Zencefil Neye İyi Gelir?

Zencefil, eski Asya medeniyetlerinden Yunan ve Avrupa medeniyetlerine kadar hemen her coğrafyada şife bitkisi olarak bin yıllardır kullanılmaktadır. Başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere bir çok sorun üzerinde olumlu etkileri olan zencefil, günümüzde de etkin biçimde kullanılmakta olan doğal ürünlerin başında gelir. Grip olduğumuzda zencefil bal karşımı içer, taze zencefil katkılı yemek ve salatalar yaparız. Ayrıca toz zencefil karışımlı çaylar yaparız.

Tabii hasta olduğumuzda birinci yardımcı her zaman  zencefil bal karışımı olmuştur. Pekiyi taze zencefil neye iyi gelir? Kendimize güzel bir karışım yapıp elde ettiğimiz ballı zencefil neye iyi gelir? Öksürük için zencefil faydalı mıdır? Bu yazımız zencefilin iyi geldiği sorunlar üzerinedir.

Zencefil Nedir?

Zencefil tropikal bir bitkidir, Güney Asya başta olmak üzere çok yağış alan ve sıcak bölgelerde yetişmektedir. Ancak raf ömrünün çok uzun olmasından dolayı, Anadolu’da ve Avrupa’da da çok eski zamanlardan beri tüketilebilmiştir. Zira ticareti kolayca yapılabilmiş ve bu topraklara taşınabilmiştir. Baharat yolu ve ipek yolu üzerinde en çok seyahat eden ürünlerin başında zencefil geldiği şüphesizdir.

150cm boyuna kadar büyüyebilen bir çalımsı ağaç olan zencefil, kökünün doğranması ve rendelenmesinden elde edilen toz olarak düşünülse de, aslında günümzüde taze ve kök olarak da kolayca temin edilebilmektedir. Özellikle Hindistan’da tavuk yemeklerinde köri ile birlikte en çok kullanılan baharattır. Bunun yanında en önemli özelliği bir ilaç olarak kabul edilmesi ve Çin ve Hindistan tıbbında önemli bir unsur olduğudur.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefilin pek çok faydasından bahsedilebilir. Öncelikle antibakteriyel etkilerinden dolayı pek çok virütik ve bakteriyel hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Öksürüğe iyi gelir ve soğuk algınlığının hızla tedavi edilmesini sağlar. Grip veya nezle olduğumuzda zencefil bal karışımını tüketerek hastalığın etkilerini azaltabiliriz. Taze zencefil ise yemek ve salatalara eklenebilirken, toz zencefil ile çay yapabilir veya yine yemeklere baharat olarak ekleyebiliriz.

En çok kullandığımız şifalı bileşiklerden olan zencefil bal karışımı hazır olarak dahi satılmakta olan bir üründür.  Taze zencefil neye iyi gelir veya ballı zencefil neye iyi gelir diye sorduğumuzda hemen hemen aynı sonuçlara ulaşırız. Özellikle öksürük için zencefil kullanımı yaygın bir tedavi yöntemidir. Zencefilin faydaları genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Dolaşım sistemini düzenler,
  • Kan akışını hızlandırır
  • Antiseptiktir
  • Antioksidandır
  • Antiflamatuar etkileri vardır, ağrıları dindirir
  • Bazı kanser türleri üzerinde etkilidir.
  • Kan şekerini düzenler
  • Zayıflama üzerinde ciddi olumlu etkileri vardır
  • Sindirim sistemini düzenler
  • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarını giderir.

Zencefil Nasıl Tüketilir?

Zencefil, kök, toz ve taze olarak tüketilebilir. Ancak taze olarak tedarik edilmesi biraz zor olduğu için çoğunlukla kök ve toz biçiminde tüketilmektedir. Toz zencefil hemen her aktarda kolaylıkla bulunabilirken, kök ise aktar ve manavlarda bulunabilir.

Zencefil Nerelerde Yetişir?

Zencefil tropik bir bitkidir. Çin ve Hindistan’da ıslahlı tarımı yapılır. Afganistan ve Pakistanın güneyinde de üretilmektedir. Ülkemizde ne yazık ki üretimi söz konusu değildir.

Zencefilin Yan Etkileri Var Mıdır?

Zencefilin bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak çok açı bir tadı vardır ve tüketilmesi bu anlamda zor olabilmektedir.

Zencefil Zayıflatır Mı?

Zencefilin beklenen etkisi tabii ki zayıflama üzerine olmaktadır. Zencefil metabolik hızı artırması sebebiyle belirgin bir zayıflatıcı etkiye de sahiptir.  İster zencefil bal, ister taze zencefil, ister toz zencefil tüketin, zayıflamak için yapmakta olduğunuz diyetin olumlu yönde etkileneceği muhakkaktır.

Zencefil bal karışımı içerisindeki bal miktarına dikkat edere diğer tüm olumlu etkilerinden faydalanmak suretiyle zayıflamanızı hızlandırabilirsiniz. Taze zencefil neye iyi gelir ve ballı zencefil neye iyi gelir sorularının en merak edileni olan zayıflama hususunda her zamanki uyarımızı yapmakta fayda vardır. Ki oda diyetin kalori miktarına dikkat edilmesi gerekliliğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir