Uyuşturucu Kullanan Nasıl Anlaşılır?

Paylaş
 

Tüm Dünya toplumları çapında meydana getirilen çalışmalar göstermiştir ki uyuşturucu maddeleri belirli niteliklere haiz kişilerin kullandığına dair belirgin bir bulgu yoktur. Cinsiyet ve uyuşturucu: Görülme sıklığı olarak ele alındığında adamların hanımlara oranla daha çok madde kullandıkları tespit edilmiştir. Davranış kalıpları açısından ele alınırsa da cinsiyet görevine uygun davranış olarak adamların riskli yaşantılara daha eğilimli olmalarının bu sonuca etki edebileceğini söylemek pekâlâ mümkündür.

Hele geleneksel ortamda adamların dış dünya ile kız çocuklarına bakılırsa daha bir hareket serbestisi olması madde ile tanışma mümkünatını da yüksek kılmaktadır. Ayrıca klinik başvurular temel alındığında da hanımların uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle başvurularının erkeklerden çok daha azca olduğu görülmektedir.

Tüm bu bulgulara madde kullanımı ile ilgili yakından ilgisi olan DEHB ve Anti sosyal Kişilik Bozukluğu gibi davranım ve/ya da kişilik bozuklukları ile ilgili hastalıkların erkeklerde görülme olasılığının kadınlardan daha çok olduğu eklenince cinsiyet faktörü bağlamında adamların madde kullanımı açısından daha riskli oldukları düşünülebilir. 

Bu sebeple de uyuşturucu krizi nasıl anlaşılır? Sorusu da, bu kişilerin yakınları ve özellikle de aileleri tarafından büyük bir merak ile yöneltilmeye devam etmektedir.

Sosyo ekonomik konum: Dünya genelinde yapılan çalışmalar uyuşturucu madde kullanımının daha çok yoksul kesimlerde bulunduğunu göstermektedir. Bu sonuçlarda sosyo ekonomik güçlenmeye bağlı olarak yaşam standartlarının iyileşmesi, kişilik gelişiminin sağlıklı tamamlanabilmesi, eğitim olanaklarının daha işlevsel ve gelişime elverişli olması benzer biçimde etkenlerin avantajı olduğu düşünülebilir. 

 Uyuşturucu kullananlar oranında farlılıklar gösteren üst SET ve alt SET içinde kullanılan madde açısından da farklılıklar göze çarpmaktadır. Alt SET daha çok ulaşılması rahat ve ucuz maddeleri ( Bally, tiner, esrar vs. ) tercih ederken üst SET özellikle ihtarcı olarak nitelenen maddeler ve bileşik maddeleri ( Kokain, ecstasy türleri, eroin vs. ) tercih etmektedirler.

Uyuşturucu Bağımlılığı Belirtileri

Madde bağımlılığı en korkulan toplumsal sonucu gençlerde yaygınlığının artmakta olduğudur. Madde kullanan bir genci tanımak için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar ve uyuşturucu kullanan insanlar nasıl anlaşılır? Sorusuna verilebilecek cevaplar şöyledir:

  • Eski zamanlarına nazaran gece hayatına çok daha büyük bir önem vermesi ve sıklıkla dışarı çıkmaya başlaması
  • Gece saatleri bile olsa gelen bir telefonla apar topar dışarı çıkması ya da yanıtsız telefonların sayısında belirgin artış olması
  • Çok para harcamaya ya da istemeye başlaması
  • Ona ait olmadığını bildiğiniz eşyalarla gelmesi ve bunları tekrar görememeniz
  • Ani kilo kayıpları ve iştah sorunlarının olması
  • Uyku düzeninin bozulması
  • uyuşturucu kullananların gözleri ve göz çevreleri yoğun bir şekilde kızarması ve bakışların son derece donuk olması
  • El ve ayak bölgelerinde önlenemeyen şekilde uyuşma ve halsizlik durumu

Ülkemizde meydana getirilen çalışmalarda ise sosyoekonomik durumunun ayırıcı bir etkili olarak nitelendiği araştırma verileri yoktur. Yapılan çalışmaların çoğunluğu topluluğun çeşitli katmanlarını yansıtmamaktadır.

Ülkemizde bu farkı yapamamanın nedenleri içinde, çok çeşitli maddenin rahat bulunabilmesi, ucuza bulunabilmesi ve bileşik veya ihtarcı özellikli maddelerin dahi imalatının yapılıyor olması gösterilebilir. Üstelik uçucu nitelikli ve sektörel kullanımı olan bally ve tiner şeklinde maddeler de ucuz ve denetim dışı satılabilme özellikleri ile rahat elde edilebilmektedir.

Kişilik ve uyuşturucu: Kişilik yapımız hiç kuşkusuz idraklarımızı ve davranış stilimizi belirleyen önemli bir unsurdur. Madde fenaye kullanımı şeklinde bir olguda da hem tanı bununla beraber tedavi yapılanmasında belirleyici bir etkendir.

Bu yazı 46 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak