Tüp Bebek Transfer

Tüp bebek tedavisindeki son aşama gelişen embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi işlemidir ve buna embriyo transferi denir.

Yumurta toplanması ile alınan yumurtaların baba adayından alınan spermler ile laboratuar ortamında döllenmesi ile embriyo elde edilmektedir. Embriyo transferi, anne adayına jinekolojik muayene ile bir kateter yardımı ile yerleştirilir. Transfer işleminden sonra 12.günde gebelik testi ile hamilelik olup olmadığı kontrol edilir.

Döllenme işleminden 2 ila 5 gün sonra, genellikle de 3 gün sonra embriyo transferiyapılır. Bu günlerde döllenmiş yumurta hücresi 4-8 hücreli bir hücre yumağı şeklindedir. Bazı durumlarda embriyo sayısına bakılarak 5.güne kadar beklenir. Döllenmeden sonra 5.güne gelindiğinde döllenmiş yumurta hücresi içi boşluklu bir form şeklindedir. Bu hale blastokist adı verilir. Bu durumun özelliği doğal yollarla oluşan gebeliklerde blastokisti embriyonun rahim duvarına tutunmadan önce aldığı durumdur. Tüp bebek tedavisinde bu embriyolar daha değerli olup gebe kalma şansının yüksek olması sebebi ile embriyolog tarafından uygun görülen embriyolar 5. Veya 6.güne kadar bekletilir. Ve bu embriyoların transferi yapılır.

Kaç tane embriyo transfer edileceği bazı kritelere göre saptanır. Tüp bebek uygulamalarında fazla sayıda embriyo transferi gebelik şansını arttırır ancak çoğul gebelik durumu da söz konusu olacağı için erken doğum, bebek ölümü gibi riskleri de beraberinde getirmektedir.

 • Yönetmeliğe bağlı olarak, 35 yaşın altındaki anne adaylarına birinci ve ikinci tüp bebek denemelerinde 1 embriyo transferi yapılır. Üçüncü ve sonraki denemelerinde de en fazla 2 embriyo transferi söz konusudur.
 • 35 yaş ve üstü anne adayları içinse tüm tüp bebek denemelerinde en fazla 2 embriyo transferi yapılır.
 • 3 veya daha fazla embriyo transferine izin verilmemektedir.
 • Tüp bebek transfer sonrası 8.gün, Embriyo Transferi

Tüp Bebek Transfer Sonrası

Embriyo transferi sonrasında en heyecanlı dönem gebeliğin oluşup oluşmaması ile ilgili beklenen süreçtir. Embriyonun rahime tutunması ile hamilelik hormonu salgılanmaya başlar. HCG hormonu anne adayının kanına ve idrarına karışır. İmplantasyon yani embriyonun rahime tutunmasından belli bir süre sonra da önce kanda sonra da idrarda HCG hormonun varlığına bakılarak hamilelik teşhisi konur.

Döllenmeden 3 gün sonra yapılan transferlerde, kandaki HCG seviyesinin tüp bebek transfer sonrası 8.gün daha doğrusu 7-9 gün aralığında artması beklenir. Döllenmeden 5-6 gün sonra yapılan transferlerde ise HCG seviyesinin tüp bebek transfer sonrası 5 ila 7.gün aralığında artması beklenir.

Embriyo Transferi Sonrasında Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler

Embriyo Transferi ardından anne adayının dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

 • Transferden sonraki 3 gün çok önemlidir. Anne adayının mutlaka dinlenmesi, günlük yaşam aktiviteleri dışından kendini yormaması gereklidir.
 • Ağır egzersiz, yürüyüş ve spor faaliyetlerinden kaçınılmalı, ani hareket ve yoracak işlerden uzak durulmalıdır.
 • Embriyo transferi sonrasında uzun ve yorucu seyahatlerin yapılmaması tavsiye edilmektedir.
 • Transferin ardından hafif lekelenmeler, kasık ağrısı, göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk durumları yaşanabilir. Geçmeyen ve hafiflemeyen şikayetleriniz var ise mutlaka doktorun bilgilendirilmesi gereklidir.
 • Transfer işleminin ardından 2-3 gün banyo yapılmaması tavsiye olunur. Daha sonrasında yapılabilir.
 • Transfer sonrasından ve gebelik boyunca da kahve, bitkisel çaylar, asitli ve hazır içeceklerin tüketilmemesine özen gösterilmelidir.
 • Sigara ve alkol asla kullanılmamalıdır.
 • Taze sebze, meyve,protein ağırlıklı sağlıklı beslenmeye dikkat edip bol su tüketilmesinde fayda vardır.
 • Doktora danışmadan kesinlikle ilaç alınmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir