Saça İyi Gelen Yağlar

Saça İyi Gelen Yağlar

Doğada yüzlerce çeşit yağ vardır. Saça iyi gelen yağlar ise, içerdikleri aminoasitler bakımından deri ve kıl hücrelerine faydalı olanları olmaktadır. Saçı uzatan yağlar ve Saç için bitkisel yağlar listesini sırasıyla inceleyelim.

Saç Bakım Yağları

Jojoba Yağı: Jojoba bitkisinin yağı, doymamış yağ asitleri, antiseptikler ve çok miktarda besleyici unsuru barındırmaktadır. İçeriğinde bulunan yağ asitleri, saçın kırılmasını önler, antiseptikler ise varsa bakterilerle savaşır. Elbette besleyici unsurları sayesinde saçın kökten uca beslenmesini sağlar. Saç bakımında doğal yağlar diyince akla ilk gelen yağ, jojoba yağıdır. Aktarlardan kolayca tedarik edilebilir.

Zeytin Yağı: Zeytin yağı, insanoğlunun en eski keşiflerinden birisi olmakla beraber, vücuda pek çok faydası vardır. Bilinen en yüksek doymamış yağ içeren bitkisel yağdır. Saç bakımında doğal yağlar diyince aklınıza ilk gelen yağdır.  Yüksek oranda besleyici mineral içermesiyle, saçın kırılmasını ve güçsüz kalmasını engeller. Saça sağlık vereceği için parlaklık kazandırır.

Biberiye Yağı: Saç üzerinde etkilerinden çok saç derisine olan etkileri daha fazla olan biberiye yağı, saç derisinin havalanmasını, nem ve yağ dengesinin sağlanmasını ve saç dersinin dezenfekte olmasını sağlar. Biberiye yağı ile böylece nefes alan saç dersinde kan dolaşımı artar ve saç uzaması kolaylaşır.

Makadamya Yağı: Avusturalya fındığı veya cadı fındığı olarak da bilinen makadamya bitkisinden elde edilen yağdır. %60 Oleik asit, %19 Palmitoleik asit, %1­3 Linoleik asit, Omega­6, Omega­3 yağ asitleri içerir. Saç derisine uygulanması halinde, derinin kondüsyonunu sağlar ve saçların beslenmesine yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı benzersiz kokusu bir yana dursun, çok ciddi bir nemlendiricidir. Saç dersini ve kökünü nemlendirerek, saçın kurumasını engeller ve beslenmesine yardımcı olur. Zaten Hindistan Cevizi yağı kozmetik sektöründe de çok sık kullanılan bir yağ tipidir.

Avokado yağı: Avokado, tıb ve ilaç biliminin hala araştırdığı, her geçen gün yeni faydalarına eriştiği tropik bir bitkidir. Avokado yağı ise, yaşdan beklenmeyecek kadar hızlı hareket eden yani çok kolay emilen, ve içeriğinde zengin vitamin ve mimeraller, ayrıca yağ asitleri barındıran kıymetli bir yağdır. Saçlara uygulandığında, hızla deriye ve saça nüfuz eder ve besleyerek, nemlendirir.

Ayrıca avakado maskesi sivilce doğal yolla tedavisinde kullanılmaktadır.

Argan Yağı: Argan yağı son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz, özellikle şampuan reklamlarında sıkça bahsedilen, Argan ağacı meyvesinden üretilen nadir bir yağ türüdür. Omega yaü asitleri ve E vitamini deposudur. Yenilenmeye büyük faydası vardır. Argan yağı saçları besler ve uzamalarını kolaylaştırır.

Aspir Yağı: İçeriğinde CLA, B1, B2, B12, E ve C vitaminleri bulunan eşsiz bir yağdır. Sadece saça değil, herhangi bir organizmaya çok olumlu etkileri vardır. İlaç sanayinde kullanılır. Aktar ürünü olarak satılmakta olan aspir yağı saça uygulandığında, saçın içeriğindeki maddelerin tümüne ihtiyaç duyuyor olmasından dolayı büyük fayda sağlar. Doğal saç bakımı ürünlerinin yıldızıdır.

Kekik Yağı: Kekik bin yıllardır, özellikle Ege bölgesinde antibiyotik olarak zeytinyağı ile birlikte kullanılmaktadır. Kekik yağı saça uygulandığında, saçın muhtemel hastalıklardan arınmasını ve kuvvetlenmesini sağlar. Saç bakım yağı olarak değil, saç sağlık yağı olarak değerlendirilebilir.

Nar Çiçeği Yağı: Ciddi miktarda nemlendirici yağ asidi barındırır. Saça uygulandığında gözle görülür bir nemlenme etkisi sağlar. Zaten saç dökülmelerinin büyük kısmı nem eksikliğinden ortaya çıktığı için, nar çiçeği yağının saç dökülmesini engellemeye yardımcı olacağından kolaylıkla bahsedilebilir.

Yılan Yağı: Asya’da yetişen bir su yılanı cinsinden alınan yağlardan yapılan yağdır. Bitkisel değil hayvansaldır. Su yılanlarında bulunur, kara yılanlarının yağı herhangi bir etkiye sahip değildir. Yılan yağı içindeki yoğun antibiyotik ve omega yağ asitleri sayesinde, saçı korur ve güçlendirir.

Badem Yağı: Badem yağı Osmanlı erkeğinin bıyıklarına sürmesinden zaten tanınır. Yoğun bir mineral ve aminoasit deposudur. Ayrıca E vitamini bakımından da zengindir. Saçı güçlendirir ve korur. Doğal saç bakımı ürünleri içinde en çok tercih edilen yağdır.

Çam Terebentin: Çam Terebentin, kimya sanayinin olmadığı dönemlerde, dezenfektan olarak kullanılan, güçlü bir antibiyotiktir. Hatta öyle ki, tiner yerine bile kullanılabilir. Bakteriler üzerinde ani ve güçlü bir etkiye sahiptir. Saç derisini temizler, kepeği önler ve bakterilerle savaşır.

Evde saç bakımı yapmak isteyenler için yukarıda sıraladığımız saç için bitkisel yağlar düzenli kullanımlarda istenilen sonucu vermektedir.

Saç İçin Yağ Karışımları

Saça iyi gelen yağlar listesini sizlere verdik. Bu yağlar tek başlarına etkili olsa da bazı yağları belirli miktarlarda karıştırıp kullandığınızda etkisi daha da artmaktadır. Sizlere saç için hangi yağlar karıştırılır, saça iyi gelen yağ karışımları nelerdir paylaşalım. Saç bakım yağı önerimiz aşağıdaki gibidir.

Saç İçin Hangi Yağlar Karıştırılır?

Saç bakımı ve saç gürleştirme için rahatlıkla kullanabileceğiniz saç bakım yağı nasıl hazırlanır işte tarifi.

Saç Bakımı Yağı Hazırlama

Malzemeler:

20 damla Hint yağı

20 damla Zeytinyağı

10  damla Lavanta yağı

7-8 damla Susam yağı ve Badem yağı

Hazırlanışı:

Elimizdeki yağları bir kabın içerisine belirtilen miktarda koyun ve iyice karıştırın. Saçlarınızın uzunluğu ve yoğunluğuna göre miktarları orantılı olarak artırabilirsiniz.

Kullanımı:

Saç için yağ karışımı uygulaması her zaman saç köklerinden uçlara doğru olmalıdır. Yağı saçlarınıza sürerken parmak uçlarınızla saç köklerine hafif masaj yapar şekilde uygulayın. Bu şekilde kan dolaşımı artacak ve saşların beslenmesi ve etkisi artacaktır.

Tüm saçınıza masaj yaparak uyguladığınız saç bakımı için yağ karışımını en az 4 saat bekletin. Genelde bu uygulamayı yatmadan önce yapmak en iyisidir. Uzun bir süre olduğu için zaman kazanmış olursunuz. Sabah kalktığınızda saçınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Kaç Defa Uygulanmalı:

Saça iyi gelen yağ karışımları düzenli olarak haftada 1 defa uygulanmalı. 4-5 hafta gibi bir süre içerisinde saçlarınız gürleşecek ve bakımlı bir görünüme kavuşacaktır.

Öneri: İsterseniz bu yağ karışımının içine 1 yumurta ve bal eklenerek saç için yağ karışımı daha etkili hale getirilebilir.

Badem Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı Karışımı

Saç dökülmesi için yağ karışımları arasında yer alan argan yağı ve hindistan cevizi yağı karışımını sizlerle paylaşmak istiyorum. İşte size badem yağı ve hindistan yağı saç maskesi.

Malzemeler:

 • 100 ml hindistan cevizi yağı
 • 30 ml badem yağı 
 • 30 ml çörek otu yağı
 • 30 ml hint yağı
 • 10 ml e vitamini (bal kıvamında olan saf formu)
 • 10 ml c vitaminli yağ
 • 10 ml a vitaminli yağ
 • 1 gr kristal mentol

Hazırlanması ve Uygulanması:

 • Hindistan cevizi yağını çok kısık ateşte eritin yağ tamamen erimeden ocaktan alabilirsiniz.
 • Daha sonra içerisine badem yağı, çörek otu yağı, e vitamini, c vitaminli yağ, a vitaminli yağ ve kristal mentol ilave edin iyice karıştırın
 • Karışımı boş bir kaba doldurun.
 • Her duştan 10 dakika önce karışımı saç diplerinize çok az miktarda sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir