Tretin Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Written by on Ekim 2, 2020 in Krem

Tretin Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Sivilce ve akne izlerinin tedavisinde oldukça başarılı olan Tretin krem; aynı zamanda genişlemiş gözenekleri sıkılaştırıp, cildin elastikiyetini korumasına yardımcı oluyor.

Güçlü bir peeling etki gösteren bu mucizevi krem; uygulandığı bölgedeki deriyi soyup, cildi ölü hücrelerden arındırıyor. Böylelikle yeni ve sağlıklı cilt hücre oluşumunu da teşvik ediyor.

Yaşlanma karşıtı bir etkiye sahip olan Tretin krem; ciltteki ince çizgi ve kırışıklık oluşumunu da azaltıyor.

Bu yazımızda kısaca Tretin krem nedir? Tretin krem ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya, bu kremi kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken birtakım noktalara değinmeye çalışacağız.

İşte bu kreme dair bilmeniz gereken detaylar:

Tretin Krem Nedir?

Etkin maddesi tretinoin yani retinoik asit olan Tretin krem; piyasadaki en etkili leke giderici kremler listesinde başı çekiyor.

Ciltte kan dolaşımını hızlandıran, böylelikle cildin sıkılaşmasına olanak tanıyan bu krem; ciltte kolajen üretimini destekleyip, cildin daha genç görünmesini sağlıyor.

Homojen kıvamda, beyaz renge sahip olan ve 30 gramlık alüminyum tüplerde sunulan kremin yardımcı maddeleri arasında ise saf su, sodyum hidroksit, propil parahidroksibenzoate, polisorbat 80, gliserol, karbopol 974P, orta zincirli trigliseritler, isopropil miristat, hafif likit vazelin, metil parahidroksibenzoate, butilhidroksitoluen ve butilhidroksianisol yer alıyor.

Tretin Krem Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Akne, sivilce tedavisi amacıyla reçete edilen Tretin krem, deriye sürüldüğünde derinin en üst tabakasını uyarıp, deride aşırı keratin oluşumunu önlüyor.

Böylelikle derinin kendini daha hızlı bir şekilde onarmasını ve toparlamasını sağlıyor.

Sivilce, akne izlerinin yanı sıra leke tedavisi amacıyla da bu krem kullanılabiliyor.

Cildi sivilce, leke ve aknelerden arındırırken, ciltte kolajen üretimini teşvik ettiğinden cildi sıkılaştırıp, peeling etkisi gösteriyor.

Cilde sürüldüğünde deriyi soyan Tretin krem; cildi yenileyip, canlandırıyor.

Tretin kremin en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

Tretin Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve süre boyunca kullanmalısınız. Doktorunuz farklı bir şekilde reçete etmediği takdirde bu kremi parmak uçlarınızla ince bir tabaka halinde cildinizdeki siyah nokta, leke, sivilce ve akne izlerinin üzerine hafifçe sürmelisiniz.

Kremi günde bir sefer gece yatmadan önce cildinize sürmelisiniz.

Krem kullanımından en iyi sonucu elde edebilmek adına bu kremi en az 3-6 hafta boyunca kullanmaya devam etmelisiniz.

Cildinizdeki lezyonlar düzelmeye başladığında doktorunuza danıştıktan sonra kremin kullanım sıklığını azaltabilirsiniz.

İlk zamanlarda cildinizde batma ve yanma hissi ile karşılaşmanız durumunda doktorunuza danışmalı, kremin kullanım sıklığını azaltmalısınız.

Tretin Krem Kullanımı Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Bu kremi kullanırken olası bir yan etki ile karşılaşma riskinizi en aza indirgemek adına göz önünde bulundurmanız gereken noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Tretin Krem Fiyatı 

Tretin krem; doktor tarafından reçete edildiğinde SGK tarafından karşılanıyor. Bununla birlikte kremi reçetesiz satın alma şansınız da bulunuyor. Krem, eczanelerde ortalama 20 TL gibi bir rakama satılıyor.

Kremin olası yan etkileri ile karşılaşmamak adına bu kremi mutlaka doktor reçetesi ile kullanmanızı öneriyoruz.

Tretin Kremi Devlet Karşılıyor mu?

Tretin krem, reçete edildiğinde devlet tarafından karşılanıyor. Yani eczaneye herhangi bir ödeme yapmanıza gerek kalmıyor.

Tretin Krem Kullananlar

Bu kremi kullanan kişilerin internette, bloglarda ve arama motorlarındaki diğer platformlarda yorumlarına baktığımızda kremden oldukça memnun kaldıklarını görüyoruz.

Özellikle bayanlar, sivilce ve aknelerden bu kremle kurtulduklarını dile getiriyor.

Kremi kullanan kişiler, kremin siyah noktalarını azalttığını, gözeneklerini sıkılaştırdığını da ifade ediyor.

Yani bu kremin bir leke ve sivilce kremi olmanın ötesinde cilde her açıdan iyi geldiği yorumlarda anlatılıyor.

Lakin herkesin cilt hassasiyetinin farklı olduğunu bu yüzden de bu kremi doktor önerisi üzerine kullanmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Tretin Krem Yan Etkileri

Krem kullanımı esnasında doz aşımına kaçan ya da kremin bileşenlerine karşı hassasiyeti bulunan kişilerde birtakım yan etkiler görülebilir.

Olası yan etkileri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Çok yaygın görülen yan etkiler:

Yaygın görülen yan etkiler:

Yaygın olmayan yan etkiler:

Seyrek görülen yan etkiler:

Çok seyrek:

UYARI:

Alerjik reaksiyon gelişimi sonrası nefes almanın zorlanması; ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu durum, acil tıbbi müdahale görmenizi hatta hastaneye yatırılmanızı gerektirebilir.

Bu yüzden yüz, dil, boğaz ve dudakların şişmesi, nefes almada zorlanma söz konusu olduğunda size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmelisiniz.

Yukarıdaki yan etkilerden ya da yukarıda bahsi geçmeyen yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşmanız durumunda ise doktorunuza görünmeyi ihmal etmemelisiniz.

Tretin Krem Emziren Anneler Kullanabilir Mi

Emziren annelerin kesinlikle bu leke kremini asla doktorunu danışmadan kullanmaları önerilmez. Emzirme döneminde asla bilinçsiz olarak kullanmayınız.

Tretin Krem Genital Bölgeye Sürülür Mü

Kesinlikle genital bölgeye ve vajina bölgesine sürülmez.

Tretin Krem Yüze Sürülür Mü

Tretin krem yüze sürülen kremlerden biridir. Eğer sorun yüzünde ise bu kremi yüzünüze sürmenizde her hangi bir sakınca yoktur. Doktorunuzun belirlediği süre boyunca kullanabilirsiniz.

Tretin Krem Göz Çevresine ve Göz Altına Sürülür Mü

Daha ince ve hassas yapıda olan göz altına ve göz çevresine bu kremi sürmek ciltte tahriş, yanma ve kızarıklığa neden olabilir. Kesinlikle alerjik sorunlara neden olursa sürülmemelidir.

Tretin Krem Kaç Günde Etki Eder

Düzenli olarak kullandığında etkisi göstermesine karşın cilt lekelerine ve cilt sorunlarına bağlı olarak etki süresi 6 ay kadar sürebilir.

Tretin Krem Gözeneklere İyi Gelir Mi

Cilde sürüldüğünde gözeneklere iyi gelen etkili kremlerden biridir. Gözenekler üzerinde olumlu etkisi vardır.

Tretin Krem Tüylenme Yapar Mı

Krem kullandığınız süre boyunca nadiren de olsa ciltte tüylenmeye neden olabilir.

Tretin kremi 25 0C oda sıcaklığının altında, çocuklarınızın ulaşamayacağı yerlerde ve kendi ambalajında saklamalısınız.

Kremi son kullanma tarihiyle uyumlu kullanmalısınız. Ambalajında ya da yapısında tuhaflık fark ettiğiniz ürünleri asla kullanmamalısınız.

Daha önce Tretin krem kullandıysanız ya da şu an kullanıyorsanız; kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, görüşlerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments«