Sol Gözün Atması, Sol Göz Kapağı Seyirmesi Nedenleri Ve Tedavisi

Paylaş
 

Sol gözün atması, sol göz seğirmesi olarak da bilinen sol gözün atması durumu, pek çok kişi tarafından deneyimlenmiş bir problemdir. Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanabileceği gibi, uykusuzluk sebebiyle de ortaya çıkabilir.

Makalede Neler Var

Sol Göz Kapağı Seyirmesi Nedenleri

D vitamini yetersizliğinin kalsiyum emilimini azaltarak gözlerde seyirmeye yol açtığını söylemek mümkün. Yeterli miktarda D vitamini tüketimi kalsiyum emilimine yardımcı olacağı gibi kasların kasılması ve rahatlamasını da sağlayacaktır. Eğer göz seyirmesinin nedeni D vitamini eksikliği ise hekimin reçete ettiği D vitamini ilacını kullanabilir, balık ve balık yağı, süt ve süt ürünleri gibi D vitamini açısından zengin gıdaları tüketebilirsiniz.

Sol göz seyirmesi vücudun strese verdiği bir tepki de olabilir. Her insanın strese verdiği tepkiler farklıdır.

Bilgisayar ekranına uzun süre bakmak, uzun süre televizyon izlemek, yetersiz ışıkta ve konforsuz şartlarda kitap okumak da gözde seyirmeye sebep olabilir. Göz seyirmesi probleminiz stres kökenliyse stres oluşturan şartları ortadan kaldırmanız yeterli olacaktır.

Göz seyirmesine yol açan faktörlerden birisi de uykusuzluk ve yorgunluktur. Uykusuzluk ve yorgunluk da göz seyirmesine yol açabilmektedir. Yeterli ve kaliteli bir uyku düzeni oluşturup, yorucu işlerden de uzak kalırsanız, göz seyirmesini önleyebilirsiniz.

Aşırı alkol ve kafein tüketiminin de sol göz seyirmesine zemin oluşturduğunu söylemek mümkündür.  Alkolden uzak durmak ve kafein tüketimine sınır getirmek çözüm olacaktır.

Sol Göz Kapağı Seyirmesi Nedenleri Ve Tedavisi

Bazı kişilerde polen ve toz gibi dış etkenler de sol göz seyirmesine yol açabilir. Gözler ovuşturulduğunda histamin üretimi gerçekleşir ve bu da sol göz kapağında seyirme yapabilir. Göz seyirmeniz eğer alerjiden kaynaklanıyorsa hekiminiz göz damlası yahut antihistaminik tablet önerebilir.

B12 vitamini eksikliği de gözlerde, özellikle sol gözde seyirme yapan etkenlerden birisidir. Bir dahiliye uzmanına başvurarak yapılan test ve tahliller neticesinde B12 eksikliği yaşayıp yaşamadığınızı test ettirebilirsiniz. Eğer B12 vitamini eksikliğiniz varsa hekimin önereceği B12 ilaçlarını kullanarak ve beslenme programınıza kuzu, dana ve balık etini daha fazla dahil ederek göz seyirmesi problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Blefarit, yani göz kapağı iltihabı olarak bilinen göz kapağı ve kornea iltihabı; göz kapağı yağ bezleri tarafından tıkandığında, bakteriler sayıca çoğaldığında ve alerji gibi problemler ortaya çıktığında ortaya çıkabilen bir sorundur. Dolayısıyla blefarit denilen problem de gözlerde seyirmeye yol açan faktörlerden birisidir. Göz kapağı iltihaplanmasını önlemek için ellerinizi gözlerinize değdirmeden evvel muhakkak yıkayın ve göz makyajıyla uyumayın.

Bazı nörolojik hastalıklar da gözlerde seyirmeye sebep olabilmektedir. Bazı karbon monoksit zehirlenmeleri, bakır zehirlenmeleri, kafa travmaları, enfeksiyonlar, inme, karaciğer hastalıkları, yüksek dozda ilaç kullanımı ve tümörler sebebiyle beynin hasar görmesi de gözlerde seyirmeyi tetikleyebilmektedir.

Sol Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Eğer sol göz seyirmesi yaşıyorsanız mutlaka bir göz hekimine başvurmanız gerekir. Hekiminiz bu konuda etraflı bir inceleme yapacak ve gereken tedaviyi uygulayacaktır. Sol göz seyirmesinden kurtulabilmek için yeterli uykuyu almanız, stresten ve sizi geren insanlardan uzak durmanız; kahve, kola, çay ve yeşil çay gibi yüksek oranda kafein içeren içeceklere sınır getirmeniz iyi olacaktır.

 • Pamuklu bir bezi dayanabileceğiniz kadar sıcak suyla ıslatıp sıkın ve bir süre göz kapağınızda tutun. Bu kompres uygulaması göz kaslarını gevşetip rahatlatacak ve göz seyirmesinin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.
 • Eğer vitamin eksikliği sebebiyle göz seyirmesi yaşıyorsanız hekimin önereceği vitamin ilaçlarını kullanmalısınız.
 • Eğer uzun süreli göz seyirmeleri yaşıyorsanız bunun altında başka bir sebep yatıp yatmadığından emin olmalısınız. Eğer başka bir sebep varsa hekiminiz botulinum enjeksiyonu uygulayabilir. Bu da problemin kalıcı şekilde çözülmesini sağlayacaktır.
 • Göz seyirmesinin yorgunken ve stres altındayken daha fazla yaşandığını unutmayın.
 • Göz seyirmesi problemi uzun süredir devam ediyor, yahut ara vererek yeniden başlıyorsa bir nöroloji uzmanı veya beyin cerrahına başvurabilirsiniz.
Sol Göz Kapağı Seyirmesi Nedenleri Ve Tedavisi

Sol Göz Kapağı Seyirmesi Tedavisi

Sol göz seyirmesi çoklukla ciddi bir sağlık probleminin habercisi değildir ve endişe edecek sonuçlar da doğurmaz. Çoğu göz seyirmesi en fazla birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Ama çok uzun süredir devam eden, yahut sona erip yeniden başlayan inatçı göz seyirmeleri için mutlaka bir göz hekiminde başvurmak gerekir. Zira bu tip inatçı seyirmeler ciddi bazı rahatsızlıkların da belirtisi olabilir.

 • Göz seyirmesi 1 haftadan daha uzun bir süredir devam ediyorsa,
 • Göz kapağını açmakta zorlanıyorsanız,
 • Yüzün diğer bölümünde de seyirmeler varsa,
 • Göz seyirmesine şişlik, akıntı ve kızarıklık da eşlik ediyorsa,
 • Göz kapağında sarkma gibi deformasyonlar varsa, vakit geçirmeden mutlaka bir uzman hekime müracaat edilmesi gerekir.
Bu yazı 91 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak