Zalain Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Written by on Eylül 4, 2020 in Krem

Zalain Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? ZALAİN Sertanonozol krem ile mantar tedavisi araştırması yapanlara, kremin kullanım alanları, ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığı hakkında ve tüm diğer merak edilenlerle ilgili bu yazıyı derledik.

Zalain Krem Nedir?

Zalain krem deri çevresinde oluşan mantar kaynaklı enfeksiyonları iyileştirmek ve mantar tedavisi için kullanılan bir kremdir. İlaç niteliği taşıyan zalain krem ağır yapılı bir kremdir bu yüzden kullanımı esnasında dikkatli olmak fayda görmek açısından esastır. Zalain krem mantar alanındaki en iyi kremlerden bir tanesidir bu yüzden kremi forumlardan okuyup kullanmak isteyen doktorsuz kullanan çok fazladır kremin bu şekilde kullanımı kesinlikle tavsiye edilmiyor. Zalain kremi mutlaka doktor kontrolünde kullanın.

ZALAİN KREM İÇERİĞİ NEDİR? ETKİ MEKANİZMASI NASIL ÇALIŞIR?

Etken maddesi olan Sertakonazol nitrat sayesinde mantarların ilerlemesini büyümesini ve yayılmasını engelleyen ilacın içerisinde etilenglikol ve polietilenglikol palmito sterat gibi yardımcı maddelerde bulunur. İlacın içeriği diğer mantar kremlerine kıyasla çok daha ağır ve kimyasal içeriklidir. Özellikle içerisinde bulunan sıvı parafin ciltte çeşitli reaksiyonlara yol açabilen bir maddedir. Onun dışında içeriğinde bulunan bir diğer madde olan sorbik asit uzmanlar tarafından tavsiye edilmeyen ve uzak durulması dikkatli kullanılması  gerektiği söylenen maddeler arasındadır. İçeriğinde bu tarz maddeler bulunan zalain kremin kullanımında dikkatli olmak gerekir.

ZALAİN KREM NE İÇİN KULLANILIR? NE İŞE YARAR?

Zalain krem mantar ve mantar çeşitlerinin tedavisi için kullanılır bunun dışında mantarın neden olduğu cilt reaksiyonlarının tedavisinde de kullanılan zalain kremin kullanım alanları şu şekildedir;

Vajina Mantarı

Nemli ve kapalı bir ortam olarak mantar oluşumuna oldukça yatkın olan genital bölgede başarı ile etki eden kremlerden Zalain krem ilgili özel bölgede kullanıma uygun bir pomaddır.https://www.youtube.com/embed/mvoGpB11XvE?feature=oembed

TİNEA PEDİS ( AYAK MANTARI )

Halk arasında ayak mantarı olarak bilinen tinea pedis tedavisinde de kullanılan bir kremdir zalain krem. Ayakların havasız kapalı kalmasıyla düzenli temizlenmemesi tırnak ve parmak bakımlarının yapılmaması ve tırnak parmak gibi bölgelerin bakteri üretmesiyle mantarlar oluşur. Ayak mantarları topuk ve ayak üstü bölgelerde orta büyüklükte oluşurlar ve diğer mantarlara göre koku yapma olasılıkları daha yüksektir. Eğer sizin de ayak mantarı ile ilgili bir sorununuz varsa zalain krem kullanmak için bir doktor ile görüşebilirsiniz. Ya da doğal tedavi yöntemleri için tırnak mantarına kesin çözüm yazımıza bakabilirsiniz.

TİNEA CRURİS ( KASIK MANTARI )

Halk arasında kasık mantarı olarak bilinen tinea cruris tedavisinde kullanılan mantar kremlerinden bir tanesi de zalain kremdir. Sıkı iç çamaşırları giyilmesinden genital bölgenin doğru olarak temizlenmemesinden vücudun bakteri üretmesi ve bu bakterinin yayılması sonucu oluşan kasık mantarı da aynı ayak mantarı gibi koku yapar bu kokunun haricinde kaşıntıya da sebep olan tinea cruris yanı kasık mantarı zalain krem ile çözülebilecek bir sorundur.

TİNEA CORPORİS (VÜCUT MANTARI )

Halk arasında vücut mantarı olarak bilinen tinea corporis zalain kremle tedavi edilebilen mantar türlerinden bir tanesidir.  Vücud temizliğinin eksik yapılması yapılmaması sürekli sıkı giysiler giyilmesi çok terleyip o terin vücutta kuruması gibi sebeplerle oluşan bakteriler sebebiyle oluşan mantarlar diğer mantar türlerinden farklı olarak koku yapmazlar ancak kaşıntı yaparlar.

TİNEA BARBEA ( SAKAL MANTARI )

Halk arasında sakal mantarı olarak bilinen tinea barbea en sıkıntılı mantar türlerinden bir tanesidir. Sakalların arasında olduğu için hem görülmesi ve yerlerinin tespit edilmesi zor olan hem de fazlaca kaşıntı yapan sakal mantarı tedavisinde zalain krem kullanabilirsiniz.

TİNEA MANUS ( EL MANTARI )

Halk arasında el mantarı olarak bilinen tinea manus ayak mantarına benzeyen bir mantar türüdür genellikle siğillerle karıştırılan el mantarını ayırt etmenin en kolay yolu el mantarının siğiller gibi şişmemesidir. Ellerimizi gün içinde çok fazla yere değdiriyoruz ve gereken özeni göstererek hijyenik davranmıyoruz bu yüzden de eller bakteri üretiyor bu bakteriler de mantarlara dönüşüyor. Eğer siz de el mantarı sorunundan muzdaripseniz zalain krem kullanmak için doktırunuzla görüşebilirsiniz.

ZALAİN KREM NASIL KULLANILIR?

Zalain kremi kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey doktorun verdiği dozun ve uygulama şeklinin dışına çıkmamaktır.

Doktorlar zalain kremi iki farkli biçimde reçete ederler. Günde bir yada iki doz olarak reçete ettikleri zalain krem mantarın büyüklüğüne ağırlığına ilerleme derecesine olduğu bölgeye ve kullanan kişinin yaşına bağlıdır. Bu faktörlere bağlı olarak kullanım dozu değişen zalain kremi nasıl kullanacağınızı bilmek için bir doktorla görüşmeniz gerekir . Doktor durumunuza göre size uygun bir reçete yazacaktır .

ZALAİN KREMİ KİMLER KULLANMAMALIDIR

Her ilaç gibi zalain kremi de kullanmaması gerekenler vardır. Yan etkilerinden etkilenmemek ve ilaçtan zarar görmemek için aşağıdaki özelliklere sahip olanlar zalain krem kullanamazlar.

ZALAİN KREM KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Zalain kremden en yoğun etkiyi alabilmek ve yan etkilerinden olabildiğince korunabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar;

ZALAİN KREMİN OLASI YAN ETKİLERİ

Bu gibi yan etkilerin görülmesi halinde bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

ZALAİN KREM KULLANANLARIN YORUMLARI

H.J

YY

HH

AB

U.Y

Y.T

Zalain Krem Muadilleri

İçeriği ve kullanım alanı açısından muadili yani eşdeğeri sayılabilecek, benzer çalışma mekanizmasına sahip ve aynı amaçla ve çoğunlukla antifungal olarak kullanılan diğer merhemler ve ilaçlar da şu şekildedir;

Zalain Krem Hakkında Sık Sorulanlar

Mantar kremi olarak sıkça reçete edilen zalain merhemin prospektüsünde bulunan ve bulunmayan, hastalar tarafından sıkça sorulan soruları ve merak edilen konuları da yazımıza dahil etmeye çalıştıl

Zalain merhem Gebelikte Kullanılır mı?

Zalain pomadın gebelik ve laktasyon dönemi sırasındaki güvenilirliği hakkında yeterli çalışma ve bilgi olmaması sebebiyle, kar zarar ilişkisi sonucunda doktorunuz tarafından kullanımına karar verilmek üzere, kullanmadan önce bebek bekleyen hanımların ve emziren annelerin mutlaka doktora danışması gerekmektedir.

Zalain Krem Vajinaya Sürülür mü?

Zalain krem bir antifungaldır ve genital bölge çevresindeki mantar oluşumunun önüne geçmek için bilhassa da kasık mantarında sıklıkla kullanılmaktadır ancak vajina içerisine kaçırılması çeşitli yan etkilere sebep olabileceğinden, kasık bölgesi dışında kullanımı önerilmemektedir.

Zalain Krem Yüze Sürülür Mü?

Yüz mantarı için tedavi yöntemi olarak kullanılan Zalain, nemlendirici krem gibi yüzünüzü bulayarak olmamak kaydıyla ve gözlerinle temastan kesin suretle kaçınarak yüzünüze güvenle sürülebilir bir merhemdir.

Zalain Krem Saça Sürülür mü?

Saç dibi mantarında da yüksek etkili bir antifungal olarak, kullanım talimatlarına uygun şekilde saçlarınıza da sürebilirsiniz.

Zalain Krem Bebeklerde Kullanılır mı?

Bebeklerdeki inatçı pişiklerin zaman zaman bilhassa kız bebeklerdeki mantar oluşumundan kaynaklandığı ortaya konulmuştur. Hametan yanık ve pişik kremi ile Zalain kremi karıştırarak ya da dönüşümlü olarak kullanan anneler, bebeklerdeki havasızlıktan kalma genital bölge mantarında etkili olduğunu bildirmiştir ancak yine de Zalain merhemi bebeğiniz üzerinde denemeden önce çocuk doktorunuza sormalısınız. Herhangi bir yan etkide ilacın kullanımını derhal durdurmalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments«