Sivilce Maskeleri

Paylaş
 

Sivilce maskeleri çok çeşitlidir. Eğer cilt sorununuz varsa, her konuştuğunuz kişi size farklı bir maske önerir. Her gün gazetelerde, internet’te, televizyonda “mucize” doğal maskelerle karşılaşırsınız.

“Maskeyi uygulayın sabah sivilcesiz uyanın” gibi anında çözüm önerilerine şüpheyle yaklaşmak (hatta hızla uzaklaşmak) gerekir. Bir günde sivilceyi silebilecek tek teknoloji photoshop’tur, onu da ancak fotoğraflarda kullanabiliyoruz .

Sivilce maskeleri ancak tamamlayıcı tedavi olarak yardımcı olabilir, esas tedavinin yerine asla geçmemelidir. Maskeden mucize beklemeyin. Doğru maske cildimizi rahatlatırken, aknenin şiddetini azaltabilir.

Burada farklı faydaları ve kullanımları olan sivilce maskelerini paylaşacağım, ancak öncelikle neden ve nasıl kullanıldıklarına bakalım.

Sivilce Maskeleri Ne İçin Kullanılır, Ne İşe Yarar ? 

Maskeler başlıca aşağıdaki 3 görevi görerek cildimize etki eder;

  • Gözeneklerdeki tıkanıklığın giderilmesi
  • Ciltteki toksin ve ölü derilerin atılması
  • Soyulma (peeling) etkisi ile cildin yenilenmesi (Bu özellik sebebiyle sivilce izleri için de kullanılırlar)
  • Ciltteki yağlanmanın dengelenmesi
  • Siyah noktaların temizlenmesi

Daha önce söylediğimiz gibi yağlı ciltlerde mevcut sivilceleri azaltmak ve yenilerinin oluşumunu engellemek adına faydalıdır fakat uzun soluklu çözümü yine profesyonel tedavilerde aramak gerekir.

Sivilce Maskesi Önerileri

Sivilce tedavisine evde mutfaktaki malzemelerden başlayabilirsinizSivilceye yatkın ciltler için evde hazırlayabileceğiniz bazı maskeler aşağıdaki gibidir:

Bunların dışında piyasada bulabileceğiniz diğer ürünler de aşağıdaki gibidir;

Sivilce maskesi seçiminde nelere dikkat etmeliyiz ? 

Tüm cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi sivilce maskesini de seçerken çok dikkatli olmalıyız. Sivilceler çoğu zaman gelip geçicidir, ama cildimiz bizimle bir ömür boyu birlikte olacak. Hem cilt sağlığımızı olumsuz etkilemeyecek, hem sivilcelerimize faydası olacak maskelere yönelmeliyiz.

  • İlk dikkat edeceğimiz konu cildimizin tipidir. Her cilt tipi için farklı maskeler kullanılır. Bizim bu yazımızda önerdiğimiz maskeler daha çok yağlı ciltler için kullanılan maskelerden oluşuyor.
  • Cilt maskeleri düzenli uygulanarak sonuç verir. Genelde 3-4 haftadan sonra iyileşme gözle görünür hale gelir. Bu yüzden maskenin, veya yapıldığı malzemelerin kolay bulunabilir olması tedavinin yarım kalmaması için önemlidir
  • Bitkisel ve doğal maskeleri tercih edelim. Sorunu çözmeseler de en azından cildimizde kalıcı hasara yol açma ihtimalleri düşüktür.
  • Her ne kadar sivilce maskelerinin etkisi kişiden kişiye değişse de, daha önce aynı maskeyi uygulamış kişilerle görüşerek ne kadar etkili ve sağlıklı olduğu yönünde ön bilgi alabiliriz.

Maskeler Nasıl Kullanılır? 

Sivilce maskesi kullanımı üründen ürüne değişiklik gösterir. Fakat genellikle ince bir tabaka haline uygulanır. Bazı maskeler cilt üzerinde alçı gibi kururken, diğerleri ıslak halde kalırlar.

Çoğu maske birkaç saat yüzümüzde kaldıktan sonra temizlenir. Daha uzun süre kalması cildin hava almasını engellediği için önerilmez.

Temizlenmesi yine maskenin türüne göre yüzü bol su ile yıkayarak, ıslak bez ile silerek veya maskeyi parça parça soyarak yapılır.

Genellikle haftada 1 veya 2 defa kullanılır ve etkisini 3-4 hafta içerisinde gösterir. Daha sık kullanmak daha hızlı sonuç almamızı sağlamaz. Düzenli ve olması gerektiği kadar kullanmaya özen göstermeliyiz.

Son olarak şöyle bir uyarıda bulunalım;

Sivilce maskesi cildimizde kuruluk, kızarıklık veya batma hissine yol açmamalı. Eğer bu şekilde bir rahatsızlık duyuyorsak, içeriğinde veya kullanımında bir yanlışlık var demektir. Ciltte fazla kuruluk olduğunda yağ bezleri deriyi tekrar nemlendirmek için çok aktif hale gelecektir ve kısa sürede üretilen yağ salgısı bize yeni sivilceler olarak geri dönecektir.

Umuyoruz kendiniz için doğru maskeyi bulur,  kısa sürede faydasını görürsünüz;

Sizlerin de sivilce maskeleri ve kullanımı ile ilgili tavsiyeleriniz, uyarılarınız varsa yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu yazı 102 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak