Tırnak Yeme Hastalığı Neden Olur, Zararları Ve Sonuçları Nedir, Tırnak Yeme Hastalığı Nasıl Bırakılır Ve Nasıl Önlenir?

Tırnak yeme hastalığı neden olur, tırnak yemek hemen her yaşta görülebilen ve çoğunlukla altında psikolojik nedenler yatan bir problemdir. Tırnak yemek çok küçük yaşlarda da başlayabilir. Çocukların yaklaşık  %33’ünde tırnak yeme davranışı görülür. Bu alışkanlık ergenlikte ve hatta ilerleyen yaşlarda da devam edebilir. Ergenlik döneminde tırnak yemek, bu çağ çocuklarının problemlerinden kaynaklanmaktadır.

Tırnak yeme psikolojisi iç dünyada farklı problemlerin, üstesinden gelinemeyen sorunların yattığının göstergesidir.

Onaylanmamak, kendini ve kişiliğini ispat edebilme çabası ve buna benzer problemler ergenleri tırnak yemeye itebilir. Tırnak yiyen çocukların bir kısmının, ailesinde de bu problem olduğu görülmektedir. Bu da kanıtlıyor ki tırnak yemek taklit edilebilen bir sorun olabilmektedir. Ama ergenlik çağında onay gören çocukların tırnak yeme alışkanlığına sahip olmadıkları, yahut bu alışkanlıklarını, onay görmeye başladıktan sonra bıraktıkları gözlemlenmiştir.

Sadece el tırnağı değil, ayak tırnağı yeme alışkanlığından da söz etmek mümkündür. Ama bu alışkanlığın sadece kızlarda görüldüğü saptanmış.

Tırnak yeme alışkanlığının altında yatan sebepler çoğunlukla psikolojiktir. Tırnak yemenin altında güvensizlik problemi yattığı da bilinmektedir. Baskıcı ve otoriter bir aileye mensup bir çocuğun, tırnak yemeye daha meyilli olduğu gözlemlenmiştir. Aynı şekilde yeterli alaka ve sevgiyi göremeyen, sürekli azarlanan ve eleştirilen, gergin ve sıkıntılı bir ortamda büyüyen bir çocuğun tırnak yemeye daha fazla eğilimli olduğu da saptanmıştır.

Çocuğun, ailede kıskandığı bir kardeşinin olması da, anne babanın kardeşler arasında ayırım yapması da çocuğu tırnak yemeye eğilimli hale getirir.

Anne babanın mutsuz olması ve sık sık kavga etmeleri de çocuklarda tırnak yeme gibi problemlere sebep olabilir. Fazla korumacı, endişeli ve çocuğunun üzerine titreyen anne baba da çocukta tırnak yeme problemini tetikleyebilir.

Tırnak yeme taklit edilerek de edinilebilen bir davranıştır. Ailede tırnak yiyen birisi varsa, bu durum çocuğun dikkatini çekebilir

Tırnak Yeme Zararları

Tırnak yemek tasvip edilmeyen ve zararlı bir davranıştır. Sadece çocukluk ve ergenlik döneminde değil yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilen tırnak yeme alışkanlığı telafisi zor sorunları beraberinde getirebiliyor.

 • Çocuklarda sık görülen tırnak yeme alışkanlığı engellenemediğinde diş problemleri, bağırsak parazitleri, mikrobik rahatsızlıklar gibi pek çok soruna sebep olabiliyor.
 • Uzun vadede tırnak yemek, dişlerin kesici kenarlarını aşındırabilir. Dişlerin köklerinden sallanmasına sebep olabilir.
 • Tırnak içlerindeki bakteri ve mikroplar, diş etlerinin mikrop kapmasına sebep olabilmektedir.
 • Ağız içinde mikrobik rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Bu mikroplar ve bakteriler vücuda yayılarak başka organlara da zarar verebilir.
 • Ağız yoluyla alınan bakteri ve mikroplar kalp damar rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir.
 • Egzersiz yapmak da bağışıklık sistemini güçlü kılar. Bu da, tırnak yeme sonucu vücuda alınan bakterilerin kişiye zarar vermesini önlüyor.

Tırnak yemenin görsel zararları da var. Yenilen tırnaklar küçücük kalıyor. Görüntü olarak tırnak anatomisinin bozulmasına sebep oluyor.

Tırnak Yeme Sonuçları

Tırnak yemenin fiziksel ve psikolojik pek çok zararı vardır. Tırnak yemeyi bırakmak için iradeli olmak şarttır. Tıpkı sigara ve alkolü bırakır gibi irade göstermek gerekir.

Tırnak yemek tırnağın uzamasını da etkiler. Tırnak katmanında çatlaklar oluşur. Bu sebeple tırnaklar eğri büğrü uzar ve tırnak, kaplaması gereken alanı kaplamaz.

Yenmiş olan tırnaklar fiziksel bir acı da verir. Özellikle bir nesneyi tutarken, alet kullanırken, bilgisayar tuşlarını tuşlarken, telefon tuşlarını kullanırken, el becerisi gereken işleri yaparken fiziksel acı hissedilir.

Tırnaklar, bakterilerin yayılması için çok ideal alanlardır. Tırnaklar sürekli kirli olduğunda bakteri de üretir. Bu da tırnak yeme sırasında ağız yoluyla bakteri alınmasına sebep olur.  Tırnak altında biriken en çok biriken bakteri türü Salmonella’dır.

Tırnakları yemek için kullanılan ön dişlerde tırnak yeme sebebiyle deformasyon oluşur. Tırnak yemenin diş minelerine zarar verdiği de bilinmektedir.

Diş yapısı bozulduğu için çiğneme problemleri de doğar. Ayrıca dişler tamamen kapanmadığından uyku problemleri de ortaya çıkar.

Tırnak yiyen kişiler, tırnaklarında estetik açıdan görüntü bozukluğu oluştuğu için tırnaklarını saklarlar. Tırnak yemenin bu olumsuz getirileri, kişide özgüven düşüklüğü, utanç, gerginlik ve üzüntü meydana getirir.

 • Tırnak yerken boyun ve çene kasları da kasılacağı için, tırnak yemek  boyun ve çene ağrısına sebep olacaktır.
 • Tırnak yemek, tırnakları iltihaplanmaya karşı hassas hale getirir. Tırnaklarda meydana gelen şişme ve akıntı, “Paronişya” denilen hastalığa sebep olur.
 • Tırnak yemek, tırnak derisinde bakteri ve mantar üremesine sebep olur.

Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır?

 • Küçük çocuklarda tırnak yemeyi bıraktırmanın en etkili yollarından birisi de yatarken ellerine hafif kumaştan bir eldiven giydirmektir.
 • Tırnaklara kimyasal içeriği olmayan, zararsız ama acı bir sıvı sürülebilir. Bu sıvı tırnak yemeyi engeller ve zaman içinde bu kötü alışkanlığın bırakılmasına yardımcı olur.
 • Tırnak yiyen çocuğun ilgisini başka bir tarafa çekmeye çalışmak da destekleyici olabilir.
 • Tırnak yemediği için çocuğu ödüllendirebilirsiniz ama bunu sık yaparsanız çocuk sırf ödül almak için yapmacık davranışlar içine girebilir.
 • Çocuğa, tırnak yemenin, istenirse bırakılabilecek bir alışkanlık olduğu söylenebilir.

Tırnak Yeme Nasıl Önlenir?

Tırnak yeme davranışını önlemenin etkili yolları vardır elbette.  Tırnak yeme zararları açısından değerlendirildiğinde kişi psikolojik açıdan kendisini telkin ederek bu alışkanlıktan uzak durabilir yahut bunu henüz ilk safhalarda engelleyebilir.

Tırnak yemeyi önleyen ürünlerden kullanılabilir. Denatonyum benzoat ihtiva eden ojelerin kullanımı da tırnak yemeyi engeller. Acı oje olarak da bilinen bu ürünleri kullanarak tırnak yeme alışkanlığını önleyebilirsiniz.

Tırnak yeme bandı da tırnak yemeyi önleyici çözümlerden birisidir. Parmak uçlarınızı, tırnaklarınızı kapsayacak şekilde bantla sarın ve sadece duş alırken bantları çıkartın. Yenmeyen tırnaklarınızı uzadığını ve şekillerinin düzeldiğini gördükçe kendinizi engelleyebildiğinizi göreceksiniz.

 • Tırnaklara manikür yaptırmak da önleyici bir yöntem olarak kullanılabilir. Tırnakların bakımlı oluşu, kişiyi onları yemekten alıkoyabilir.
 • Kadınlar tırnak yeme alışkanlığını önleyebilmek için takma tırnak da kullanabilirler. Bu da tırnak yemeyi engelleyecektir.
 • Her tür önleme rağmen tırnak yeme alışkanlığını bırakmakta zorlanıyorsanız bir psikologdan yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir