarıyla, saç için yapılacak PRP işlemi fiyatları birbirinden farklıdır. PRP uygulaması fiyatlarıyla ilgili en net bilgiyi işlemi yaptıracağınız klinikten alabilirsiniz.

PRP Saç Tedavisi

Bir insanda günde 100-150 tel saç dökülmesi normal sınır olarak kabul görmektedir. Eğer dökülme bundan fazlaysa herhangi bir sorun olduğu düşünülebilir. Saç dökülmelerinin tedavisinde de kullanılan PRP tekniği oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bu uygulamada hastanın kendi kanı alınarak bir aletten geçirilir ve fibroplast denilen kökleri besleyen ve gelişimini sağlayan bölüm ayrılarak dökülen bölgeye enjekte edilir.

Bu yöntem bilhassa kalıtıma dayalı saç dökülmelerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Saç mezoterapisi de kalıtımsal saç dökülmesi yaşayan kişilerde PRP ile birlikte kullanılabilir.

Saç için PRP işleminde önce hastanın kanından 10 cc, yani yaklaşık 1 çay bardağının 10’da 1’i kadar alınır. Santrifüj edilen kan beyaz ve kırmızı kan olarak ikiye ayrılır. Kırmızı olan kanda alyuvar, pıhtılaşma faktörleri, trombosit ve trombosit büyüme faktörü gibi bölümler bulunur. Kırmızı kan özel bir işleme tabi tutulur ve seyrelme olan bölgeye napaj yoluyla enjekte edilir.

Burada doku yenilenmesi sağlanmış olur. PRP ile saç tedavisi yaklaşık 30 dakika sürer ve herhangi bir acı duyulmaz. PRP sonrası herhangi bir iz kalmaz ve işlemi yaptıran kişi normal hayatına devam eder.  PRP saç tedavisi 15 günde bir maksimum yarım saat uygulanır. Bu uygulama 3-4 ay devam eder. Daha sonra her yıl bir sefer uygulanabilir. Bu yöntemle uyulama yapılmasının en önemli avantajı hem hastanın kendi kanıyla yapılması hem de alerji riski taşımamasıdır.

PRP Saç Tedavisi Fiyat

PRP tekniği ile saç tedavisi yaptıracaksanız bu işlemi yapan hastanelerin estetik üniteleri ile irtibata geçebilirsiniz. Görüşeceğiniz uzman saçınızın durumunu görerek gerekli ücretlendirmeyi yapacaktır. Bunun için uzmanla yüz yüze görüşmeniz gerekir.

PRP Tedavisi Başka Neler İçin Kullanılır?

PRP tedavisi cilt ve saç dışında başka alanlarda da kullanılır. PRP tedavisi diz için de kullanılmaktadır. Diz eklemlerinde, dizdeki kıkırdak ve kemik bölgelerinde kan damarı olmadığından iyileştirici hücreler herhangi bir hasar ve kriz durumunda oraya ulaşamaz ve hasarlı bölgeyi iyileştiremez. Bu yüzden kişinin kolundan 7-8 mililitre kan alınır, kan beyaz ve kırmızı hücreler olarak ayrıştırılır ve iyileştirici hücreler denilen beyaz kan hücreleri, yani trombositler yeniden kişinin dizine enjekte edilir.

Bu tedavide mühim olan kişiden alınan kanın bozulmadan, içindeki protein tabakası çökmeden ve pıhtılaşmadan diz eklemine uygulanır. PRP tedavisi diz hasarlarında daha çok menisküs, kireçlenme ve diz bağlarındaki hasarlarda etkili olur. Ama eğer bağ tamamen kopmuşsa, yırtıksa, menisküs bütünüyle kopmuşsa yahut parçalanmışsa PRP tedavisi yeterli gelmez.

PRP uygulamasının etkili olabilmesi için  doğru hasta seçimi ve uygun kit kullanılması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir