Sezaryenden Sonra Normal Doğum

Paylaş
 

Günümüzde doğumlar vajinal ve sezeryan doğum olarak yapılır. Normal şartlarda anne ya da bebekte her hangi bir sorun olmadığında doğumların normal olarak yani vajinadan yapılması uygundur. Ancak annede, bebekte yaşanan bir sıkıntı ya da normal doğum esnasında gelişen bir sağlık problemi nedeni ile vajinal doğum yerine sezeryan ameliyatına başvurulabilir. İlk doğumlarında sezeryan olan ancak ikinci doğumlarında vajinal doğum yapan anneler, sezeryandan sonra normal doğum yapanlar olarak adlandırılır.

İlk doğumlarında kendilerinde ya da bebeklerinde o doğuma özel sorun yaşanması nedeni ile sezeryan doğum yapan anneler ikinci doğumlarını vajinal doğum olarak yapabilirler. Sezeryan sonrası vajinal doğum olarak adlandırılan bu doğum şekli kısaca ssvd olarak da belirtilebilir.

Ülkemizde bu şekilde doğuma çok fazla izin verilmese de bazı dış ülkelerde sezeryan ameliyatı ile bebek dünyaya getiren annelerin daha sonra normal doğum yapmalarına izin verilmektedir.

Sezeryandan Sonra Normal Doğum Olur Mu?

İlk doğumlarını sezeryan olarak yapan ancak akıllarında hep normal doğum yapma isteği olan anneler, sezeryandan sonra normal doğum olur mu sorusunun cevabını çok merak eder. Bir kadın sezeryan ameliyatı ile bebek dünyaya getirdikten sonra normal doğum da denilen vajinal doğum yapabilir.

Ancak bu diğer vajinal doğumlara göre daha riskli bir durum olduğu için çoğu kadın doğum uzmanı tarafından önerilmez. Bu konuda özellikle ülkemizdeki doktorlar, annenin ve babanın isteği olmadan bu tür bir uygulamaya girmemektedir.

 • Sezeryan doğumdan her kadın normal doğum yapamaz. Sezeryan ameliyatı sonrasında yeniden hamile kalıp sezeryan doğum yapmak zorunda kalınan durumlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir.
 • Anne ilk doğumunda her hangi bir kadın hastalığı nedeni ile sezeryan doğum yaptıysa ve bu hastalık hala devam ediyorsa normal doğum yapamaz.
 • Normal şartlarda sezeryan yapılması gerektiren her tür durum, ikinci doğumlarda da sezeryan ameliyatı yapılmasına neden olur.
 • İlk sezeryan doğumunda annenin göbek kısmına dikine kesik atılmışsa sonraki doğumlarını normal olarak yapamaz.
 • Ülkemizde sezeryan kesilerinin büyük kısmı enine yapılmıştır.
 • Anne adayındaki çatı darlığı nedeni ile sezeryan ameliyat yapıldıysa bundan sonraki doğumlarında normal doğum yapamaz.
 • İlk gebeliğinde sezeryan doğum yapan, ikinci gebeliğinde çoğul bebeklere hamile kalan bayanlar vajinal doğum yapamaz.
 • Şeker hastası olan ya da yüksek tansiyon problemi yaşayan anneler ikinci gebeliklerinde normal doğum yapamaz.
 • Anne adayının daha önce sezeryan ameliyatı dışında rahimden miyom ya da parça çıkarılması gibi operasyonları olduysa normal doğum yapamaz.

Yukarıdaki nedenlerden her hangi biri söz konusu olduğunda daha önce sezeryan doğum yapmış olan anne adayının normal doğum yapmaması gerekir. Sezeryan doğum sonrası vajinal doğum yapmaya uygun durumlar ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Normal doğum yapmak için doğum kanalı uygun olan anne adayları ikinci doğumlarını vajinal olarak yapabilir.
 • Sadece bir kere sezeryan doğum yapmış olan anneler, uygun olduğunda ikinci doğumlarını normal yapabilir.
 • Normal doğum yapmak için her hangi bir hastalığı olmayanlar vajinal doğum yapabilir.
 • Sezeryan ameliyatı dışında rahimden her hangi bir operasyon geçirmemiş olanlar normal doğum için uygundur.
 • Bebeğin başı doğum kanalında ise ve bebek aşırı kilolu değilse normal doğum yapılabilir.

Sezeryandan sonra normal doğum olur mu sorusuna cevap verdiğimiz konumuzda ele aldığımız bilgiler tamamen genel bilgilerdir ve öneri olarak nitelendirilmelidir. İlk doğumunuzda olduğu gibi ikinci doğumunuzda da size en doğru bilgileri doktorunuz verecek ve doğum hakkında en doğru karara birlikte varabilirsiniz.

Bu yazı 36 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak