Safra Kesesi Belirtileri

Safra kesesi belirtileri, safra kesesi karın bölgesinin sağ üst köşesinde yer alan bir organdır ve birtakım kanallar vasıtasıyla karaciğer, pankreas ve bağırsaklarla bağlantı kurar. Karaciğer tarafından üretilen safrayı, yemek aralarında depolayan safra kesesi, yemek esnasında da bu safra sıvısını, safra kanalı aracılığı ile bağırsaklara yollar ve bu sıvı, gıdalarla alına yağı sindirmek için kullanılır.

Safra kesesinde bulunan taşlar, besinlerden alınan yağların sindirilmesini zora sokar. Yağlı yemekler yedikten sonra yaşanan şişkinlik ve omuza kadar yayılan ağrılar safra kesesi taşına işaret edebilir.

Safra Kesesi Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi taşı olan kişilerin büyük çoğunluğu herhangi bir belirti hissetmediklerini söyler. Fakat safra kesesi taşı olan kişilerin az da olsa bir bölümünde bazı şikayet ve belirtiler görülebilmektedir.

 • Safra kesesi taşından kaynaklanan ağrılar çoğunlukla kaburgaların alt tarafında, karnın sağ üst köşesinde, ya da karnın hemen üzerinde görülür.
 • Ağrı şiddetlendiğinde sırt bölgesine ve tüm karın bölgesine de yayılabilir. Ağrılar süreklidir. 15 dakika da sürebilir 2 saat de. Eğer ki ağrı 5 saatten daha uzun sürüyorsa safra kesesinde tahriş olma gibi bir durumdan söz edilebilir. Vücut ağrının şiddetinde değişme olmaz.
 • Ağrı şiddetlendiğinde kusma da görülebilir. Aşırı terleme, titreme, yüksek ateş gibi durumlar da gözlenebilir. Safra kesesi taşı nedeniyle, gıdalarla alınan yağların sindirimi zorlaşacağından, yağlı yemekler yedikten sonra rahatsız edici bir şişlikten söz edilebilir.

Safra kesesi taşından şüpheleniyorsanız bazı belirtiler size yardımcı olabilir.

 • Safra kesesi taşlarını ele veren en önemli unsur, ağrıdır. Karnın sağ ve orta bölümlerinde oluşan bu ağrılar aralıklı olabileceği gibi sık da olabilir. Bazı ağrılarsa göğüs ve sırt bölgesine de yayılabilmektedir.
 • Herhangi bir enfeksiyon ve hastalık durumu yokken sebepsizce ateşlenmek de safra kesesi taşının varlığına işaret edebilir. Eğer safra kesesinde iltihabi bir durum da söz konusu ise ateşlenmenin yanı sıra titreme de devreye girer ve kötü hissettirir. Böyle bir belirtiyi ciddiye almak ve hemen bir hekime görünmek gerekir.
 • Sık sık ishal oluyorsanız, bunun sebepleri arasında safra kesesi ile ilgili olumsuz bir durum olabileceği akla getirilmelidir.
 • Dışkı ve idrar renginin normalden daha koyu olması da yine safra kesesinde bir sorun yaşandığında ortaya çıkan belirtilerdendir.

Safra kesesi taşı belirtileri ve tedavisi üzerinde önemle durulması ve ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Safra kesesi taşının tedavisi, aslında taşın büyüklüğü ile de alakalıdır. Taş küçükse ve safra akışında engel teşkil etmiyorsa tedavi de gerektirmez. Ama taş, safra kanallarını ve keseyi tıkayacak büyüklükteyse, safra akışına engel teşkil ediyorsa, ağrı yapıyorsa ve iltihaplanmaya sebebiyet veriyorsa mutlaka tedavi gerektirir.

Safra kesesi taşı belirtileri ve tedavisi hekimin uygun gördüğü şekilde yapılmalıdır. Hekiminiz hastalığın seyri ve durumuna göre en uygun tedavi şeklini uygulayacaktır.

Safra Kesesi Belirtileri ve Tedavisi

Safra kesesi belirtileri ve tedavisi kapsamında neler var bir bakalım.

 • Yağlı gıdaların ve süt ürünlerinin tüketiminde kısıtlamaya gidilebilir hatta bir süre bu tür gıdaların tüketimi durdurulabilir.
 • Litotripsi denilen bir alet yardımıyla safra kesesinde oluşan taşlar kırılabilir.
 • İlaç tedavisi safra taşlarında çok kullanılan bir yöntem değil; zira safra kesesi taşları için üretilen ilaçların fazlaca yan etkileri bulunmaktadır. Ancak hekim gerekli ve uygun görürse ilaç tedavisi de denenebilir.
 • Ameliyat, safra kesesi taşlarının yok edilmesinde en sık ve çok kullanılan yöntemdir diyebiliriz. Safra kesesi taş tedavisi için yapılan ameliyatlarda ya kesede bulunan taşlar tamamen temizlenir, yahut safra kesesi tümüyle alınır. Ameliyat ya laparoskopik yöntemle  ya da açık ameliyat tekniğiyle yapılabilir. Bu tercih taşların büyüklüğüne veya hastalığın seyrine bağlı olarak hekim tarafından yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir