Uçuk Neden Çıkar? Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk, çoğunlukla ağız çevresinde ve bilhassa dudakta oluşan, virüsler tarafından meydana getirilen ve bulaşıcı olan içi su dolu kabarcıklardır. Uçuk, ağız çevresinde eve dudaklarda belirmeden önce kaşıntıyla meydana gelir, su dolu kabarcık şeklini alır ve bir müddet sonra da patlar ve yaraya dönüşür.

Dudakta belirecek uçuk kendini önceden belli eder. Yaklaşık 24 saat öncesinde kaşıntı, yanma, karıncalanma, batma hissi ve uçuk çıkacak bölgenin kızararak şişmesi birbirini takip eden süreçlerdir.

 • Pek çok kişi bu hissi bilir ve uçuk çıkacağını anlar. Rahatsız edici bir histir; zira konuşma, yeme içme, gülme esnasında dudağı gererek ızdırap verir.Çıktıktan bir süre sonra kurur, çatlar ve açık bir yara gibi görünerek estetik anlamda da rahatsızlık verir.
 • Uçuk her ne kadar küçük çaplı bir yara olsa da bazen iyileşmesi bir kaç haftayı bulabilmektedir.
 • Uçuğa sebep olan faktörün virüsler olduğundan söz etmiştirk. Bu virüsün tıp literatüründeki adı Herpes Simpleks virüsüdür.

Uçuk resmen göz korkutucu ve endişe veren bir durum; zira bu kadar küçük ve önemsiz sayılan bir yaranın, yaşam konforunu bozması; yeme, içme, konuşma gibi en elzem aktiviteleri bile engellemesi söz konusudur. Bu sebeple uçuk neden çıkar sorusu çok sorulan bir sorudur.

Uçuk Neden Çıkar?

Soğuk algınlığı, psikolojik sıkıntılar, kabus görme, deride sürtünme ve tahriş durumları, kansızlık, regl öncesi hormonal değişimler, aşırı derecede ve ani korkular, stres gibi sebepler ilk akla gelen sebeplerdir. Ancak daha etkili ve daha bariz bir sebep vardır ki o da yüksek ihtimalle uçuk çıkaran kişinin, uçuk virüsünü çocuk yaşlarda kapmış olmasıdır. Uçuk virüsü bir kez kapıldıktan sonra ondan tamamen kurtulmak zayıf bir ihtimal. Ancak uçuğu oluşmadan önlemenin yolları da yok değil.

Uçuk bir kez çıktığında da yeniden çıkma olasılığı ne yazık ki yükseliyor. Uçuk virüsü vücuda girdiğinde mutlaka belirli aralıklarla mütemadiyen yenileyecek demek tam anlamıyla doğru olmaz.  Her ne kadar virüsü bir kez kaptıktan sonra tekrarlama olasılığı yüksek de olsa, virüsü taşıyan herkeste virüsün yeniden kendini aktive ettiği söylenemez. Kimisinde senede 2-3 kez tekrar eden uçuk, kimisinde hayat boyu sadece bir kez çıkar, kimisinde de virüs vücutta olduğu halde uçuk oluşmaz çünkü virüs, sinir hücrelerinde uyku moduna geçer ve ömür boyu o şekilde kalabilir.

Sürekli Uçuk Çıkması Nedenleri

Sürekli uçuk çıkması nedenleri uçukla baş etmeye çalışanların zihnini meşgul eder. Bunun sebebinin vücutta uyuklayan virüsler olduğunu belirtmiştik. Sadece dudak kenarlarında değil, burun kenarlarında, dilde, yanak içlerinde, damakta, diş etlerinde ve genital bölgelerde çıkan uçuğun baş sorumlusu herpes simpleks virüsüdür. Bu virüsün sebep oluğu uçuklar yaklaşık 2 hafta içinde iyileşerek kaybolur ama bu, herpes virüsünün de tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmez.

Vücutta gelişen hastalıkları ve bunların sebep olduğu mikropları bağışıklık sistemimizin mücadelesi ve mukavemeti ile alt ederiz. Bağışıklık seviyesinin hep belli bir çizgi üzerinde olması gerekir. O çizginin altına düşen bağışıklık gücü, çoğu hastalığı davet eder. Yoğun stres, üzüntü, korku, yorgunluk, yetersiz beslenme gibi durumlar bağışıklığı zayıflatır ve zayıflayan bağışıklık sebebiyle herpes virüsü  canlanarak uçuğu yeniden sahneye davet eder.

 • Herpes simpleks virüsü taşıyan kişilerle girilen cinsel ilişki ve kişinin güneş ışığına fazlaca maruz kalması da uçuğu tetikler.
 • Sürekli uçuk neden çıkar sorusuna verilecek yanıtlar ana hatlarıyla böyledir. Basit ve doğal tedavi yöntemleriyle uçuğun üstesinden gelinebilir ve kolayca atlatılabilir.
 • Sık tekrar eden uçuklar içinse tıbbı yardım almak daha akıllıca olacaktır.

Uçuk çıkaran kişi, uçuklarla oynadığında, uçuk yaraları hızla yayılma eğilimi gösterir.

Genital Uçuk Nedir?

Uçuk dendiğinde salt ağız bölgesi akla gelmemeli. Bir de genital uçuklar var. Peki genital uçuk nedir ve neden çıkar, tehlikeli midir, bir de bu türüne bakalım.

Genital herpes; HSV, yani Herpes Simplex Virüs’ün sebep olduğu genital bölgede çıkan uçuklardır. Bu aynı zamanda, genital uçuğun cinsel yolla bulaşan viral bir rahatsızlık olduğu anlamına da gelir. Genital herpes yani genital uçuk; erkeklerde penis, kadınlarda ise vulva (cinsel organın dış bölümü) ve vajinada görülen bir türdür. Bu enfeksiyon, kalçalar ve anüs bölgesini de etkileyebilir.

 • Erkek ve kadın cinsel organında yumuşak dokuda meydana gelen bu uçuklar ızdırap verici ve sıkıntılıdır.
 • Herpes Smplex Virüs’ün iki türü olan HSV-1 ve HSV-2 lezyonlara yol açar. HSV-2 tipi virüsler genital bölgede veya anüs etrafında lezyon oluşturur. Bunun en büyük sebebi, immün yani bağışıklık sistemin zayıflamış olmasıdır. Uçuk, zayıflayan bağışıklık sistemlerinde, hücuma geçmek için  fırsat kollayan bir düşman gibidir. Bağışıklık sistemi zayıflayan kadınların hem HSV-1  hem de HSV-2 virüsünden etkilenme olasılığı yüksektir. Sosyo ekonomik seviyesi düşük olan toplumlarda ortaya çıkma ihtimali daha fazladır.
 • HSV-2 tip virüsün, genital bölgelerde uçuk oluşturmasındaki sorumlu, çoğunlukla cinsel ilişkidir. Cinsel ilişkiyle bulaşan genital herpes, ağız ve genital bölge temasıyla da meydana gelebilir. Uçuk olan bir ağızla yapılan oral seks HSV-2, yani genital herpese sebep olabildiği gibi; genital bölgedeki virüs yine oral seks sırasında ağız bölgesindeki uçuk oluşumuna sebebiyet verebilir.
 • Cinsel hayatı aktif olan ve tek eşlilikten uzak yaşayan bireylerin, özellikle korunmasız seks sırasında bu virüsü kapma olasılıkları da yüksektir.
 • Uçuk çıkaran bir kişi “Peki ben şimdi ne yapacağım? Bu hem görüntü olarak kötü duran hem de ızdırap veren durumdan nasıl kurtulacağım?” diye düşünerek uygun bir uçuk kremi arayışına girer. Uçuğu tedavi etmek için hangiuçuk kremi kullanılmalıdır derseniz bir kaç uçuk kremi ismi sayabiliriz.
 • Vectavir, Zavirax, Virosil, Herpclair, Acyl ve Bepanthen Plus gibi merhem ve kremler kullanılabilir.
 • Pamuğa damlatılan bir Kaç damla asetonun da dudak uçuğu üzerine bir kaç dokunuşla temas ettirilmesinin iyi sonuç verdiğini söyleyen hastalar da var.
 • Yine de ağız ve özellikle genital bölgelerde çıkan uçukları tedavi etmek için tıbbi yardım almak, en azından eczacıya danışmak yerinde olacaktır.

Uçuğa Ne İyi Gelir?

Uçuk bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Bu da demek oluyor ki uçuğu olan birisiyle temas etmek, onun kullandığı özel eşyalara temas etmek, uçuk iyileştikten sonra, uçukluyken kullanılan eşyaları kullanmaya devam etmek, uçuğun yeniden tekrar etmesine sebep olabilir.

Uçukluyken özellikle gözlere dokunmaktan kaçınmak, makyajı dikkatli arıtmak, bebekler ve küçük çocukları öpmekten kaçınmak, uçuklu kişilerin havlu, bardak, çatal, kaşık gibi özel eşyalarını kullanmaktan kaçınmak, uçuğu ellememek ve öpüşmemek gerekiyor.

Uçuğa Ne İyi Gelir Evde

Uçuğa ne iyi gelir bitkisel çözümler olarak nelerden istifade edilebilir derseniz, size bir kaç doğal reçete verebiliriz.

 • Uçuğun üzerine peçeteye sarılmış buz uygulamak ağrıyı azaltan ve uçuğun zayıflamasını sağlayan bir yöntemdir.
 • Poşet çayın işi bittikten sonra bardaktan veya çaydanlıktan alıp buzdolabına koymak ve soğuduktan sonra uçuğun üzerine uygulamak da işe yarar. Antiseptik bir özellik kazanan poşet çay soğuk olduğu için uçuğun yayılmasını, ağrı ve sızı yapmasını önler.
 • Bir parça pamuğu oksijenli suya batırmak ve uçuğun üzerine uygulamak iyi sonuç verir.
 • Melisa çayını demledikten sonra soğumaya terk edip bir parça pamukla uçuk üzerine uygularsanız, bundan da iyi sonuç alabilirsiniz.
 • Ezilmiş zeytin yapraklarını uçuk üzerine sürmek de fayda sağlayan bir yöntemdir.

Uçuğa Ahmet Maranki Yöntemleri

Uçuğa ne iyi gelir Maranki  yöntemleri ile uçuk nasıl iyileşir bir göz atalım dilerseniz.

 • Maranki de uçuk üzerine buz koyulmasını öneriyor.
 • Bir diğer etkili yöntem olarak da sarımsağı öneriyor. Sarımsağı uçuk üzerine fazlaca bastırmadan hafif dokunuşlarla sürmek ve sarımsağın öz suyunun uçuğun üzerini tamamen kapladığından emin olmak gerekiyor.

Uçuğa Diş Macunu İyi Gelir Mi?

 • Uçuğa diş macunu sürmenin de işe yaradığı söyleniyor. En azından kurutucu etki sağladığı ve iyileşmeyi hızlandırdığı biliniyor. Az miktarda denenebilir.

Uçuğa Aseton İyi Gelir Mi?

 • Uçuğa aseton sürmenin de etkili bir yöntem olduğu bilinmektedir.
 • Kimyadaki adı dimetil keton olan asetonun uçuğu geçiren yöntemlerden birisi olduğu söyleniyor. Uçuk olan bölgeye pamuk yardımıyla bir miktar sürüldüğünde kurutucu etki yapabilir. Ama asetonu uçuk üzerinde çok uzun müddet bekletmemek, tamponlar biçimde bir kaç kez bastırarak çekmek yeterlidir.
 • Aseton bu şekilde, bölgedeki virüsü parçalar ve çoğalmasını engeller.

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer?

Peki ya dudak uçuğu nasıl geçer, uçuğa ne sürülür, tedavisi nasıl yapılır bir de buna bakalım.

Uçuk Nasıl Geçer Evde?

 • Ağrı kesici ilaçlarla uçuğun verdiği ağrıları azaltmak mümkündür.
 • Antiseptik nitelikli ilaçlar ve alkol, uçuk üzerindeki enfeksiyonun gelişmesini engeller.
 • Eczanelerde satılan uçuk kremleri deriden nüfuz ederek herpes virüsüne etki eder ve dudak yarasının deride tahribat yapmasını önler.
 • Lisin adlı aminoasidi içeren tavuk, süt, patates, bira mayası, balık, fasulye gibi besinlerin tüketimine ağırlık verilmeli; üzüm, mısır gevreği, çikolata, yer fıstığı gibi besinlerin tüketiminde mesafeli olunmalıdır.
 • Stresten uzak kalmaya çalışmak, güneşe çok çıkmamaya özen göstermek, sağlıklı ve yeterli gıda almak da uçuğun yinelemesini engelleyecektir.
 • Yine de sık tekrarlayan ve rahatsızlık veren uçukların tedavisi için bir hekime başvurmak ve antiviral uçuk kremlerinden faydalanmak en iyi çözümdür.

Uçuk Kaç Günde Geçer?

Çok nadiren olsa da ağız içinde, diş etlerinde ve damakta da görülebilir. Uçuk “geliyorum” der. Çıkmadan 1-2 gün evvel ağız kenarlarında karıncalanma hissi, yanma ve kaşınma hissedilir. Ardından kızaran bölge kızarır, şişer ve içi sıvı dolu kırmızı kabartılar oluşur. Bu kabartılar kısa bir müddet sonra patlar ve kabuk bağlar. Uçuğun başlaması, gelişmesi ve iyileşmesi aşağı yukarı 7 ila 10 gün sürer.

Dudak Uçuğu Neden Olur?

Dudak uçuğu neden olur sorusunun ilk yanıtı Herpes simpleks virüsüdür. Bu virüs aktif duruma geçtiğinde uçuk oluşur. Herpes simpleks virüsü daha önce uçuk enfeksiyonu geçirmiş kişilerde uyuklar şekilde durur.

Yorgunluk, stres, uykusuzluk, gıdasızlık, kansızlık, alkol tüketimi, diyabet, ameliyatlar, regl dönemi, korku ve üzüntüler, travmalar, yüksek ateş, ileri derecede yanıklar, egzama, organ nakli sonrasında kullanıla ilaçlar, AIDS, hormonal değişimler, aşırı güneş ışığına maruz kalmak gibi faktörler herpes virüsünün aktif hale gelerek dudakta uçuk oluşmasına sebebiyet verir.

Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir?

 • Dudakta uçuk hem can yakıcı bir özelliktedir hem de kötü bir görüntü arz eder.
 • Uçuktan hem korunmanın hem de mevcut uçukları iyileştirmenin doğal yolları vardır.
 • Dudak uçuğuna ne iyi gelir evde hangi doğal yöntemlerle neler yapılabilir, dudak uçuğu için kesin çözüm nedir göz atmakta fayda var; zira uçuğun ne zaman çıkacağı belli olmuyor ve hafızada uçuk tedavisi ile ilgili bir kaç madde tutmak faydalı olabilir.
 • Dudak uçuklamasına ne iyi gelir sorusuna ilk yanıtı mısır nişastası ile verebiliriz. 1 yemek kaşığı mısır nişastası ile 1 kaşık suyu macun haline getirin. Yatmadan evvel uçuğun üzerine sürün ve sabah uyandığınızda yıkayarak temizleyin.
 • Dudak yarası da denilen uçuk, dudakta ağrının yanı sıra yanmaya da sebebiyet verir. Dudak uçuklamasına ne iyi gelir sorusunabuz yanıtı da verilebilir. Uçuğun üzerine buz tatbik etmek, uçuğu kaplayan derinin nemlenmesini sağladığı gibi sızı ve yanma hissini de alır.
 • Uçuğa ne sürülür sorusuna bir yanıt da süttür.
 • Bir parça pamuğun üzerine bir kaç damla süt damlatarak uçuğun üzerine bastırmak ve 2-3 dakika tutmak da işe yarayacaktır
 • Az bir miktar aloe vera jelini doğrudan uçuk üzerine uygulamak da  farklı bir çözümdür.
 • Uçuğa ne sürülür sorusuna verilecek bir başka yanıt da ekinezyadırEkinezyanın bağışıklığı güçlendiren özelliği sayesinde uçuğa karşı koruma sağlanmış olur.
 • Uçuğu suyla temizledikten sonra, önce biraz suya, daha sonra da nane yağına batırılmış pamuğu uçuğun üzerine uygulayın. Bunu günde iki kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Vanilya da uçuğa sebebiyet veren virüsün çoğalmasına engel olur. Pamuğun ucuna aldığınız bir miktar vanilyayı uçuğun üzerine sürün ve 1-2 dakika bekleyin. Her gün 3-4 kez uygulayabilirsiniz.
 • Uçuk çıktıktan sonra mevcut diş fırçasını yenilemek ve yeni bir diş fırçası kullanmak, uçuk virüsünün daha da yayılmasını önleyecektir.
 • Uçuğa diş macunu sürmenin de iyi geldiği söylenmektedir. Bu önerme kısmen doğrudur. Diş macunu uçuklu bölgede az da olsa rahatlama sağlayabilir ama kesin olarak iyileştiren bir yöntem olduğunun garantisi verilemez. Diş macunu olsa olsa uçuğun kurumasını sağlayabilir ama yeniden uçuk çıkmasını engelleyemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir