Taşikardi Nedir? Taşikardi Nedenleri Nelerdir? Taşikardi Nasıl Önlenir? Taşikardi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Makalede Neler Var

Taşikardi Nedir?

Kalp atış hızının normal değerler aralığının üzerine çıkmasına bağlı olarak kalp hastalığı türüdür. Yetişkinlerde dakikada 60 ile 100 arası kalp atımı olmaktadır. Kalp atışındaki 100 atımdan daha fazla ileri gitmesi taşikardi olarak bilinmektedir.

Bu değerler erişkinler için olduğu için farklılık gösterebilmektedir. Taşikardi kalp organının çok ciddi bir şekilde çalışıp kalp kasının yorulmasına neden olacağı için tehlikeli bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalbin hızlı çalışması az verimle kan pompalama iş olmasına neden olmaktadır. Bu durumda diğer organlara kan iletilmesinin yavaşlamasına hatta kalbin az miktarda kanla çalışmasına sebebiyet vermektedir.

Kalp organının normal durumdan fazla atım yapması kalp kasının oksijen gereksiniminin daha da artmasına neden olur. Bu durumda kalp kasında oluşan tıkanıklık kalp krizine tetiklemektedir. Böyle bir durum oluştuğunda kalp kasları oksijen olmadığı için yok olmaktadır. Taşikardi kalbin hızlanması durumu gün geçtikçe artan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

ID:86253017

Taşikardi Nedenleri Nelerdir?

Vücutta herhangi bir rahatsızlık ya da sebebe bağlı olarak gelişen ya da sadece kalple ilgili olarak ortaya çıkabilmektedir. Kan ve oksijen ihtiyacını vücuda çoğaldığı zaman spor yapan kişinin kalbi normalden hızlı çalışarak fizyolojik bir taşikardi meydana gelmektedir.

Adrenalin yükselmesi ile kan ve oksijen ihtiyacı artarak korku oluşturarak fizyolojik taşikardi meydana getirebilir. Vücutta oluşan kansızlık ateş tiroid bezinin gereğinden fazla çalışması daha fizyolojik taşikardiye oluşturabilmektedir.

Bu gibi durumların kalp organı ile ilişkisi bulunmamaktadır. 30 saniyeden fazla süren taşikardi kendiliğinden geçse de sürekli taşikardi olarak isimlendirilir. Bu zamandan sonra daha az sürüyorsa süreksiz taşikardi meydana gelmektedir. Kalp ile doğrudan nedeni olan taşikardiler nöbetler şeklinde meydana gelmektedir. Birkaç saniye gibi kısa süreli elimde olabileceği gibi günlerce ve saatlerce de sıkıcı bir zaman almaktadır.

Taşikardi Tehlikelimidir?

Kalbin kulakçıkların da veya karıncıkların da oluşma bağlı değişik tipleri gözlemlenmiştir. Riskli olan grubu karıncıktan kaynaklanan ventriküler taşikardiye acil müdahale edilmediği zaman hasta yaşamını sonlandırmak zorundadır. Taşikardi de oluşabilecek komplikasyonlar diğer bir konu olarak önemlidir. Kan pıhtılaşması bu komplikasyon felç riskini ve kalp krizine arttıran taşikardi olarak önemli bir boyuttadır.

Kalp yetmezliği hasta olan kişinin sağ tarafına veya iki tarafına birden etkileyen taşikardi komplikasyonu olmaktadır. Bayılma nöbetleri taşikardinin diğer bir komplikasyon şeklidir. Ani ölüm oluşması ventriküler taşikardi olarak bilinmektedir.

Taşikardi Nasıl Önlenir?

Taşikardinin önlenmesinde birçok yöntem bulunmaktadır. Radyo frekans sonda, ablasyon yöntemi, ilaç tedavisi, implante defib rilatör taraması yaptırmak ve en sonunda cerrahi işlem ameliyat gerektirmektedir. Kötü alışkanlıklar erken tanı ve taşikardinin altta yatan hastalığının tedavisinin bilinmesi gereklidir.

Taşikardinin önlenmesinde doktor muayenesinde tanı konulmadan önce hastaya bu konuyla ilgili sorular sorulur sonra da fiziksel muayene yapılması devamında ise test ve analizler istenilir. Doktorun önlemi aşamasında kan testleri, holter monitör olay kaydedici göğüs grafiği gibi testler istenilir. Taşikardinin önlenmesinde hastalık olan kişinin düzenli ve sağlıklı beslenmesine özen göstermesi önemlidir.

Her gün düzenli spor yapılması ardından mevsimine göre meyve sebze ve bakliyat bakımından zengin bir diyet programı uygulanmalıdır. Obeziteden kaçınılması uygun kiloya dikkat edilmesi gereklidir. Sigara kullanan hastaların acilen bırakmaları önerilmektedir. Kan basıncını ve kolesterol değerleri ne kontrol altına tutmak önemli bir püf noktasıdır.

Alkol kullanmak taşikardi de kalp atımına ciddi oranlarda etkilemektedir. 65 yaş üzerindeki kişilerin alkol kullanmaması gereklidir. Madde bağımlısı olan gençlerin uyuşturucu ve kokain gibi uyarıcıları kullanmaması bu konuda ebeveynlerin ve sağlık kuruluşlarının destek verilmesi önemli bir konudur. Reçetesiz satılan ilaçların yan etkilerine dikkatli ve bilinçli bir şekilde alınmasına bakılmalıdır.

Stresli ve huzursuz bir yaşamdan uzak durulması, kafeinli içeceklerin için memesini özen gösterilmelidir. Çocuk yetişkin demeden her bireyin doktor kontrollerini aksatmadan düzenli bir şekilde yapması gereklidir.

Taşikardi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Taşikardi hastalığında tedavi yöntemi hastalığın durumuna göre, nedenine göre, hastalığın sağlık şartlarına göre ve yaşına göre değişiklikler göstermektedir. Bu hastalıktan amaç hızlanmış olan kalp atışının azaltılması ve normal seviyeye dönmesi riskleri düşürmeye yönelik olmaktadır. Kalp ritminde normal seviyelere düşmek birtakım yöntemler uygulanarak oluşmaktadır. Vagal önlemler ilaç ve kardiyoversiyon yöntemler taşikardi tedavisinde önemli noktalardır.

Vagal Önlemler: Sinirleri etkileyen kalp atmanın düzenlenmesi için doktor kontrolü altında uygulanmaktadır. Kalp atışına düzenlemeye destek olan vagal sinirler hastanın yüzüne buz torbası uygulanarak kalp atımı yavaşlatma yönüne gidilmelidir.

Bu gibi yöntemleri evde hasta kendi başına uygulama malı hastaneye gidip doğru teşhis doğru tedavi yapılmalıdır. İlaç: antiaritmik enjeksiyon yönteme kalp atımının normal seviyelere dönmesine yardımcı olmaktadır. Bu işlemler hastanede doktor kontrolü altında yapılmalıdır. Ağızdan alınacak olan reçeteli ilaç hastaya verilebilir.

Bu ilaçların tamamen doktor onaylı olması gerekmektedir. Doktor oynaşız hiçbir şekilde ilaç kullanılmaması gerekmektedir. İlaçlar çoğu kez aynı şekilde verilse dahi kişilerin hastalık geçmişleri de bu durumda önem arz etmektedir.

Kardiyoversiyon: bu uygulamada kalbe şok verilmesi ile kürekler ve yamalar kullanılmaktadır. Bu yöntemle kalp ritmi normal seviyeye dönmekte hasta iyileştirilmelidir. Bu işlem hastanede doktor kontrolü altında yapılmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi taşikardide de erken tanı tedaviye büyük etkiler sağlamaktadır. Taşikardi tedavisinde belirtiler önemli bir durumdur kalbin çok fazla çalışması vücudun bir kısmını etkili bir şekilde kan pompalanmasını neden olacağı için organlar oksijenden yoksun kalmaktadır.

Belirtiler arasında yer alanlar baş dönmesinden tutunda nefes darlığına kadar yol açmaktadır. Taşikardi tedavisinden yaşam tarzı değişikliği ve tıbbi tedaviler riski azaltabilir. Kalp hastalığı sigaranın içilmesi ağrı alkol alınması suretle kafein içecekler kullanılması kansızlık risk faktörü oluşturmaktadır. Taşikardide yaşın artması riski oldukça arttırarak olumsuz etkiler vermektedir.

Genetik bir rahatsızlık olduğu riski artırarak kalp ritim bozukluğu oluşturmaktadır. Kalp pili takılması taşikardide diğer bir tedavi yöntemidir. Derinin altına uygulanan küçük bir cihazdır. Kalbin normal atış hızı algılandığında kalp normal ritim ne çalışmasına yardımcı olarak bir akım oluşturmaktadır. Ameliyat: açık kalp ameliyatı elektrik yollarını yok etmek ve bazı nedenlerle gerekli olabilmektedir.

Cerrahi işlemler genellikle kalp bozukluğu tedavisi için tüm yöntemlerin yetersiz olduğu zaman uygulanmaktadır. Kanın pıhtılaşması inme veya kalp krizine neden olan bir kan pıhtısı yüksek risk oluşturmaktadır. Hasta olan kişinin doktorun bu riski düşürmeye yardımcı olacak ilaç gruplarının reçete ile vermektedir. Reçetesiz alınan ilaçlar çeşitli yan etkiler vereceği için kullanılmamalıdır.

Taşikardi hastalığında altta yatan nedenlerin araştırılması önemli bir püf noktadır. Taşikardinin önlenmesinde doktorun vereceği ilaçlar ve yöntemler düzenli ve aksatmadan uygulanarak hayatım yaşam kalitesi arttırılabilir. Kalp kasının ve damar yollarını işlevini yerine getirmesi için düzenli egzersizler yapılması önerilmektedir. Taşikardide hastanın uygun kiloda olması akşamları ağır yemeklerden uzak durması gereklidir.

Çocuk veya yetişkinlerde taşikardi olma olasılığı farklı aralıklarda kendini göstermektedir. Yılda bir kere kalp ritim grafiği testine girilmesi kalp hastalıkların önlenmesine büyük faktörler oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir