Sivilce Lekeleri İçin Maske Tarifleri

Paylaş
 

Sivilce izleri nasıl yok edilir? Sivilce lekelerinin giderilmesi için günümüzde bir çok yöntem uygulanıyor. Fakat evde bulunan basit malzemelerle hazırlayabileceğimiz sivilce lekeleri için doğal maskelerle biz de bunların üstesinden gelebiliriz. Doğal ürünlerle hazırladığımız maskelerle sivilce lekelerini gidermeye çalışırken işlemi rutinimiz haline getirmeli, bir ya da iki denemeden sonra maske yapmayı ve cildimizle ilgilenmeyi bırakmamalıyız. Zaten her işlemden sonra cildinizin ferahladığını siz de hemen hissedeceksiniz.

Evde Maske Yapmak

Evde maske yapmanın püf noktası, öncelikle cildi yüz temizleme sütü ya da jel yardımıyla temizlemekten geçiyor. İyi bir temizliğin ardından maskeyi uyguladıktan sonra cildi bol su ile yıkıyoruz.

Peki bu kadar mı? Elbette ki işlem sonrasında tonik kullanmayı unutmuyoruz. Tonik olarak doğal bir gülsuyunun kullanımı da oldukça iyi sonuçlar verir. Tüm bu işlemler bittikten sonra cildimizi nemlendiriyoruz. Yağlı ve genç ciltlerin nemlendirici seçerken yağsız ve su bazlı nemlendirici almaya dikkat etmeleri gerekiyor.

Evde bulunan malzemelerle kolayca hazırlayabileceğimiz ve sivilce lekelerini zamanla gideren sivilce lekelerine maske tariflerine geçelim şimdi.

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer Evde 

 • Maya maskesi

Bu maske için bir paket kuru maya ve su gerekmektedir. Maskemiz için kuru mayayı bir kabın içine koyalım ve üzerine azar azar su ekleyerek bir krem kıvamını tutturmaya çalışalım. Bu arada karışım çok cıvık bir hal almamalıdır. Hazırladığımız maskeyi göz çevresi haricinde cildimize bir dakika kadar uygulayalım ve sonra bol su ile temizliğini yapalım. Bu maskeyi her hafta iki kez uygulamak sivilce lekelerine olumlu etki sağlayacaktır.

 • Lavanta kürü maskesi

Bu maske için 5gr lavanta ve 1,5 bardak su gerekmektedir. Öncellikle suyumuzu kaynatalım ve kaynadıktan sonra içine lavantaları bırakalım. Sonra 10 dakika daha kaynatmaya devam edelim. Daha sonra ocağın altını kapatarak 10 dakika da demlendirelim. Bu karışımı ılıtarak suyunu süzerek tüketelim. Bu maske karışımını iki günde bir bardak olarak tüketirsek sivilce lekelerini gidermeye yardımcı olmuş oluruz.

 • Maden suyu maskesi

Bu maske için bir kahve fincanı maden suyu ve bir kahve fincanı doğal elma sirkesi gerekmektedir. Maskemiz için maden suyu ve elma sirkesi karıştırılır. Hem sabah hem akşam sivilcelerimizin üzerine bir pamuk ile sürebiliriz. Yarım saat kadar bekledikten sonra cildimizi temizlemeliyiz. Bu arada elma sirkesinin içinde asetik asit vardır.

 • Soğan kürü tarifi

Öncelikle kuru soğanın suyunu çıkaralım. Günde iki defa pamuklu kürdan yardımı ile sivilcelerimizin üzerine sürebiliriz. Bu yöntem ile sivilcelerimizden çok kolay kurtulabiliriz. Bu soğan kürü iltihaplı sivilceler üzerinde oldukça etkilidir.

Sivilce Lekeleri İçin Doğal Maske

Sivilce lekeleri için doğal maske tariflerimizi yüzünüzde deneyerek size en çok yarar sağlayacak olanı keşfetmelisiniz.

 • Yoğurt Maskesi

Özellikle evde mayalanmış, zengin probiyotik içeriğe sahip yoğurdun neye faydası yok ki? Akşamları yatmadan önce temizlemiş olduğunuz yüzünüze pamuk yardımıyla uygulayıp  20 dakika bekledikten sonra bol su ile durulayalım.

 • Yulaf Unu ve Bal Maskesi

Yulaf unu ile bal karıştırılarak krem haline getirilir. Bu maskede balın şeker içermeyen, doğal bir bal olmasına dikkat edilmelidir. Hazırlanan maske 10 dakika yüzde bekletilip su ile temizlenmelidir.

 • Elma – Limon Maskesi

Elma rendelendikten sonra içine bir kaç damla limon damlatılır. Ardından yüze masajla uygulanıp su ile yıkanmalıdır.

 • Karbonat Maskesi

2 yemek kaşığı karbonata sulandırmak için bir miktar içme suyu ekleyin. Önceden temizlenmiş cildinize uygulayın ve 5-10 dakika bekleyin. Maskeyi yavaşça silip bol su ile nazikçe durulayın. Maskeyi uyguladığınızda yüzünüzde yanma hissi oluşursa maske süresini biraz daha kısa tutun.

 • Yumurt Akı- Limon Maskesi

Bir yumurtanın sarısı ile akını ayırın. Yumurta akının içine bir kaç damla limon damlatın. Önceden temizlemiş olduğunuz yüzünüze uygulayın. Ardından su ile durulayın.

Yüzdeki Lekeler ve Sivilceler İçin Maske Tarifi

 • Pirinç Unu – Tarçın Maskesi

Cildi rahatlatma özelliği olan pirinç unu ile kan dolaşımını artıran tarçından oluşan bu maskenin hazırlanması için 2 yemek kaşığı pirinç ununa 1 çay kaşığı tarçın eklenir. Çok az su eklenerek karıştırılarak macun kıvamı elde edilir. 10-15 dakika yüzde tutulup nazikçe yıkanmalıdır.

 • Gülsuyu Maskesi

Gülsuyunun cilde faydaları saymakla bitmez. Genelde tonik olarak tüm cilt temizleme işlemlerinde kullandığımız gülsuyunu bir yemek kaşığı bal ile karıştırıp yüzümüze sürerek sivilce lekelerini giderme amaçlı kullanabiliriz. Maskeyi yüzümüzde 15-20 dakika tuttuktan sonra yıkayalım. Pamuk yardımıyla yeniden gülsuyu ile temizlerek bal kalıntılarını temizleyelim.

 • Evde Yapılmış Elma Sirkesi

Elma sirkesinin iyileştirici gücünden yararlanın! Doğal ve mümkünse ev yapımı elma sirkesini su ile inceltip akşamları yüzünüze sürün. 5-10 dakika sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın.

Öneriler

 • Bu tariflerin yanı sıra evde bulunan çoğu sebze ve meyve, içeriklerinde bulunan antioksidan özellikleri sayesinde cildi ferahlatır, yeniler ve zamanla sivilce lekelerini iyileştirerek izlerin görünümlerini zayıflatır.
 • Salatalık, nar, çilek, kayısı ve aklınıza gelebilecek bir çok yaş sebze ve meyve ile evde kendi maskenizi kendiniz yapabilirsiniz.
 • Cildiniz çok yağlı ise maskelerinize bir kaç damla limon damlatmak cildin fazla yağını alacaktır.
 • Aynı zamanda sivilce lekelerinin kurumasını sağlayacaktır. Fakat cilde limon uygularken oldukça dikkatli olmak gerekir. Asitli yapısı nedeniyle limon örneğin karbonat gibi bazı maddelerle bir araya geldiğinde bazı ciltlerde oldukça iyi sonuçlar verirken bazı ciltlerde ise yanma ve kızarıklıklara neden olabilir.
Bu yazı 41 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak